Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

I v letošním roce se mohou fanoušci industriálních zajímavostía technických památek těšit na bohatý program festivalu Industry Open, který zve na různorodé akce v průběhu celého léta. Po úspěchu loňského ročníku v programu opět budou zážitkové jízdy vlakem do Škodovky nebo výlety historickým autobusem. Letošní novinkou jsou návštěvy hangáru v Líních nebo speciální prohlídková trasa v plzeňském pivovaru. Nový je také web www.industryopen.cz, který prošel výraznou proměnou a nyní slouží jako průvodce po industriálních zajímavostech Plzně a Plzeňského kraje. Festival startuje o víkendu 19.–20. června, předprodej vstupenek běží od 10. června.

„Plzeň se vyznačuje bohatým industriálním dědictvím, na které jsme náležitě hrdí. Cílem festivalu Industry Open je představit toto bohatství návštěvníkům a pozvat je k objevování industriálních zajímavostí celého regionu. Plzeň je městem, které se snaží navázat na odkaz našich světoznámých značek, jako jsou Plzeňský Prazdroj a Škodovka. Průmysl byl dříve vnímán jako překážka atraktivity v našem městě, v poslední době se ovšem industriální turismus stává velmi rozvíjejícím odvětvím,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Každý víkend od 19. června do 5. září mohou příznivci industriálu a zajímavých výletů vybírat z celé řady akcí a zážitků. O prvních festivalových víkendech mohou vyrazit například na speciální prohlídky sklepů v Plzeňském Prazdroji, komentovanou prohlídku Papírny nebo architektonickou procházku po Petrohradu. O prázdninách pak mohou účastníci vybírat z programu výletů historickými autobusy, zážitkových jízd vlakem a komentovaných prohlídek tematických muzeí a dalších industriálních cílů v Plzeňském kraji.

 „V loňském roce jsme změnili koncept festivalu a namísto jednoho víkendu rozprostřeli program do celého léta. V podobném duchu se festival ponese i letos, kdy během 12 letních víkendů nabídne různorodé akce. Návštěvníci tak budou moci i několikrát za sezonu zažít jeho atmosféru a poznat průmyslovou historii našeho regionu,“ prozradil první náměstek primátora Roman Zarzycký.

Jednou z nejoblíbenějších akcí loňského festivalu byly komentované jízdy vlakem do jinak nepřístupného areálu Škodovky. Letos se opět chystají ve dvou termínech v červenci a srpnu. Program festivalu, který se odehrává na kolejích, bude obohacen o novinkové jízdy do Škody v Doudlevcích, jejichž termíny budou známy do konce června. „Program festivalu stále doplňujeme o další akce, doporučujeme zájemcům sledovat náš web a sociální sítě, kde se vždy dozví aktuální informace,“ řekla Alena Fialová z městské organizace Plzeň – TURISMUS, manažerka projektu Industry Open.

Zájemci o průmyslové dědictví regionu se mohou vydat i na výlety po Plzeňském kraji. Festivalové akce připravují ve Sklárně v Anníně, Vodním hamru Dobřív nebo v Amálině údolí na Šumavě, kde se v červenci uskuteční workshop rýžování zlata. Během léta také účastníci festivalu navštíví Loosovy interiéry nebo Muzeum Lobzy (expozici Příběhy dvoutaktů).

Podrobný program a další zajímavé informace jsou k dispozici na webu www.industryopen.cz, který prošel zásadní proměnou. Nově slouží jako plnohodnotný průvodce po industriálních místech a zajímavostech v Plzni a Plzeňském kraji a poskytuje mnoho tipů na výlety i mimo letní festivalovou sezonu. Doplnil tak loni vydanou tištěnou brožuru, která je k dostání v Turistickém informačním centru. „Na webu najdeme tradiční industriální cíle, kterými jsou plzeňské pivovary, BOHEMIA SEKT nebo např. Hornické muzeum v Plané nebo Hornický skanzen ve Stříbře. Pozornost jsme však věnovali i často trochu skrytým lokalitám a tipům na zajímavá místa, která ještě lidé neznají,“ vysvětlila Fialová a dodala: „Snažili jsme se zájemcům poskytnout přehledný webový průvodce, který jim pomůže naplánovat výlet za poznáním industriálního dědictví.“

Vstupenky jsou v prodeji v Turistickém informačním centru (nám. Republiky 41, vedle radnice) a online na Plzeňské vstupence.

