Marie Osvaldová
Fotbalová Plzeň hlásí posilu. Přichází mládežnický reprezentant
Viktoria Plzeň hlásí před startem letní přípravy další posilu. Červenomodrý dres oblékne 21letý mládežnický reprezentant Ondřej Pachlopník, který přichází na roční hostování s opcí ze Zbrojovky Brno.
Jedenadvacetiletý Ondřej Pachlopník je odchovancem brněnské Zbrojovky, jejíž dres oblékal od svých deseti let. Nyní jej mění za červenomodrý. Do Viktorie přichází na roční hostování s opcí.
„Tento krok je pro mě obrovskou výzvou. Viktorka je špičkový tým a čekají ji i zápasy v evropských pohárech, které jsem ještě nikdy nehrál. Je nyní na mně, abych makal naplno a porval se o místo,“ říká rychlonohý fotbalista.
„Jsem velmi rád, že se podařilo dotáhnout hostování s opcí takto talentovaného hráče, jakým Ondřej Pachlopník bezesporu je. Součástí transferu je i dohoda, že bude Brno moci využít přednostně možnosti získat některé naše hráče na hostování pro nadcházející sezonu,“ říká generální manažer Viktorie Adolf Šádek.
Již zítra čekají na Ondřeje Pachlopníka a jeho nové spoluhráče funkční testy, v pondělí se pak bude poprvé hlásit trenéru Michalu Bílkovi na startu letní přípravy.
Debut v profesionální soutěži zaznamenal Pachlopník 2. března 2019 proti Chrudimi ve druhé lize. V následujícím ročníku pomohl Brnu k postupu do FORTUNA:LIGY, ve které pak odehrál 31 zápasů a vstřelil 1 ligový gól (proti Pardubicím). Za Brno nastupoval na pozici podhrotu, křídla či dokonce i útočníka. Jedná se tedy o ofenzivního univerzála. „Ondra v Brně prokázal nesporné fotbalové kvality, řadí se mezi nejoriginálnější mladé hráče v Česku a má potenciál dalšího fotbalového růstu. Vloni zaujal rychlou adaptací v lize, v Plzni před ním bude další výzva v podobě ambiciózního klubu a náročného trenérského týmu. Hráč má předpoklady pro mezinárodní fotbal,“ uzavřel Viktor Kolář z agentury Sport Invest, která hráče zastupuje.
Sušická ODS kvůli stavbě haly a nemocnici ukončila spolupráci s koaličními Piráty
Sušická ODS ve čtvrtek na sociálních sítích uvedla, že ukončila koaliční spolupráci s Piráty. Důvodem jsou neshody v plánované stavbě sportovní haly a formě fungování městské Sušické nemocnice, což jsou dvě témata, kvůli nimž má být na podzim ve městě referendum. Rozkol nastal po středečním šestihodinovém jednání zastupitelů. Strany se rozhodly spolupráci ukončit, ODS Sušice se na dalším pokračování spolupráce dohodla s hnutím ANO Sušice. Občanská demokratická strana má v radě tři členy. Po dvou členech mají Piráti a ANO.
Radní za Piráty Pavel Hais k prohlášení ODS uvedl, že se s politickými partnery shodují, ale rozpory jsou v detailech. "V pátek vydáme vyjádření. Vyřešíme si ve straně, jak budeme postupovat dál," uvedl.
ODS dnes uvedla, že se na podpoře výstavby víceúčelové sportovní haly shodly po volbách všechny koaliční strany. Hais ve čtvrtek řekl, že ji Piráti chtějí, ale jen tehdy, pokud se referendum nevysloví pro její odložení a náklady nepřevýší 120 milionů Kč. V případě úspěchu lidového hlasování by se zahájení stavby posunulo nejméně o dva roky. "Předložil jsem vedení města varianty, aby se ve výběrovém řízení na halu postupovalo obezřetně, s ohledem na očekávaný termín sněmovních voleb 8. a 9. října, kdy by se mělo uskutečnit referendum, aby se předešlo případné škodě," uvedl. Podle ODS ale hrozí ztráta přidělené dotace 30 milionů korun, která se váže na termín dokončení stavby, a odsouváním by se cena haly prodražila, navíc současná hala je ve špatném stavu. Aktuálně se vyhodnocuje soutěž na dodavatele, uvedla ODS, která ji chce co nejdříve vyhodnotit.
