Krajské centrum v Plzni registrovalo necelé dva tisíce ukrajinských uprchlíků

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 7. březen 2022 16:22
Krajské centrum v Plzni registrovalo necelé dva tisíce ukrajinských uprchlíků Foto: V. Bartoš

Do pondělního rána registrovalo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v budově bývalého Prioru na Americké třídě 1877 válečných uprchlíků z Ukrajiny. Velké množství lidí ale zamířilo i na pracoviště odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra (OAMP) v Jagellonské ulici. 

x MG 1662

"Za sobotu odbavilo KACPU kolem 350 uprchlíků, v neděli od 5:00 do 17:00 jich bylo kolem 440 a od 17:00 do dnešních 5:00 dalších 195," uvedla mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová. Z téměř 1900 Ukrajinců odbavených v krajském centru potřebovalo ubytování jen 147 z nich. O tom, že požaduje ubytování asi pouze desetina uprchlíků, hovořil v neděli i hejtman Rudolf Špoták. Podle Mertlové jsou aktuálně dostatečné kapacity, k dispozici pro ubytování je více než 4000 lůžek.

Plzeňský kraj se ve spolupráci s policisty a hasiči snaží vylepšovat i prostředí v samotném asistenčním centru v budově bývalého Prioru. "Do dětského koutku přibyly velké obrázky na zeď, dovybavujeme ho tabulemi na kreslení a zajišťujeme projektor na promítání pohádek pro děti," dodala Mertlová.

Foto: V. Bartoš