Plzeň začne v pondělí opravovat 1,7 kilometru dlouhý úsek Folmavské ulice, frekventovaného průtahu na okraji průmyslové zóny Borská pole směřující na Domažlice a dálnici D5 na Rozvadov. Čtyřproudá silnice o šířce 16 metrů, která má trhliny, vysprávky a vyjeté koleje, dostane nový asfaltový povrch za 26 milionů Kč. Do konce srpna bude doprava odkloněna. 

folmavska2 2„Bude nutné odfrézovat svrchní vrstvy asfaltu a položit nový asfaltový koberec. V úseku mezi ulicemi U Panasoniku a U Letiště je komunikace tak poškozená, že bude nutné odstranit všechny asfaltové vrstvy, recyklovat podkladní štěrkové vrstvy a položit nový asfaltový povrch v tloušťce 18 centimetrů. Teprve poté bude možné obnovit i vodorovné dopravní značení,“ popsal plánovanou opravu náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule. Celková délka opravovaného úseku je 1,7 kilometru, šířka komunikace činí 16 metrů.

Oprava bude prováděna od pondělí 21. června 2021 do 30. srpna 2021 ve čtyřech etapách, přičemž ve 3. a 4. etapě (od 3. srpna) bude uzavřena jen část Folmavské ulice.

Opravovaný úsek bude nutné objíždět. Uzavírka ovlivní i městskou a linkovou veřejnou dopravu. Autobusové a trolejbusové linky č. 15, 17, 18, 24, 29, 30, N1, N7 budou po dobu opravy v obou směrech vedeny odklonem ulicemi Obchodní, Podnikatelská a U Letiště. V tyto dny budou pro uvedené linky zrušeny či přeloženy zastávky „NC Borská pole“, „Panasonic“, „U Panasoniku“, „U Nové Hospody“, „Folmavská Rondel“. Na objízdné trase budou linky MHD odbavovat cestující na stálých a provizorních zastávkách v Podnikatelské ulici. Po této trase povede také do konce července objížďka pro individuální automobilovou dopravu. Počátkem srpna se objízdná trasa výrazně zkrátí a povede ulicemi U Panasoniku – Podnikatelskou a U Letiště.

Objízdná trasa a přesun zastávek se týkají i příměstských autobusových spojů Integrované dopravy Plzeňského kraje.  Během prvních dvou etap uzavírky od 21. 6. do 2. 8. 2021 zastávky Folmavská Rondel a U Nové Hospody nahradí zastávka Obchodní rondel. Zastávku U Panasoniku nahradí zastávka Vltava. Uzavírka zastávky NC Borská pole potrvá až do konce srpna 2021 a v provozu ji nahradí zastávka U Letiště. 

Pěší budou mít k dispozici jen jeden z obvyklých dvou přechodů v křížení Folmavské s dalšími ulicemi. Koridor se zábradlím budou moci využít také cyklisté, kteří se budou chtít dostat z jedné strany Folmavské ulice, podél které vedou cyklistické pruhy, na druhou.

Cena plánované opravy je 26 milionů korun a bude hrazena z rozpočtu městské příspěvkové organizace Správa veřejného statku města Plzně, která se o městské komunikace stará.

Já a oni. Jedinec a společenství v umění 19. století. Tak se jmenuje výstava, která bude k vidění od 18. června do 26. září ve výstavní síni "13" v Pražské ulici.

Výstava k letošnímu ročníku Smetanovských dnů ukazuje, jak se během 19. století proměnila role jedince ve vztahu ke společnosti. Na klíčových dílech středoevropského výtvarného umění přibližuje, jak byla pojímána společenská reprezentace jedince nebo jakými způsoby mohla být sdělována osobní intimita prožívání. Výstava vznikla ve spolupráci Západočeské galerie a Ústavu dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

 

V úterý 15. června zahajuje největší horský areál v Plzeňském kraji – Ski&Bike Špičák každodenní provoz. Prodlužuje se doba provozu lanovky ve všední dny od 9 do 17 hodin, o víkendech a svátcích pak až do 18 hodin. Oproti předchozím rokům začala letošní letní sezona víkendovými dny v květnu zhruba o 14 dnů později.