Druhým sporným bodem je podle ODS fungování Sušické nemocnice, která se potýká s nedostatkem personálu a město na provoz doplácí desítky milionů ročně. "ODS Sušice je přesvědčena o tom, že začlenění nemocnice pod kraj je správným a udržitelným modelem pro budoucí dlouhodobé fungování s maximální možnou péčí. Naopak Piráti veřejně prostřednictvím radního města a zároveň radního kraje Pavla Haise veřejně deklarovali, že vidí cestu ve fungování nemocnice pod městem s pomocí dotací od kraje," uvedla ODS.
"Primárně nám jde o zachování akutní lůžkové péče. A my víme, že jako místní seženeme daleko snáz personál než někdo zvenku. Zatím oficiálně ale nemáme nic na stole. Dvě varianty dalšího fungování bude schvalovat kraj 28. června a o jedné z nich pak rozhodne rada a následně zastupitelstvo města," řekl Hais. Nemocnici by podle dohody obou stran mohlo buď dál provozovat město a kraj by přispíval na provoz konkrétních činností, nebo by ji prostřednictvím své Klatovské nemocnice provozoval kraj.
Návrh na vyhlášení referenda byl podán loni v 11. listopadu a podepsal ho zákonem daný minimální počet voličů, 2200. Podle středečního vyjádření tajemníka radnice už je návrh bez vad. Piráti podle Haise podpoří svolání mimořádného červencového zastupitelstva o konání referenda. "Když bude s volbami do Sněmovny, nevzniknou pro město další náklady a bude vyšší účast," uvedl.
čtk
Jak se v 19. století proměnila role jedince ve vztahu ke společnosti, ukazuje výstava v Plzni
Letošní výstava pořádaná u příležitosti 41. mezioborového sympozia ke kultuře 19. století v Plzni je zaměřena na vnímání člověka jakožto subjektu a individua ve vztahu k vnějšímu světu. Výstava JÁ A ONI. Jedinec a společenství v umění 19. století nabízí zachycení vnější reality pohledem umělce, který sdílí své niterné prožívání, osamění, své splynutí v partnerském vztahu, ale i své smutky, vnitřní démony a deprese. Ve vystavených dílech z dlouhého 19. století jsou patrné stále se opakující tendence sebezkoumání člověka ve vztahu ke společnosti, potřeba vymezení se vůči světu a hledání svého místa na světě, tedy tendence a potřeby v mnohém aktuální i pro naši současnost. Výstava potrvá ve výstavní síni „13“ do 26. září 2021.
Výstava na vybraných dílech ukazuje vnímání umělcova „já“ jakožto subjektu a individua. Subjektivismus reprezentuje obecně vztah tvůrce k světu a současně nastoluje i otázku rozsahu a omezenosti tohoto vztahu. Individualismus naproti tomu vyjadřuje problematiku umělcova „já“ a jeho vztahu ke společnosti. Návštěvník tak nalezne mezi vystavenými díly práce, které představují různá výtvarná řešení otázky uměleckého vyjádření od romantismu po dekadenci. Názorným způsobem odráží tento vztah pomníková tvorba či reprezentační portréty, ale i parafráze a parodie „vznešených“ žánrů. Na druhém pólu pak stojí obrazy zaměřené výhradně na subjekt, vnitřní svět jedince i samotného umělce.
