Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Zvýšení počtu hlídek městské i státní policie, přidání kamer, zapojení terénních pracovníků, případně také dočasné zřízení služebny strážníků i vydání vyhlášky, která by na území Plzně zakázala v některých lokalitách pít alkohol na veřejnosti. To všechno plánuje plzeňská radnice, aby zlepšila prostředí a zvýšila bezpečnost před hlavním vlakovým nádražím.

„Je pravda, že prostor před hlavním vstupem na nádraží je problémový. Na lavičkách se tam dlouhodobě shlukují lidé bez domova a osoby pod vlivem alkoholu i drog. V podstatě se jedná o skupinky stále stejných osob, jejichž chování snižuje pocit bezpečí cestujících, kteří místem prochází,“ přiznal radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

Proto se v polovině srpna uskutečnila společná schůzka vedení města se zástupci městské i státní policie, Správy veřejného statku města Plzně jakožto správce pozemků v okolí nádraží, se zástupci Správy železnic jako vlastníka budovy nádraží a dalších osob. Druhá schůzka se uskuteční začátkem září. Výstupem by měla být série opatření, která pomohou situaci řešit.

„V lokalitě jsme již zvýšili počet hlídek. Bohužel strážníci a policisté mají jen omezené možnosti ve vztahu k těmto osobám, které nepáchají přestupkovou ani trestnou činnost. Nicméně dohled je nyní intenzivnější. Současně jednáme o tom, že bychom v lokalitě dočasně zřídili služebnu městské policie, a to minimálně do doby, než vybudujeme ve Wenzigově ulici nový objekt zaměřený na osoby bez domova, kde se se služebnou strážníků počítá nastálo,“ přiblížil Martin Zrzavecký.

Na základě doporučení policie město připravuje i posílení lokality o dvě kamery. Správa informačních technologií města Plzně také jedná se Správou železnic, jež vlastní kamerový systém v budově, že by jej napojilo na centrální kamerové středisko na Klatovské třídě, kde jsou dostupné záběry ze všech kamer města a kde pracuje městská policie spolu se státní. Obě složky by tak mohly reagovat na dění před nádražím rychleji.

„Osobně pak navrhuji také to, abychom zvážili vydání městské vyhlášky, jež by na území Plzně zakázala v některých lokalitách pití alkoholu na veřejnosti. Toto se nám totiž osvědčilo v době pandemie covid-19, kdy bylo zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti. Jsem přesvědčen, že je to jeden z účinných nástrojů, jak bychom mohli právě podnapilé osoby u nádraží postihnout,“ dodal radní Martin Zrzavecký. Na plánovanou schůzku v polovině září budou přizváni také zástupci druhého městského obvodu, tématem bude i úklid prostranství před nádražní budovou.

úterý, 17. srpen 2021 15:51

Cyklistu srazila z kola srna

Jednadvacetiletý cyklista skončil v nemocnici poté, co ho na silnici doslova smetla srna. Jeho zranění naštěstí nebylo vážné.

Ke střetu došlo 16. srpna před 17. hodinou na místní komunikaci vedoucí z obce Starý Spálenec do obce Maxov. "Jednadvacetiletému cyklistovi jedoucímu na jízdním kole značky Specialized náhle vběhla z levé strany do jízdní dráhy srna. Došlo ke střetu, při kterém cyklista upadl s jízdním kolem na komunikaci. Srna z místa odběhla," popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová. Cyklista utrpěl lehké zranění a byl převezen k ošetření do Domažlické nemocnice. "Požití alkoholických nápojů před jízdou bylo vyloučeno dechovou zkouškou. Cyklista měl na hlavě za jízdy řádně nasazenou cyklistickou přilbu," dodala.

Místo pro očkování proti koronaviru, které na konci ledna zřídila Klatovská nemocnice ve spolupráci s radnici v klatovském kulturním domě Družba, končí. Od pátku 20. srpna bude Klatovská nemocnice očkovat výhradně ve svém areálu, a to v monobloku v ortopedické ambulanci. 