„Návštěvnost pěších turistů je zatím i kvůli vlivu chladnějšího a deštivého májového počasí o něco málo menší než loni. Hned po otevření hranic, když padla covidová cestovní omezení, nám ale naopak narostly počty německých bikerů, takže jsme zatím celkově spokojeni,“ říká ke čtyřem předchozím víkendům provozu ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Kromě dosud otevřené rozhledny, bikeparku a dalších aktivit střediska (viz níže) je od půlky června největším lákadlem pro veřejnost otevření jedněch z nejhezčích turistických tras z vrcholu Špičáku na nejznámější ledovcová jezera - Černé a Čertovo. Potrvá do 15. září, kdy se kvůli ochraně místní přírody vrací provozní režim opět jen na víkendy a svátky a obě cesty se zase pro turisty uzavřou.

Jejich trasa představuje zhruba čtyřkilometrové výšlapy (na kole se po nich jezdit nesmí) a obě jsou pro letní turistiku opět připravené jako naučné stezky. K Černému jezeru vede přes jedno z hlavních evropských rozvodí (místopisně Rozvodí) Datlíkova stezka, k Čertovu pak Zajícova. Optimální je vyjet lanovkou na vrchol Špičáku a přes mezizastávku na rozhledně se pak po nich vydat k jezerům.  

Středisko už znovu nabízí i své ubytovací kapacity. „Zájem o tyto služby není před prázdninami velký, chybí nám školní a jiné sportovní kurzy, ale červenec a srpen už máme slušně zaplněný. Volná místa přesto zatím pořád jsou,“ doplňuje Vladimír Kasík. V areálu kompletně zmodernizovali prostornou tělocvičnu a její vybavení, takže nyní nabízí optimální zázemí pro celoroční soustředění sportovních oddílů nebo mimoškolní akce.      

Bikepark – v srpnu se vrací „Evropák“ v downhillu, termíny dalších závodů

Od července do září se v každém z těchto tří měsíců pojedou ve Ski&Bike Špičák významné cyklistické závody. V druhé polovině srpna – 20.-22.8. se po ročním odmlce způsobené pandemií vrací iXC European Downhill Cup (Evropský pohár ve sjezdu horských kol). V ČR se v této disciplíně nejede lepší podnik s tak bohatou mezinárodní účastí. „Uvidíme, jestli letos dorazí třeba i zámořští bikeři a kolik se vůbec sejde na startu účastníků, ale už jen ten pocit, že se podobný závod může po všech těch restrikcích konat, pro nás znamená hodně,“ uvádí ředitel závodu a jinak vedoucí střediska služeb ve Ski&Bike Špičák Jan Kasík.  

Loni se jako náhrada za evropský iXS na Špičáku jelo znovuobnovené mistrovství České republiky (MČR) v downhillu. Letos si šumavský areál stejnou akci prakticky v obdobném termínu jako loni zopakuje. Menší ochutnávku před srpnovým „Evropákem“ s kompletní českou špičkou ve sjezdu uvidí Železnorudsko o víkendu 10.-11. července.

Září je už také několik let ve Ski&Bike Špičák časem pro další disciplínu spojenou s horskou cyklistikou – cyklistickým endurem: Enduro Race (11.-12.9.) V areálu a jeho okolí se pojede celkem pět rychlostních zkoušek.        

Už 23 let uplynulo od doby, kdy při přestřelce u Letkova zemřel teprve třiadvacetiletý plzeňský policista Jiří Hrubý. 

Dvojčlená hlídka ve složení Jiří Hrubý, Petr Lenárt dostala dopoledne 13. června 1998 hlášení o nebezpečných lidech u telefonního automatu na konečné tramvají v Plzni na Slovanech. Jeden z cizinců tam na oznamovatele vytáhl zbraň. Poté, co policisté dorazili na místo, jugoslávec Fehim Hanuša, jeho syn Fatmir a jejich příbuzný, naskákali do auta a začala honička. Nejprve jeli po výpadovce na České Budějovice, pak uhnuli na Starý Plzenec a tady se otočili ve směru na Letkov. Hanuša pak vůz zastavil na silnici u okraje lesa v Letkově. Když za ním zastavila policejní hlídka, Fehim a Fatmir Hanušové začali střílet z nelegálně držených zbraní. Fehim Hanuša zasáhl Jiřího Hrubého přímo do srdce, a to ve chvíli, kdy se policista snažil přeběhnout silnici. Jeho kolega Petr Lenárt měl více štěstí, střelec ho zasáhl pouze do ruky. 

