Kulturní tipy: co přinese čtvrtý dubnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 25. duben 2024 18:00

Média

Víkend v Plzni bude doslova nabitý kulturními událostmi. Čeká nás premiéra ve Velkém divadle, dvě derniéry, několik koncertů, vernisáž výstavy i akce pro děti. Na své si přijdou i mlsné jazýčky na dvou festivalech a chybět nebudou ani farmářské trhy.

Pátek 26. 4.

Burger Street Festival
Od pátku 26. 4. do neděle 28. 4.
se bude konat na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj gurmánský festival hamburgerů. Z nabídky více než desítky stánků si vybere úplně každý. Zakoupíte burgery klasické, vegetariánské, bezlepkové, z hovězího masa, bůčku anebo žebírek. Nebudou chybět sladké tečky, výborné pivo a další pochutiny.

Plzeňský festival vína
Ani o dobré víno není v Plzni nouze. Přesvědčí vás o tom největší vinařská akce v regionu – Plzeňský festival vína, který se uskuteční přímo v historickém centru v Kopeckého sadech a ulici Bedřicha Smetany 26. a 27. 4. Na festivalu se představí více než 20 vinařství z Čech a Moravy. Těšit se můžete na setkání se someliéry a chybět nebude ani občerstvení. Degustovat vína můžete výhradně z festivalové sklenice, kterou zakoupíte na místě. Ponořte se do světa vynikajících vín a rytmů živé muziky! Vystoupí ATMO music, Jakub Děkan & band, cimbálová muzika Vincúch.

Pohádky z Ošemetna na vás čekají v pátek v 9:00 a v 17:00 v Divadle Alfa.
Příběh o obří okurce se loučí. Už jen dvakrát se bude na jevišti Alfy vyprávět o tom, jak v Ošemetnu vyrostla obří okurka, na niž jsou místní nejdřív hrdí, ale ona se jim začne záhy roztahovat po vsi. Kdo na zpupnou přezrálou okurku vyzraje? A najde se hrdina, který by se nebál jít do místního lesa, kde cosi vydává podivné zvuky? K tomu všemu je tu ještě tchoř, kterému nevoní práce, a červený vodník, který hledá správnou vodu. Sobotní derniéra je na programu v 15:00.

Rej čarodějnic
Malé čaroděje a čarodějnice čekají od 15:00 v MOTÝL, z.ú, Žlutická 2, zábavné úkoly, tvořivá dílna, salon Obludka, divadlo a vystoupení dětí z kroužků. Akce se koná za každého počasí. V případě deště budou soutěžní úkoly probíhat v budově centra. V případě dobrého počasí bude závěr akce patřit upálení čarodějnice Děsbuchy Děsné Úděsné XX. a oblíbenému posezení u táboráku. Vstupné se hradí přímo na místě. Čarodějnický kostým pro děti i dospělé je vítán.

Naděžda Potůčková / Cesta Naděje
Vernisáž výstavy začíná v 17:00 v Galerii Jiřího Trnky. Ke zhlédnutí zde bude keramická plastika, malba a šperk. Výstava trvá do 19. 5.

Koncert Filipa Grubera a jeho přátel
Koncert mladého flétnisty Filipa Grubera a jeho hostů si nenechte ujít v kostele U Ježíška od 17:00.

Čarodějky ze Salemu má na programu od 19:00 Nová scéna DJKT.
Patrně nejslavnější zpracování nechvalně proslulého fenoménu – čarodějnických procesů – je výjimečné atmosférou i příběhem založeným na skutečných událostech. Emotivní představení, které vyniká propojením živé hudby a zpěvu s činohrou se vrývá do paměti diváků již třetí sezónu. Mezi řádky ukazuje, že fanatismus a davová panika byly v 17. století stejně nebezpečné jako dnes.

Muzikál Green Day’s American Idiot uvede v 19:00 Malá scéna DJKT.
Trojice mladých mužů se pokouší uniknout z nezáživného stereotypu předměstského života, každý se však vydává jinou cestou – kam až je na začátku jednadvacátého století dovedou? Těšit se můžete na populární hity American Idiot, 21 Guns, Know Your Enemy a řadu dalších v podání mladých členů souboru muzikálu DJKT a režii uznávaného amerického režiséra Steva Josephsona.

Komedii Aby bylo jasno… uvádí Dramoklam v 19:00 v Divadle Dialog.
Aby bylo jasno... je komedie o pánských pantoflích, které za všechno mohou. Jinak se zdá být vše jasné. Ale zdání klame... Je to jasné?