Od základů až po střechu se mění objekt památkově chráněné výpravní budovy stanice Plzeň hlavní nádraží. Stavba za 670 milionů korun, která je rozdělená na 16 etap, bude hotová do konce roku 2023. 

235295484 976280716273296 164007073364890279 nCelková rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy z roku 1908 navazuje na opravy kolejišť a nástupišť z minulých letech. Vedle opravy střechy a obvodového pláště objektu doznají zásadní proměny i interiéry. „Zcela se přestaví horní hala, která bude sloužit jako otevřený čekárenský prostor v podobě obchodní pasáže s komerčními jednotkami po obou stranách. Snadnější překonání výškového rozdílu mezi hlavní a horní halou zajistí eskalátory a výtahy,“ popisuje změny generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

V rámci rekonstrukce bude přestavba veřejných WC a bezbariérový přístup na ně. Hlavní hala bude mít nové komplexní osvětlení a kamery s přímým dohledem. Součástí orientačního a informačního systému budou hlasové majáčky pro nevidomé a indukční smyčky pro sluchově postižené. Celý objekt dostane novou střechu a fasádu, vše s důrazem na jeho památkovou ochranu. Důležitou součástí rekonstrukce pak bude výměna všech vnitřních rozvodů a také oken a dveří, což zajistí nižší energetickou náročnost budovy. Nové bude i administrativně- provozní zázemí složek Správy železnic a dopravců včetně úprav ve vyšších patrech.

239427790 4278311268926437 3078335647345266363 n"Rekonstrukce je opravdu velmi rozsáhlá. Z poslední doby se takhle rekonstruuje jedině Praha, České Budějovice a Pardubice," uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. Plzeňský kraj podle něj velmi dobře řídí dopravu, dokáže plánovat, komunikovat se státem, SŽ, a to nepoliticky. Neruší žádné lokálky, naopak investuje do dalších vlaků a nehádá se o zdroje.

V současné době jsou již stavební práce v plném proudu, pracuje se například na hlavním schodišti spojujícím přízemí s horní halou, proměnou procházejí infocentrum, mezinárodní pokladny, nájemní prostory po obou stranách hlavního schodiště a výměníková stanice. Do konce letošního roku bude probíhat restaurátorský průzkum a začne výstavba nových konstrukcí ve vybouraných prostorech. Hlavní objem stavebních prací začne v lednu příštího roku.

 

Smrtí třicetiletého muže skončila nehoda osobního auta na Tachovsku. Mladý řidič narazil do stromu a ani přes rychlou pomoc neměl šanci přežít.

K nehodě osobního auta došlo mezi obcemi Lom u Tachova a Brod nad Tichou v pondělí kolem 20. hodiny. Mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová potvrdila, že tam osobní auto narazilo do stromu. "Muž ročník 1991 utrpěl zranění neslučitelné se životem. Lékařka na místě konstatovala úmrtí," dodala.

Příčiny nehody šetří dopravní policisté, nařízena byla také soudní pitva.

Záložník Adriel Ba Loua bude hájit barvy Lech Poznań. Viktorii však bude k dispozici ještě pro duely play-off Evropské konferenční ligy s CSKA Sofia. Kluby se na tom domluvily během pondělí.

Pětadvacetiletý záložník z Pobřeží slonoviny podstoupil během dneška v polském klubu zdravotní testy a podepsal s ním nový kontrakt. Ten vejde v platnost po odvetě mezi Viktorií a CSKA Sofia. „Hráč projevil zájem odejít do zahraničí a přišla i konkrétní zajímavá nabídka, kterou jsme se rozhodli akceptovat,“ řekl k transferu generální ředitel Viktorie Adolf Šádek.

