Koalice s TOP 09 a lidovci ztrácí smysl, prohlásil hejtman. Ostatní nesouhlasí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 4. únor 2021 14:09

Změna volebního zákona přidělala vrásky na čele zejména těm nejsilnějším politickým stranám a hlavně už předem dohodnutým koalicím. Přesto, že jednotlivé strany přesvědčují veřejnost, že k jejich rozpadu zkrátka není důvod, například hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) zastává jiný názor. "Na výkonné radě se vždy říkalo, že spojení je výhodnější při přepočítávání, že dosáhneme více mandátů, tento hlavní argument ale nyní padá," uvedl pro Hospodářské noviny.

Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by podle posledního výzkumu agentury Median skončila ve volbách třetí s 18,5 procenta hlasů, což některé vysoce postavené členy příliš neuspokojilo. "Odmítám, aby se ODS dostala do pozice strany, která se musí spojit s dalšími stranami, aby skončila třetí. Pak bychom si připouštěli, že se ODS smiřuje s tím, že nebude hrát dominantní roli na politické scéně, a to já odmítám přijmout," podotkl Kuba. Naopak předseda ODS Petr Fiala ale situaci uklidňuje. "Věříme, že uspějeme v jakémkoliv systému," napsal na sociální sítě.

"Se vší úctou k ODS, ani jedna ze stran v koalici není schopná Andreje Babiše porazit samostatně a naším cílem je zvítězit," uvedla prozměnu šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Koalice v souvislosti se změnou volebního zákona musí řešit i další případný problém. Mohla by mít totiž vliv na již dohodnutou podobu kandidátních listin. V situaci, kdy by byl jen jeden volební obvod, byl by výběr regionálních lídrů zcela zbytečný.

Předseda plzeňské KDU-ČSL: Kubova slova mě mrzí

Předseda oblastního výboru Plzeň-město Stanislav Šec (KDU-ČSL) přiznal, že ho mrzí Kubovo vyjádření o tom, že koalice postrádá smysl. "Je mi to líto. Pro mě nepominuly důvody pro společnou koalici. Od samého začátku to nebyla koalice ani ne proti někomu, ani ne proto, abychom tam byli za každou cenu, ale pro to, abychom zrekonstruovali tuto zemi. Od začátku jsme říkali, že jsme sice samostatné strany a že budeme mít po volbách každý svůj poslanecký klub, ale zároveň jsme říkali, že tou koalicí všem voličům říkáme, jak bude vypadat budoucí vláda," prohlásil Šec.

Podle Šece si všechny strany daly hodně práce, aby našly, co je spojuje. "Jasně, že jsou tam i pragmatické důvody, na druhou stranu si pořád myslím, že je důležitá společná vize pro naší zemi. Myslím, že nás čekají opravdu nelehké časy. Vláda to nebude mít jednoduché, chce to, aby tam byli kompetentní lidé a ti, kterým na této zemi záleží," podotkl Stanislav Šec. On sám podle vlastních slov věří, že převládne většinový názor u všech partnerů. "U nás v Plzni jsem nezaznamenal žádné zpochybňování této koalice. Ve středu jsme měli okresní výbor a nikdo to ani z plzeňské ODS nezpochybňoval. Doufám, že budeme pokračovat ve společném projektu. Ti, kteří viděli šanci na změnu, tak by byli hodně zklamaní, kdybychom to nedotáhli ke zdárnému konci. Budu dělat všechno pro to, aby to dopadlo dobře," uzavřel Šec.