Jak si čtvrtý prosincový víkend bude užívat náš kraj?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pátek, 22. prosinec 2023 06:41
Jak si čtvrtý prosincový víkend bude užívat náš kraj? Ilustrační foto: Wikipedie

Nadcházející víkend se v regionu už ponese převážně v duchu Vánoc. Vydejte se na některou z akcí za hezkým zážitkem nebo relaxací.

Živý betlém | Kdyně
Živý betlém na faře na dvoře Římskokatolické farnosti Kdyně si nenechte ujít v pátek 22. 12. od 16:00. Návštěvníky čeká vzácná atmosféra, betlémský příběh a plamínek Betlémského světla.

Oblíbený vánoční koncert pořádá 22. 12. od 18:00 kostel sv. Prokopa v Letinách.

Deskohraní
Pionýrská skupina v Horní Bříze zve v sobotu 23. 12. od 10:10 na deskové i jiné společenské hry do klubovny pionýrské skupiny v ZŠ Horní Bříza (vchod do MZŠ od pošty). Přezůvky s sebou.

Cesta za Ježíškem začíná v 17:00.
Usměvavé Sluníčko Vás srdečně zve na cestu za Ježíškem. Akce se koná na klubovně Sluníčka ve Zruči - Senci.

Betlémské světlo na Přimdě
I letos vám skauti a skautky z Přimdy přinesou Betlémské světlo. V sobotu 23. prosince od 15:00 do 17:30 u skautské klubovny, v neděli 24. prosince v 15:00 v kostele sv. Jiří na Přimdě.

Rozdávání betlémského světla
Rozdávání plamínku z Betléma se bude letos poprvé konat i v kostele sv. Mikuláše ve Zbirohu a to v sobotu od 18:00. Přineste si vlastní svíčku nebo lucerničku.

Nepomucké Vánoce
Výstavu vánočních stromečků v Městském muzeu a galerii Nepomuk doplní kolekce skleněných ozdob Koulier s mrazivou krásou severské tématiky. Islandská kolekce je dílem Dominiky Moldaschlové, která vytvořila v jednotlivých ozdobách odrazy míst, které navštívila. Uvidíte tak ledové kry, ledovcové řeky, tradiční islandské domy nebo motivy vlněných svetrů či překrásnou polární záři. Kolekce je důkazem, že každá vánoční ozdoba může nést celý příběh, a to nejen příběh své výroby, ale i jejího majitele.
Výstava začíná na Štědrý den a trvá do 31. prosince.

Štědrodenní krmení zvířátek
K Vánocům neodmyslitelně patří krmení zvířátek. Proto již tradičně na Štědrý den dopoledne ve Farmaparku u Toma proběhne společné krmení zvířátek. Návštěvníci se můžou zúčastnit komentovaného krmení, během kterého se dozví o zvířátkách spoustu zajímavostí. V rámci komentovaného krmení si zvířátka mohou i sami nakrmit. Prohlídka farmaparku bude zakončena opékáním špekáčků na ohni.
Program:
9:30 - 11:00 komentované, společné krmení zvířátek
11:00 opékání špekáčků na ohni
12:00 uzavření farmaparku
V tento den můžete přinést i vlastní krmení pro zvířátka a po schválení s ním zvířátka i nakrmit:
Poníci, oslík - jablka, mrkev, suchý chleba
Dikobrazi - ovoce, zelenina, tvrdé pečivo
Ovce, kozy, beran, kozel - jablka
Lamy - jablko, mrkev
Slepice - nať, mrkev, salát, zelenina…
Divoká a domácí prasátka - kaštany, žaludy, bukvice, kukuřice, hrách, jablka, mrkev, suché pečivo
Krávy - seno
Daňci - seno, tvrdé pečivo, kaštany, jablka
Králíci - pouze zakoupené pamlsky na místě
Seno pro Vás bude k dispozici zdarma u výběhů.
Budete se moci ohřát u ohně nebo ve vyhřívané pergole. Stánek s občerstvením otevřen po celou dobu.

Vánoční jízdy Plzenecké železnice si dopřejte mezi 12:00 - 15:00.
Z akce si můžete odnést Betlémské světlo.

Betlémské světlo 2023
Přijďte si 24. prosince do kostela Všech svatých v Horšově mezi 12:00 - 15:00 pro Betlémské světlo, prohlédnout betlém a zaposlouchat se do zvuků koled.

Rozdávání Betlémského světla v klášteře Kladruby
Přijďte si mezi 13:00 - 15:00 se svíčkou do klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie pro Betlémské světlo, a nechte na sebe působit jeho kouzlo po dobu svátečních dnů. S sebou si vezměte svíčku ve sklenici.

Staroplzenecký Živý Betlém
Živý Betlém se hraje ve Starém Plzenci od roku 1992. Od té doby odehrál soubor už více než sto vystoupení. Příběh o narození Ježíška můžete zhlédnout 14:00 ve Starém Plzenci na náměstí u kostela svatého Jana Křtitele. Přijďte za Marií, Josefem, Ježíškem a dalšími známými postavami.