„Věřím, že nám Adriel pomůže a přispěje ke splnění cíle, kterým je jednoznačně postup do základní skupiny Evropské konferenční ligy. To by bylo pro všechny strany to nejlepší rozloučení,“ dodal Adolf Šádek. Hráč se nyní opět přesouvá zpět do Plzně, kde se zítra opět plně zapojí do tréninku a bude připravený nastoupit do čtvrtečního duelu.

Adriel Ba Loua přišel do Viktorie Plzeň před rokem z Karviné. Ve viktoriánském dresu odehrál 46 zápasů, v nichž vstřelil 9 branek.

Po úterním ochlazení teploty do konce týdne postupně porostou až ke 30 stupňům Celsia. Do poloviny září se pak bude zvolna ochlazovat. Více srážek meteorologové očekávají v příštím a druhém zářijovém týdnu.

Období příštích čtyř týdnů (16.8.-12.9.2021) má být podle meteorologů teplotně i srážkově průměrné. "Teplotně očekáváme první dva týdny předpovědi (16.8.-29.8.) slabě podprůměrné, třetí a čtvrtý týden předpovědi (30.8.-12.9.) průměrné. Týdenní průměry nejvyšších denních teplot očekáváme v prvním týdnu předpovědi (16.-22.8.) kolem 24 °C, v druhém a třetím týdnu předpovědi (23.8.-5.9.) kolem 22 °C a ve čtvrtém týdnu předpovědi (6.9.-12.9.) kolem 20 °C. Srážkově očekáváme první a třetí týden předpovědi průměrné, druhý a čtvrtý týden průměrné až nadprůměrné," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

V Plzeňském kraji bylo od druhé poloviny července bez předchozí registrace očkováno proti koronaviru více než 5300 lidí. Většina z nich využila nabídky očkovacích center v kraji nechat se očkovat bez registrace, přes 1000 lidí naočkovaly dosud dva mobilní týmy, které od 19. července navštěvovaly po dohodě se starosty obce v odlehlejších oblastech. 

„Zájem o očkování bez registrace stále roste, z toho mám velkou radost. Povinná registrace měla svoje opodstatnění v době, kdy nebyl dostatek vakcín a museli jsme přednostně ochránit ty nejzranitelnější a nejohroženější. Teď, když máme vakcín dostatek, je pro mnohé jednodušší a přístupnější jít na očkování bez nutnosti předchozí registrace. Proto v podpoře této možnosti budeme nadále pokračovat,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Očkování bez registrace nabídly mobilní týmy v kraji poprvé 19. července, o čtyři dny později také vybraná očkovací místa. Očkování pokračuje i v srpnu, každý pátek na osmi místech v kraji a v sobotu ve Velkokapacitním očkovacím centru v Plzni. Dosud bylo bez registrace očkováno alespoň první dávkou 4317 lidí v očkovacích centrech, z toho za minulý pátek a sobotu to bylo 767 lidí. „Snažili jsme se od počátku vyjít vstříc každému tak, aby pro něj byla možnost očkování co možná nejpřístupnější, nejpohodlnější a nejjednodušší. Statistiky ukazují, že se nám to daří a to mě velmi těší," dodala hejtmanka.

Alespoň první dávku očkování má v kraji 314 977 lidí, ukončené očkování druhou dávkou pak 287 480 osob. Bez registrace bylo první dávkou očkováno od druhé poloviny července celkem více než 5 300 osob.

Včelám z úlů rozmístěných na střechách městských budov v Plzni se v letošním roce velmi daří. První dva úly nechal magistrát umístit na střechu radnice na náměstí v historickém centru města v roce 2019 a o rok později z nich stočil prvních 17 kilogramů medu. Letos město přidalo další dvě včelstva na budovu úřadu ve Škroupově ulici, po dvou včelstvech je i na střechách 21. základní školy a Centra robotiky, na podzim se plánuje rozšíření úlů na další budovu magistrátního úřadu v Koterovské ulici. Letos se z úlů na radnici a ve Škroupově ulici stočilo na 60 kilogramů medu.