Expozice je členěna na tematické oddíly, které představují umělce jako součást společenství, velká část je věnována vyjadřování individuality a její oslavě formou pomníků a bust ve veřejném prostoru. Naproti tomu stojí kapitoly o čistě soukromém introvertním prožitku jedince symbolizované postavou poutníka či poustevníka v krajině nebo prostřednictvím uměleckých skic a návrhů. Velmi silný výrazový prvek hledání sebe sama představují autoportréty Karla Hlaváčka, kde umělec objevuje a bezostyšně odhaluje i své vnitřní démony a sestupuje na dno své duše. Tvůrčí uvažování umělce reprezentuje téma skic částí těla („disjecta membra“, doslovně „rozházené údy“). Dalším tématem je žena zatlačená patriarchální veřejností do domu, pryč od společnosti do osamění, opuštěná a zbavená identity – svoji tvář skrývá do dlaní, ale divák ví, že pláče.
Na výstavě jsou zastoupena díla zásadních osobností českého umění 19. století (Josef Mánes, František Bílek, Max Pirner, Jakub Schikaneder, Adolf Kosárek a další). Ze zahraničních autorů jsou pak zařazeni Honoré Daumier a Francisco Goya. Jako jediná intervence současného umění je vystavena plastika Marka Škubala, jež dokazuje stálou aktuálnost otázek řešených v 19. století.
Doprovodný program:
Komentované prohlídky
Výstavou provázejí autoři výstavy Eva Bendová a Vít Vlnas.
29. 6., 13. 7., 25. 8., 24. 9. 2021 vždy od 17 hodin
Přednášky
28. 7. 2021 od 17 hodin: Petr Šámal (Národní galerie Praha) – Otisky osobnosti. Ikonografie stavebníků v sochařské výzdobě nájemních domů přelomu 19. a 20. století
Tvůrčí dílny
23. 6. 2021, 16–18 hodin: „Kdo jsem já a kdo jsi ty?“ – dílna pro rodiče s dětmi s prvky artefiletiky
15. 9. 2021, 16–18 hodin: „Já a oni“ – dílna pro dospělé s prvky artefiletiky
Informace a rezervace: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 377 908 536
Přestupová bomba. Limberský pokračuje ve fotbalové kariéře. Kde?
Bez fotbalu dlouho nevydržel. Obránce David Limberský, má nové angažmá. Stal se novou posilou třetiligové Jiskry Domažlice.
"Je to asi čtyři nebo pět let starý slib, kdy vlastně jsem slíbil majitelovi, že až jednou skončím na té profesionální úrovni, tak budu pokračovat tady v Domažlicích. Oddaloval jsem to, co to šlo. Teď už ta doba nastala a já akorát plním svůj dávný slib. Určitě sem nejdu jen tak pro srandu. Budu hrát, co budu moct a doufám, že to nebudu klukům kazit," uvedl Limberský na tiskové konferenci. Nová posila se bude hlásit kouči Pavlu Vaiglovi na tréninku už v pátek.
Od Limberského si vedení klubu slibuje velkou pomoc v bojích o postup o patro výš. Domažlice byly v minulém nedokončeném ročníku ČFL na druhém místě, jen o vlásel jim unikl postup do druhé ligy. „A postup bude náš cíl v příštím ročníku. Netajíme se tím, i když si na sebe tak trochu pleteme bič,“ prohlásil prezident domažlického klubu Jaroslav Ticháček.
O sousedské večeře Plzeňané nepřijdou
Tradiční květnová akce je od roku 2014 příležitostí pečovat o dobré sousedské vztahy. Letos se uskuteční z důvodu pandemie již podruhé o měsíc později, tedy poslední červnový víkend 25. - 27. června. Nabídne program pro veřejnost v programových ohniscích, sousedské večeře i komentované procházky.
V pátek 19. června odpoledne ožije v předstihu první z nich na Husově náměstí v režii organizace Blízký soused, z.s. Od 14h je připraven program tradičně zaměřený na Den zdraví s doprovodnými aktivitami pro děti, od 16 hodin pak zahraje romská kapela Le Čhavendar.