Na komedii Vedlejší účinky vás zve v 19:00 Měšťanská beseda.
Říká se láska až za hrob – kde ale ve skutečnosti končí? Co všechno jste ochotni pro partnera riskovat a obětovat? Brilantní konverzační přestřelka renomovaného komediografa Stefana Vögela vypráví o partnerských vztazích – a nejen o nich! V režii Petera Svojtky hrají Klára Cibulková, Michal Dlouhý, Kateřina Březinová nebo Veronika Svojtková a David Novotný.

PROTHEUS & KOMUNÁL: Sex, pivo a Rock'n'roll tour 2024
Koncert si můžete užít od 19:30 v KD Šeříková.

Moonlight Concerts - To nejlepší z filmové hudby
Jste srdečně zváni na magický koncert v záhadném kostele ️přímo v Plzni! Poslechněte si to to nejlepší z filmové hudby. Prožijte nezapomenutelný večer v nádherném prostředí kostela, kde tisíce svíček vytvářejí scénu přímo jako z pohádky. Poddejte se hudebnímu kouzlení, pocítíte každou notu, jako by zněla přímo pod světlem měsíčního svitu. Nechte se okouzlit atmosférou a proměňte obyčejný večer ve skutečně magický zážitek.
Koncert začíná ve 20:00 v Husově chrámu, Němejcova 1722/2 na Jižním Předměstí. Hrát vám bude smyčcové kvarteto Krása Quartet.
Program:
He’s a Pirate (Piráti z Karibiku) - Hans Zimmer, Across the Stars (Star Wars: Attack of the Clones) - John Williams, Theme from Ratatouille - Michael Giacchino, Feather Theme (Forrest Gump) - Alan Silvestri, Now we are Free (Gladiator) - Hans Zimmer, Over the Rainbow (Čaroděj ze země Oz) - Harold Arlen, Chevaliers de Sangreal (Šifra mistra Leonarda) - Hans Zimmer, We Have All The Time In The World (James Bond) - John Barry, James Bond Theme - Monty Norman, Schindlerův seznam - John Williams, Sedm statečných - Elmer Bernstein, Moon River (Snídaně u Tiffanyho) - Henry Mancini & více!

Sobota 27. 4.

27. dubna má svátek Jaroslav
Podle statistiky je Jaroslav šesté nejčastější mužské jméno u nás. Má slovanský původ, používá ho řada dalších národů a vyskytuje se i v ženské podobě jako Jaroslava. Jméno Jaroslav však není odvozeno od roční doby, jak by se možná zdálo, ale od slova jarý s významem bujarý, prudký nebo silný. Svým nositelům jméno prý přináší sílu, slávu, ale také jarní bujarost a energii. Mezi známé nositele tohoto jména patřili například Jaroslav Vrchlicky, Jaroslav Hašek, Jaroslav Ježek,  Jaroslav Foglar či Jaroslav Seifert.

Plzeňské farmářské trhy 2024 můžete navštívit mezi 8:00 - 12:00 na náměstí Republiky.
Na Plzeňských farmářských trzích můžete ochutnat a zakoupit velmi kvalitní, autentické lokální potraviny pěstované a zpracovávané s láskou a respektem k zákazníkům. Stánkaři, pěstitelé a chovatelé pracují s ohledem k životnímu prostředí, své produkty tu tedy nabízí i mnoho držitelů různých certifikátů – místní produkt, systém integrované produkce, bio apod.

Nosicí festival Plzeň 2024 se uskuteční od 10:00 do 16:00 v Mezigeneračním a dobrovolnickém centru TOTEM, pobočka Bolevec.
Nosicí festival Plzeň 2024 bude i tentokrát nejen o nošení! Prodejní výstava od nosítek a šátků přes oblečení, kosmetiku, spodní prádlo až po senzorické hraní a Českou asociaci dul! Pro děti bude na místě připravený dětský koutek od Střídáme hračky a stanoviště se senzorickým hraním od Senza hrátky! Pro dospělé je připravena velká nálož přednášek a workshopů.