„Včelám se daří nejen na venkově, ale i ve městě a příkladem může být plzeňská radnice. Těší mě, že ze samotného srdce Plzně jsme rozšířili včelstva i do další naší budovy magistrátu ve Škroupově ulici a na podzim budeme pokračovat budovou v Koterovské ulici na Slovanech,“ vysvětlil primátor města Martin Baxa a doplnil: „Z úspěšného stáčení medu vytváříme propagační materiály města – hosté tak obdrží med s logem krajské metropole. V letošním roce se na radnici a ve Škroupově ulici stočilo na 60 kilogramů medu.“

„Životní prostředí centra čtvrtého největšího českého města není tak špatné a včelám se ve městě opravdu daří,“ potvrdil včelař Pavel Mach. „Zřejmým dokladem je letošní stáčení medu, kdy medu ze včelstev v centru Plzně bylo více než z mých dalších míst v přírodě ve Kdyni či u zámku Kozel na Rokycansku. A v Centru robotiky byl zase med podstatně dříve než na jiných místech, důvodem byly pravděpodobně brzy kvetoucí keře kolem řeky. Včela má dolet až pět kilometrů, v centru města jsou zdrojem pro včely nejčastěji parky a sadový okruh, kde je zeleně dostatek, ale stejně tak mnoho obživy pro včely nabízí zelené vnitrobloky budov. Rozhodně mají včely v centru města dostatek potravy. Nevadí jim ani trvalý hluk, tomu se umí přizpůsobit, i když je nelze samozřejmě umístit do úplně frekventované ulice, včely si chrání svůj okruh přibližně 5 až 20 metrů. Včelstva umisťujeme vždy po dvou, aby si vzájemně mohla vypomoci,“ uvedl Pavel Mach. O včely se včelař stará na budovách magistrátu v sezoně od dubna do srpna jednou za 14 dní a mimo sezonu jednou za měsíc.

Zájemci mohou včely na plzeňských veřejných budovách sledovat online přes web https://www.vcelynastrechach.cz/strechy. „Spojil jsem s městskou organizací BIC Plzeň, abychom společně připravili projekt monitoringu včelstev a vznikl z toho plzeňský projekt ProBee, který podpořila skrze své Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň. Díky němu jsou včelstva na budovách města Plzně sledována prostřednictvím technologie umělé inteligence a informace z úlů (obraz a zvuk) jsou analyzovány s pomocí neuronových sítí,“ vysvětlil Pavel Mach.

Podle ředitele Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně Petra Trinera je pod každým úlem je umístěna váha, kde je možné sledovat denní včelí přínos nektaru a pylu. "V každém úlu je také senzor, který měří teplotu v úlu a snímá zvukový projev včel. Tyto údaje je možné vidět i na grafu po jednotlivých dnech. Včelstvo je uvnitř a z venku sledováno kamerou. Všechna vyjmenovaná zařízení jsou buď na solární panel nebo baterie. S rozšířením na budovu v Koterovské počítáme v následujících měsících, nyní je nutné vybudovat bezpečnostní zábradlí na střeše, poté již můžeme instalovat včelí úly," dodal Triner.

V čase mezi olympijskými a paralympijskými hrami v Tokiu zahájilo svůj program v Japonsku Divadlo Alfa. Plzeňští loutkáři nejprve tokijskému publiku představili půvabnou výstavu 18 českých loutek a na festivalu A-hoj! v Divadle PUK vystoupili rovněž s ukázkami, online záznamy inscenací a workshopy. Ve dnech 17. a 19. srpna představí Alfa v Tokiu komponovaný program o českém moderním loutkářství a po něm ji čeká přesun na ostrov Óšima. Na závěr budou herci bavit diváky ve městech Nagoja a Okajama.