O týden později, v pátek 25. června nabídne druhé programové ohnisko v Luftově zahradě v Doudlevcích Plzeňská krajská rada dětí a mládeže, z.s. Pro děti jsou připraveny pohybové a tvořivé aktivity a hry, mohou si vyrobit památeční placku nebo se vyfotit ve fotokoutku. Ti starší mohou luštit hádanky a kvízy umístěné po celé zahradě. V 17 hodin zahraje Divadlo jednoho Edy dvě krátké pohádky: Jak sloni k chobotu přišli a O nepořádném křečkovi. Večer zakončí oheň a společné opékání buřtů.
Do Kaznějovské ulice zve tradičně Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s., které plánuje program na sobotu 26. června. V 15 hodin startuje Sousedská cesta pro děti, od 16 hodin pak začíná komponovaný pořad Stanislava Juríka a jeho hostů, moderátorů Českého rozhlasu. Program doprovodí hudbou Švejkovo c.k. TRIO a tancem taneční skupina ADETO. Vystoupí také sólisté sboru Andílci pod vedením Jany Marie Korbelové. V 17:30 se mohou děti těšit na představení pražského Studia Damúza Jakoubkovo splněné přání. V 18h budou připraveny buřty a oheň za doprovodu country písní Old Boye Ladislava Šimona.
Sobotní večer je vyhrazen sousedským večeřím. "Pojďte se opět potkávat se svými sousedy." tímto sloganem lákal pořadatel, DEPO2015, k zapojení. Do konce května se registrovalo 1 000 Plzeňanů na téměř 40 adresách.
"Ve srovnání s předchozími ročníky se sice registrovalo adres méně, těší nás ale, že i přes pandemickou situaci mají lidé opět chuť se setkávat a Evropský den sousedů je pro ně vítanou příležitostí," uvedla Soňa Rychlíková, produkční projektu.
Pokud svoji adresu Plzeňané zaregistrovali do konce května, stávají se se součástí webové mapy večeří a mohou vybírat z nabídky vystoupení, která přijedou zahrát až před jejich dům. V nabídce jsou plzeňské kapely a také dětská představení od pražského studia Damúza, které s EDS spolupracuje již poněkolikáté. Díky podpoře Nadace Via zahraje na šesti adresách i letos. "Krom Nadace Via patří poděkování také dalším stálým podporovatelům. Těmi jsou město Plzeň a Pilsner Urquell který sousedské skupiny i v tomto roce podpoří plzeňským pivem," dodala Rychlíková.
Na neděli 27. června jsou připraveny dvě komentované procházky, které pro EDS zajišťuje spolek Skrytá Plzeň, z.s. Od 10:00 provede Předhusitskou Plzní roku 1348 Filip Kasl, od 14:00 pak představí Petr Klíma v rámci Plzeňského architektonického manuálu (PAM) Doubravku. Procházky jsou jedinou zpoplatněnou částí programu, vstupenky je možné zakoupit přes portál Plzeňská vstupenka za 70 korun.
Při cestě z práce zachránila Jana Průchová lidský život
Psal se 28. leden 2021. Bylo chladno a silně pršelo. Hlavní sestra Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Jana Průchová se odpoledne vracela z práce domů na jih Plzeňska. Na rohu ulic K Plzenci a Pampelišková v plzeňských Černicích si tehdy povšimla na chodníku bezvládné ženy. Ihned zastavila a vyběhla zjistit, co se stalo. Paní byla v bezvědomí a nedýchala.
"Šla jsem od dcery na zastávku MHD, když se mi zcela neočekávaně udělalo špatně a zatočila se mi hlava. Vytáhla jsem mobilní telefon a vytočila dceřino číslo, chtěla jsem, aby pro mne přijela. Do telefonu už jsem ale nic neřekla, protože jsem zkolabovala," popsala Daniela Moravcová.