Vladimír Havlic a grafická dílna
Komentovaná prohlídka výstavy v Západočeském muzeu v Plzni začne ve 14:00. Provede vás Jindřiška Čížková Havlicová.
V letošním roce si připomínáme 20 let od úmrtí plzeňského výtvarníka, akademického malíře, grafika a ilustrátora Vladimíra Havlice (1944–2004). Při této příležitosti a zároveň k nedožitým 80. narozeninám tohoto umělce se uskuteční v prostorách Západočeského muzea retrospektivní výstava připomínající Havlicovu tvorbu. Koncepce výstavy nabízí některé z klíčových prací ilustrujících vývoj autorova výtvarného projevu. Návštěvníci poznají díla Vladimíra Havlice, kterými se jeho umělecká dráha v průběhu 60. let otevírala, stabilizaci a rozvoj autorova tvůrčího vyjádření v následujících dekádách, ale také vrcholné práce počátku nového milénia, jimiž je jeho tvorba korunována. Expozici doplňuje také grafika a ilustrace Vladimíra Havlice, odkaz na jeho spolupráci se světem plzeňského loutkářství, stejně jako stopa, kterou tento umělec zanechal ve veřejném prostoru.

Komentovaná prohlídka čistírny odpadních vod v Jateční ulici začne ve 14:00.
Chcete zjistit, kde se bere voda v našich vodovodních kohoutcích a jak vzniká? Nebo kam putuje všechna odpadní voda a co se s ní děje? Přijďte se podívat do Čistírny odpadních vod v Jateční ulici, kde vám o tom bude vyprávět Ladislav Silovský, autor knihy Plzeňská vodárna: O vodě ze všech stran.

Pohádky z Ošemetna můžete naposledy vidět v Divadle Alfa od 15:00.

Derniéra muzikálu Green Day’s American Idiot začne v 17:00 na Malé scéně DJKT.

Hubička
Premiéru jedné z nejoblíbenějších oper Bedřicha Smetany si nenechte ujít od 19:00 ve Velkém divadle. Premiéře předchází lektorský úvod od 18:30 hodin ve foyer Velkého divadla.

Čarodějky ze Salemu si nenechte ujít v 19:00 na Nové scéně DJKT.

Pražský filmový orchestr: Koncert filmové hudby
Pražský filmový orchestr se jako jediný v České republice specializuje na filmovou hudbu a je výjimečný i tím, že jeho zakladatel a současně také dirigent Jiří Korynta je zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší multiinstrumentalista, když zvládl během hodiny zahrát na 28 různých hudebních nástrojů! Dnes jich zvládá dokonce ještě o šest více. Žánrový záběr repertoáru orchestru je velmi široký a koncerty jsou tak pokaždé jedinečné.  Nezmeškejte koncert v Měšťanské besedě v 19:00.

Neděle 28. 4.

Benefiční koncert Rotary Klubu Plzeň se koná v Semlerově rezidenci od 15:00. Účinkuje operní pěvkyně Miriam Čížková.

Operu Kocour v botách má na programu v 15:00 a v 17:00 Malá scéna DJKT.
Obnovené nastudování populární pohádkové opery se svěží a nápaditou hudbou předního českého skladatele. Opera (nejen) pro děti nás zavede do míst, kde se potkává lidský a zvířecí svět. A jako v každé správné pohádce, i zde vše dobře dopadne.

Gabriela Beňačková aneb Mařenka, Rusalka a Jenůfa se loučí
Gabriela Beňačková oslnila publikum poprvé v roce 1970, kdy debutovala v pražském Národním divadle ještě jako studentka vysoké školy a nyní se úplně naposledy představí plzeňským posluchačům v rámci svého závěrečného koncertního turné, které bude mít svou zastávku ve Velkém sále Měšťanské besedy v 19:00. Světově proslulá slovenská operní pěvkyně v průběhu let na nejprestižnějších operních jevištích světa ztvárnila desítky operních rolí, avšak jejím nejmilovanějším repertoárem zůstala vždy česká hudba. Po více než padesáti letech své aktivní kariéry se nyní rozhodla, že se rozloučí rolemi, které ji provázely od prvopočátku její kariéry. Můžete se těšit na ryze českou hudbu A. Dvořáka, B. Smetany či L. Janáčka, árie a dueta z Prodané nevěsty, Rusalky a Její pastorkyně.
Účinkují: Gabriela Beňačková - soprán, Jakub Pustina - tenor a Jiří Hrubý - piano

Balet Čajkovský má na programu v 19:00 Velké divadlo.
Inscenace pro plzeňský baletní soubor přibližuje složitý život geniálního skladatele, v němž okamžiky štěstí a slávy střídají chvíle plné bolesti a touhy po lásce.

Kulturní tipy: co přinese čtvrtý dubnový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová