Jak vstoupí Plzeň do druhé půlky dubna?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 14. duben 2024 20:55
Jak vstoupí Plzeň do druhé půlky dubna? Ilustrační foto: Magistrát města Plzně

Obyvatele našeho města čeká řada divadelních představení, koncerty, ale i komentované prohlídky nebo zajímavé přednášky.

Ozvěny EKOFILMu v Plzni
Již osmé Ozvěny EKOFILMu – nejvýznamnějšího českého festivalu filmů s tematikou životního prostředí a jeho ochrany – tradičně v Plzni přivítá kulturní prostor Moving Station od pondělí 15. 4. do pátku 19. 4. I letos se budou promítat filmy o lidské zodpovědnosti a nutnosti aktivně vstoupit do hry. Výběr zrcadlí rostoucí trend ve světové kinematografii věnovat se ekologickým tématům a hledat společnou cestu k udržitelnějšímu životu na naší planetě. Kromě filmových projekcí se diváci mohou těšit na pohybovou inscenaci Treatment of Remembering či tematickou výstavu. Na programu najdete snímky o rybolovu, greenwashingu a uhlíkové neutralitě, o vodě a také o zvířecích hrdinech žijících v divočině našeho hlavního města. Na večerní filmové projekce je vstup zdarma. Projekt je realizován za podpory Nadačního fondu Zelený poklad.

Putování dobrého Hanse Böhma Evropou
Doma sice mluví Hans Böhm francouzsky, německy a česky, protože rodiče i služky pocházejí z různých jazykových prostředí. Ale na táboře, kam rád jezdí, mu říkají, že nejlepší jsou Němci a ostatní jsou podřadní. A má tam nejlepší kamarády, hlavně Karla. Dokonce spolu hrají v kapele! Mladistvý Švejk z pohraničí musí do války a v hlavě má pořádný maglajz. Jenže doba je neúprosná – musí se rozhodovat teď hned. A jeho rozhodnutí mohou znamenat život nebo smrt pro něj i pro lidi, které potkává. Ještěže umí jazyky! Hlavně češtinu! Takový nesvětový jazyk a může pomoci uniknout o vlásek zajetí a smrti… Ne-hrdina z malé obce na západě Čech (Holýšov) se prodírá válečnou střední Evropou a ani po válce se jeho situace nepřestává komplikovat… Co nás formuje? Čeho jsme schopni vedeni pudem sebezáchovy? Jak silné jsou naše vnitřní mravní imperativy? Divadelní příběh inspirovaný skutečným příběhem uvidíte v pondělí 15. 4. v 9:00 v Divadle Alfa. Vhodné pro diváky od 12 let.

Den otevřených dveří TechTower v Plzni začíná 15. 4. v 17:00.

Stoicismus v moderním světě? Proč ne!
Druhá část kurzu začne 15. 4. v 17:30 v Nové Akropolis. 

Komentovaná vycházka po nejstarších místech Plzně
Co nejstaršího se dá najít v jádru Plzně? Kde stávaly hradby? Kde bydlel kat? A jak to bylo se založením města? Pojďte objevovat od 18:00 maličkosti i velkolepé pozůstatky nejstarších dějin Plzně! Vycházka je zdarma. Je nutné se pouze registrovat, kvůli omezené kapacitě zde: https://forms.gle/cDBD3PeQA4XFWjDTA
Registrovaným přijdou den před akcí podrobné informace o místě srazu.

Ľudovít Kašuba a Martina Kreibichová
Koncert si nenechte ujít 15. 4. od 18:00 v KD Šeříková.
Populární hudební skupina úspěšně vystupuje na akcích po celém Slovensku a v České republice. Ľudovít Kašuba a Martina Kreibichová také úzce spolupracují s TV Šlágr a Senzi TV. Vydali několik CD a DVD. Jejich mottem je, že hudba léčí. Nejlépe se cítí, když jejich písně vykouzlí úsměv na rtech 

Koncert žáků ZUŠ T. Brzkové, Plzeň se koná v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni 15. 4. od 18:00.

Nakvíz
Hospodský kvíz začne 15. 4. v 19:00 v DEPO2015.

Detektivní komedie Splašené nůžky vás bude bavit 15. 4. od 19:00 v Divadle Pluto.
Oblíbená šílená detektivní komedie Paula Pörtnera o několika koncích, která umožňuje divákům zasahovat do děje a rozhodovat o dalším průběhu příběhu. Do kadeřnického salónu „Splašené nůžky“ za poněkud osobitým personálem přicházejí náhodní i stálí zákazníci, aby se nechali ostříhat ale zároveň i pobavit. Atmosféra se mění, když piano v prvním patře přestane hrát a je spáchán zločin...

Bláznovy zápisky
One man show Miroslava Herejka si nenechte ujít 15. 4. od 19:00 v Divadle Dialog. 

Koncert absolventů smyčcového oddělení ZUŠ T. Brzkové, Plzeň vás potěší v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni v úterý 16. 4. od 17:00.

Děti Antonína Kaliny, aneb zapomenutý zachránce 1 200 židovských dětí v KT Buchenwald Antonín Kalina
Přednášku Stanislava Motla + promítání filmu si nenechte ujít 16. 4. od 17:00 v Semlerově rezidenci.

Cestovatelský a info večer – Kolumbie a Dánsko
Přednáška o zkušenostech z Kolumbie a Dánska začne 16. 4. v 18:00 v  Univerzitní kavárně Družba. 

Odpolední čaj u Loosů
Divadelní představení Odpolední čaj u Loosů se opět vrací do Loosových interiérů. Život se světoznámým architektem rozhodně nebyla procházka přepychem, a už vůbec ne růžovým sadem. Své by o tom mohla vyprávět Loosova třetí žena Claire.
Prostřednictvím divadelní inscenace Odpolední čaj u Loosů máte možnost do této rodinné idylky nakouknout. Hra však neodhalí jen to čistě osobní z Loosovy povahy, ale architektovými slovy přednese i jeho pohled na architekturu a dobové móresy.
Hraje se od 18:00 v bytě Krausových v Bendově 10 v Plzni. V ceně vstupenky je i krátká prohlídka interiéru. Divadelní hru inspirovanou životem architekta Adolfa Loose a jeho ženy Claire napsala Milena Štráfeldová. Účinkuje Poetické divadlo.
Kulturní program v Loosových interiérech finančně podpořil Plzeňský kraj.

Historické drama Morell uvádí Divadlo JakoHost 16. 4. v 19:00 v Divadle Dialog.
Vzestup a pád Hitlerova osobního lékaře. Co se rozhodl udělat, aby získal moc? Co musel udělat, aby si ji udržel?
Doktor Theodor Morell (1886-1948) platil v Berlíně za uznávaného lékaře. Svého pacienta Adolfa Hitlera doprovázel na všech cestách. Krátce před Hitlerovou sebevraždou se Morell přesunul do Bavorska, kde byl zajat Američany. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu byl ze zajetí propuštěn a brzy nato zemřel v nemocnici.

Muzikál Jesus Christ Superstar si nenechte ujít 16. 4. od 19:00 na Nové scéně DJKT.