Fehim Hanuša dostal za smrt policisty 25 let vězení, opakovaně se pokoušel o obnovu procesu a dnes již je na svobodě. Jeho syna Fatmira poslal soud za mříže na čtrnáct let, rok před vypršením trestu byl z vězení propuštěn.

Nadstrážmistr Jiří Hrubý, který byl in memoriam povýšen na poručíka. Jeho památku si tradičně připomínají policisté položením květin u pomníčku za okrajem silnice u Letkova.

Tarotový horoskop 14.6. 2021 – 20.6.2021, 24. TÝDEN – Věž: Jasně a rázně!

Město Plzeň podpoří technickou výuku na dvou plzeňských školách. Bolevecká základní škola se sídlem na náměstí Odboje získá finanční příspěvek na II. etapu budování technologického centra a 11. základní škola sídlící v Baarově ulici na zpracování projektové dokumentace na vybudování polytechnického centra.

„Město Plzeň chce vybudovat v každém městském obvodě technologické centrum. Jako pilotní škola byla vybrána ta Bolevecká. Loni byla zahájena první etapa budování technologického centra v suterénu původní budovy školy. Cílem center je podnítit u dětí vztah k technice a zlepšit také jejich manuální zručnost,“ uvedla Lucie Kantorová, radní města Plzně pro oblast školství.

V Bolevecké ZŠ už byla modernizována dřevodílna se skladem materiálu, zázemím pro žáky i pedagogy. Nyní jsou v plánu stavební úpravy v odborné učebně cizích jazyků, vybudování bezbariérového prostředí a úprava zavedení počítačové sítě. Náklady na tuto druhou etapu mají činit 4,277 miliony korun v nichž je kromě stavebních prací počítáno i s vybavením tohoto centra, například moderními technologiemi. Tuto částku určenou na druhou etapu výstavby technologického centra v Bolevecké základní škole a na jeho vybavení uhradí ze svého rozpočtu Odbor školství, mládeže a tělovýchovy (OŠMT) Magistrátu města Plzně. Náklady na první etapu budování tohoto centra činily 5,451 milionu korun.

Rada města Plzně dále souhlasila s tím, že OŠMT poskytne 600 tisíc korun na zpracování projektové dokumentace na vybudování polytechnického centra v 11. ZŠ v Baarově ulici na Borech. Zde mají vzniknout dvě polytechnické učebny včetně zázemí a bezbariérového prostředí.

Plzeňský kraj podpořil v loňském roce i letos cestovní ruch více než v běžných letech před pandemií. Zaměřil se hlavně na dovolenou pro rodiny s dětmi i na netradiční formy turismu a letos také na prázdniny na venkově, řekla mluvčí kraje Eva Mertlová. Kraj vydal katalog, který zve na vesnické farmy a cílí hlavně na rodiny.

"Zároveň běží představování turisticky atraktivních i rozvíjejících se destinací formou pořadů na veřejnoprávní i komerčních televizích. Z loňska pokračuje rozšířená kampaň Dovolená v Plzeňském kraji. Díky aktualizovanému stejnojmennému katalogu, který vyšel i v on-line verzi, se podařilo prezentovat velké množství zajímavých míst. Díky tomu jsme pomohli místním ubytovatelům a navazujícím službám," uvedla mluvčí. Podpora pokračuje také kampaní na facebooku a instagramu kraje a soutěžemi pro veřejnost o pobytové balíčky v rozhlase, televizi a na facebooku.

Ekonomické dopady loňské koronavirové sezony na pořadatele a samosprávy byl podle Mertlové velmi silný. "Vše se muselo řešit operativně. Většina akcí se rušila nebo přesouvala na on-line platformy, kde byla velká intenzita workshopů, konferencí a dalších akcí. Mnohdy to ale přineslo nemalé ovoce pro navázání nové spolupráce a naděje, že tyto akce budou v příštích letech pokračovat i jako klasické," řekla.

