Jak si naše město krátí čekání na Velikonoce?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 27. březen 2024 06:49

Média

Přípravy na svátky vrcholí, to ale neznamená, že si od příprav nemůžete odpočinout na některé z kulturních a společenských akcí, kterých bude v Plzni víc než dost.

27. březen 2024: Škaredá středa
Na Škaredou nebo také Sazometnou středu začíná "přituhovat". Den připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek. Pro křesťany začínají tři přísné postní dny plné hrachu a čočky, končí společenská posedávání a popíjení, začínají se chystat první malovaná vejce a hlavně se každý na každého musí usmívat. Podle staré pověry by se zakaboněná tvář pak opakovala každou středu v roce. Navíc bylo zvykem vymetat tento den komíny a velkým úklidem navíc vyhnat zlé duchy.

Velikonoční tvořivá dílna je pro všechny zájemce připravena ve středu 27. 3. od 15:00 do 17:00 v Muzeu loutek. Vstup do dílny je zdarma, výroba loutky stojí 20,- Kč.

Stanislav Bukovský / Práce všeho druhu
Vernisáž výstavy obrazů výtvarníka, básníka a spisovatele Stanislava Bukovského začne 27. 3. v 17:00 v Galerii Jiřího Trnky. Výstava je k vidění do 21. dubna.

Poutník na přelomu věků
Knihovna města Plzně srdečně zve do Polanky 27. 3. od 17:00 na představení monografie o životě díle Učitele národů, vydaná letos v lednu v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě. Edice je zásadně přepracovaná, aktualizovaná a rozšířená, doplněna o výsledky výzkumu za uplynulých třicet let. Uvádí autor plzeňský historik Jan Kumpera.

Skrytý život v neviditelném světě duchů
Na poutavou přednášku vás zve 27. 3. od 18:00 Unitaria Plzeň.

Spojené arabské emiráty
S cestovatelem Jakubem Greschlem projedeme Spojené arabské emiráty. Neuvidíme pouze nejznámější Dubaj, kde samozřejmě vyjedeme na nejvyšší věž světa, navštívíme třeba také královský palác Abu Dhabi a mešitu šejka Zayeda - největší ve Spojených arabských emirátech.
Podíváme se mimo jiné i do ománského zálivu a spatříme kromě jiných arabských zajímavostí i největší a nejdražší snubní prstýnek světa,
“ láká Obvodní knihovna Lochotín & L-klub. Pořad začíná 27. 3. v 18:00.

Swingový středek uvítá své příznivce 27. 3. v 18:00 v DEPO2015.

Komorní operu na motivy tvůrčího i soukromého života naší nejznámější spisovatelky Boženy Němcové Jsem kněžna bláznů uvádí 27. 3. v 19:00 Malá scéna DJKT.

Balet Malý princ má na programu 27. 3. v 19:00 Nová scéna DJKT.

Komedii Dokonalý partner uvádí SPODINA 27. 3. od 19:00 v Divadle Dialog.
Sen mnoha žen se stává skutečností! Dokonalý partner existuje! Ale nespí náhodou už dávno vedle vás?

Hašlerkyjády
Máte rádi kabaret? Pak přijďte 27. 3. v 19:00 do Divadla Pluto.

Nezmaři
Stálice české hudební scény se vrací do Měšťanské besedy 27. 3. v 19:00.
Nezmaři oslavili už 45. výročí od založení. Během svého trvání posbírali všechna možná ocenění, která se v tomto žánru udělují. Porta, Zlatá Porta, Zlatý klíč pro nejlepší skupinu atd. Koncertem se ohlédneme se do minulosti, zazní osvědčené hity (Ráno bylo stejný, Bodláky ve vlasech, Písek, Musíš jít dál, Hej člověče boží) ale i písničky ze současného období ( Kdo si zpívá, Růže, Co je dobré, Jsi všude kolem…).

České melodramy současnosti
V Domě hudby se na vás těší 27. 3. v 19:30 Dita Hořínková, Tereza Engelová, Petr Stach, Ondřej Novák: recitace, Pavel Voráček: klavír, Petr Maceček: housle, Bledar Zajmi: violoncello, režie: Věra Šustíková.

KÁVA * CRIMSON FIELDS
Anděl music bar zve ve středu 27. 3. od 20:00 na CRIMSON FIELDS - akustish řádění se špetkou cella, songy vlastní i nevlastní v podání nezaměnitelného hlasu a na: KáVa - veselé holky hrající smutnou muziku aneb duo složené ze dvou plzeňských muzikantek - Káji Korecké na cello a Evy Volfové na kytaru. Autorská melancholie s progresivním přístupem, vícehlasy a harmonie okořeněné looperem.

28. březen 2024: Zelený čtvrtek - zvony letí do Říma
Obecně platí, že na Zelený čtvrtek byste něco měli udělat na zahradě nebo na poli, protože o to větší bude vaše požehnání po zbytek roku. Pečte Jidáše a hlavně sázejte – rostlinám zasazeným na Zelený čtvrtek prý neublíží žádná havěť a budou krásně zelené a šťavnaté. Ve čtvrtek při mši naposled zvoní kostelní zvony, než se podle pověry vydají na svůj každoroční let do Říma.

JAK SI MÍŠA HLEDAL KAMARÁDA
Medvídek Míša bydlí s maminkou a tatínkem v útulném čistém domečku a je mu moc dobře. Tedy – ne tak docela. Míša občas zlobí, protože mu chybí kamarád, kterého by mohl mít rád a s nímž by si do sytosti vyhrál. Přijďte na představení ve čtvrtek 28. 3. v 17:00 do Divadla Alfa.

Setkání s činohrou na téma Být nebo nebýt začne ve foyer Malé scény DJKT 28. 3. v 18:00.

Boca Loca Lab: Máj
Hudební inscenaci uvádí 28. 3. v 19:00 Moving Station.

Operu o římském císaři Titovi La clemenza di Tito Wolfganga Amadea Mozarta má na programu 28. 3. od 19:00 Velké divadlo.

Muzikál Jesus Christ Superstar začíná 28. 3. v 19:00 na Nové scéně DJKT.

Komedii Aby bylo jasno… uvádí Dramoklam 28. 3. od 19:00 v Divadle Dialog.
Divadelní hra o dvou dějstvích (a čtyřech obrazech) "Aby bylo jasno" z pera anglického dramatika Alana Ayckbourna se odehrává na pomezí 60´/ 70´tých let 20. století v Anglii. Hra je sondou do života čtyř lidí, u kterých není jasné vůbec nic, i když na začátku to vypadá, že je jasné vše...

Největší hity Petra Nováka zpívá Petr Bende
Koncert, který vám nabízí Měšťanská beseda 28. 3. od 19:00, je jedinečný příběh o velké legendě plný vzpomínek a nestárnoucích hitů v současném provedení. Petr Bende Vás provede nejznámějšími a nejzásadnějšími hity Petra Nováka.
Souzněním, podobným smýšlením o životě, muzice, a také hlasem, který by citlivě přednesl příběhy písní – je Petr Bende osobitým zpěvákem, a také citlivým průvodcem, který dokáže velmi niterně prožít a přednést tyto nezapomenutelné hity. Zazní například Co je to láska, Přátelství na n-tou, Náhrobní kámen, Klaunova zpověď, Povídej, Já budu chodit po špičkách, Hvězdičko blýskavá a mnoho dalších…
Projekt, který by mapoval a připomenul nezapomenutelné písně Petra Nováka nosil Petr Bende v hlavě již několik let. Smeknout klobouk, být součástí, a také být pokorným průvodcem pro další generace – to bylo jeho hlavní myšlenkou!

Mňága a Žďorp + host Gallileo
Koncert si nenechte ujít 28. 3. od 20:00 v KD Šeříková.

Jak si naše město krátí čekání na Velikonoce? Ilustrační foto: Peggy Kýrová