Loni v září byl například zrušen veletrh cestovního ruchu ITEP, třetí největší svého druhu v ČR, a kraj ho neuspořádá ani letos. "Jeho největší devizou byla prezentace tváří v tvář, a proto nebyla zvolena on-line forma, která mohla renomé veletrhu spíše uškodit," řekla Mertlová. Kraj dále zrušil loni i letos zahajovací akce populárního Letního barokního festivalu v Mariánské Týnici. "Plno akcí spojených s barokním festivalem a industriálními památkami se ale v létě chystá, a turisté budou mít opravdu širokou nabídku," řekla.

K největším zrušeným akcím v kraji, jejichž pořadatelé nakonec odstoupili od schválených dotací, patřily česko-francouzský festiva Bonjour Plzeň 2020, ART FEST na Zámečku, Noc kostelů 2020, Evropský festival duchovní hudby Šumava-Bayerischer Wald, Mezinárodní festival komorní hudby Klatovy 2020, Basinfirefest 2020, Pekelný ostrov 2020 a Západočeská oblastní přehlídka amatérského divadla v Horažďovicích.

Pandemie a restriktivní vládní opatření výrazně zasáhla do činnosti pořadatelských organizací. Připravené výstavy mohli návštěvníci vidět jen v letě a dalších týdnech krátkého rozvolnění. "Celková návštěvnost našich příspěvkových organizací poklesla o více než 51 procent. Předloni přesáhla 406.000 návštěvníků, loni jen přes 198.000," řekla mluvčí. Nejnáročnější výstavou byl projekt Západočeské galerie 'Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh'. Díky zápůjčkám unikátních středověkých děl byl očekáván velký zájem veřejnosti z ČR i ciziny, což se kvůli epidemii nestalo. Po zhoršení situace bylo rozhodnuto o opětovném uzavření galerií. Západočeské muzeum, jehož archeologové řadu let provádějí významný archeologický výzkum v Číně, v něm loni nemohli pokračovat. Zcela odstaveno bylo digitální mobilní nafukovací planetárium hvězdárny v Rokycanech a Plzni, které popularizuje astronomii primárně pro žáky základních a středních škol.

Novými turistickými lákadly je letos Šumavské trojhradí, které formují gotické hrady strážící přístup na střední Šumavu – Kašperk, Velhratice a Rabí a jedna z hlavních bran Šumavy - město Sušice. Další atrakcí jsou barokní cyklotrasy na severu Plzeňska, tedy putování za architektonickými skvosty kraje. "U deseti stylových barokních odpočívadel je výhled na hlavní památky. Středobodem jsou Plasy, kde začínají tři okruhy s délkou každého kolem 40 kilometrů s různou obtížností," uvedla. Tahákem je také nový projekt tajemných a mystických míst neobjevených masovým turismem. Kraj už vydal mapu desítek lokací, z nichž 15 je přiblíženo detailněji s jejich neuvěřitelnými příběhy, fotografiemi i videi.

čtk

Regionální vlaky Českých drah začnou ode dneška jezdit podle letního jízdního řádu. Hlavní novinkou jsou spěšné vlaky z Plzně do Karlových Varů.

Od 13. června 2021 zahájily České dráhy provoz nových spěšných vlaků mezi Plzní, Mariánskými Lázněmi, Chebem a Karlovými Vary. Tuto novou linku si u národního dopravce objednaly Plzeňský a Karlovarský kraj. Nové spoje pojedou po většinu dne ve dvouhodinovém intervalu a vhodně doplní nabídku dálkových spojů. V Plzni navíc vzniknou nové výhodné přípoje na linku Ex6 Praha – Domažlice – Mnichov. Spěšné vlaky zpočátku zajistí komfortní motorové jednotky RegioShark, které nejpozději do konce současného grafikonu vystřídají zcela nové soupravy RegioPanter.

V souvislosti se zavedením těchto nových spěšných vlaků dojde v Karlovarském kraji od 13. června 2021 k dalším drobným úpravám na tratích 144 Loket předm. – Nová Role, 142 Karlovy Vary dol.n. – Potůčky a 148 Cheb – Luby u Chebu. Na trati 178 Plzeň – Cheb budou vlaky Os 7353 a Os 7355 nově zastavovat na znamení v dopravně Valy u Mariánských Lázní a v zastávkách Salajna, Stebnice a Cheb-Všeboř. Z důvodu posunu termínu konání MFF analogicky dojde i ke změně termínu jízd populárních "Festivalových vlaků" z Karlových Varů dol.n. do Lokte a Nové Role.

V Plzeňském kraji bude upraven rozsah provozu dvou párů osobních vlaků na trati 184 Planá u Mariánských Lázní – Domažlice v úseku Planá u M. Lázní – Tachov. Osobní vlaky Os 7254 / 7259 pojedou jen o víkendech i v červenci a srpnu (původně měly jezdit denně). Naopak vlaky Os 7262 / 7263 pojedou od 2. října denně včetně sobot (podle původního jízdního řádu o sobotách jezdit neměly).

Minulost, ale i současnost románsko-gotického šumavského kostela sv. Mořice na Mouřenci nad Annínem na Sušicku přibližuje výstava „8 století šumavského Mouřence“. Ta je aktuálně k vidění v mázhauzu plzeňské radnice. Fotografie, kopie dokumentů, ale i trojrozměrné exponáty mapují historii jednoho z nejstarších dochovaných šumavských křesťanských kostelů, jehož stavba podle odborníků začala v první třetině 13. století.

otevreny mourenec kveten cerven 2021„Mouřenec je v mnoha ohledech unikátní památka. Ukrývá středověké fresky a zvon ze 14. století a jeho součástí je barokní kostnice. Příběh kostela je velmi pestrý a zejména ve 20. století v něm najdeme řadu dramatických událostí, které souvisely s válkami, poválečným odsunem německy mluvícího obyvatelstva, nástupem komunistického režimu a následnou devastací kostela. Naštěstí se ale díky společnému úsilí Němců a Čechů podařilo kostel zachránit a dnes je opět vyhledávaným cílem poutníků nebo turistů a stalo se z něj duchovně-kulturní centrum na okraji Šumavy,“ uvedl autor výstavy Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence, který o šumavský kostel pečuje.

Popularitu Mouřenci zajistil i režisér Jiří Strach, který zde před lety natočil část pohádek Anděl Páně a Tři životy. Stejně pestrý jako je příběh Mouřence, je i výběr exponátů. Návštěvníci výstavy uvidí kopii prvního zápisu z mouřeneckých matrik, píšťalu ze zničených a rozkradených varhan, ale také 3D model kostela, fotografii z koncertu Hradišťanu nebo z natáčení Strachovy pohádky.  Přečíst si můžou také příběhy o navrácené lebce nebo oltářních dvířkách vydražených na aukčním portálu.

 „Chtěla bych pozvat na výstavu do Plzně všechny lidi z obou stran hranice. Expozice ukazuje staleté spojení dvou sousedů, a to i přesto, že každý z nich patří k jiné národnosti. Důležité jsou tolerance a přátelství. Přeji si, abychom si i nadále dobře rozuměli,“ dodala spoluautorka výstavy a překladů do němčiny Margrit Kaiser z podpůrného spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen, který před lety zaplatil opravu zdevastovaného kostela.

Cílem expozice je představit Mouřenec široké veřejnosti a pozvat lidi do kostela. A podle autora Lukáše Miloty má výstava i další cíl. „Mnoho Plzeňanů a dalších Západočechů Mouřenec dobře zná. Chtěli bychom proto vyzvat a požádat všechny, kteří mají doma staré fotografie, videozáznamy z Mouřence nebo mají osobité vzpomínky na toto místo, aby se nám ozvali na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a podělili se o své poznatky. Chceme ještě lépe poznat historii Mouřence a právě pamětníci nám můžou hodně pomoci," prohlásil.

Výstava „8 století šumavského Mouřence“ bude v mázhauzu plzeňské radnice do 25. června 2021. Přístupná je vždy od 8 do 18 hodin. Ve čtvrtek 10. června jí požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub. „Mouřenec leží na území Českobudějovické diecéze, a proto je to historická chvíle. Ještě nikdy nebyl tento šumavský kostel na návštěvě v Plzeňské diecézi a tak blízko plzeňské katedrály," podotkl Milota.