Jana Průchová nezaváhala. Pacientku zběžně prohlédla, uvolnila jí dýchací cesty záklonem hlavy a protože zjistila gasping, okamžitě začala resuscitovat. Mezitím volala na tísňovou linku 155, aby na místo přivolala své kolegy záchranáře. Po několikaminutové resuscitaci se pacientka probrala k plnému vědomí a záchranná služba jí transportovala na urgentní příjem FN Plzeň. Pacientka utrpěla fibrilační zástavu srdce a následně ve Fakultní nemocnici absolvovala operaci srdeční chlopně. O svém onemocnění neměla ani tušení. Po prodělané příhodě se plně zotavila, svojí zachránkyni vypátrala a dnes přišla Janě Průchové do sídla Zdravotnické záchranné služby na Klatovské třídě poděkovat za záchranu života.
"Neváhala jsem ani vteřinu, hned naběhly zažité mechanismy, které člověku z hlavy nikdo nesmaže. Pouze mi komplikovaly práci déšť a zima. Také mi v telefonním hovoru s naším operátorem Zdravotnického operačního střediska dělalo trochu potíže popsat, kde přesně se nacházím. Vše se odehrálo v řádu minut. Prochladlá jsem odjela normálně domů. Pobrečela jsem si, až když mě paní Moravcová vyhledala a kontaktovala, " vzpomíná Jana Průchová s tím, že měla obrovskou radost, že vše dobře dopadlo a pacientka se uzdravila.
Zájem o zdravotnické obory roste
Až o sto procent uchazečů více zaznamenaly některé obory Fakulty zdravotnických studií. Právě tady se v pondělí a úterý konaly přijímací zkoušky.
"Všichni uchazeči, kteří by chtěli studovat u nás, musí absolvovat testy. Nemáme žádné scio testy, nepřijímáme bez přijímacích zkoušek," potvrdil děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich. Potencionálních studentů se přitom hlásí o stovky více, než kdy předtím. "Určitě jde o větší počet. Minimálně o nějakých 15 – 20 procent, máme zhruba 1800 uchazečů. Trošku tomu asi pomohla i tato doba, že se toho o našich oborech více mluvilo. Uchazečů je v řádech stovek víc, na některé obory až skoro o 100 procent," vysvětlil.
Šanci uspět u přijímacích zkoušek má pouze jeden z deseti uchazečů. Každý rok bývají nejvytíženější obory zdravotnické záchranářství, fyzioterapie a všeobecné ošetřovatelství. Kromě vybraného oboru je rozhodující vybavenost školy a její lokalita. "Já studuji druhým ročníkem ergoterapii a vybrala jsem si tento obor proto, že mě zaujal víc než fyzioterapie, protože má jiný náhled na nemoce," uvedla například Martina Kyjevská.
Standardně u každého oboru Fakulta zdravotnických studií přijímá okolo 30 až 40 studentů, u fyzioterapie a všeobecných sester pak až 80 lidí.
Západočeská univerzita slaví 30 let, popřát přijedou i Tata Bojs
Západočeská univerzita v Plzni si v září připomíná 30. výročí svého vzniku. Ke kulatému jubileu připravila program pro studenty, akademiky i širokou veřejnost. Tu zve univerzita především na koncert skupiny Tata Bojs, který se uskuteční 21. září v rámci Dne v kampusu, jenž bude hlavním bodem oslav.
„Západočeská univerzita zásadním způsobem přispívá k prosperitě a atraktivitě města Plzně a Plzeňského kraje. Třicet let univerzity proto chceme oslavit jak s našimi studenty, absolventy a partnery, tak s veřejností. Těší nás, když lidé univerzitu sledují, vědí o jejích aktivitách a především ji berou za svou, jako významnou instituci, která dělá z Plzně univerzitní město. Proto všechny zveme, aby s námi přišli třicetiny oslavit,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček.
Středobodem oslav 30. výročí ZČU bude Den v kampusu, který se uskuteční v úterý 21. září. Půjde o festival se vším všudy. V univerzitním areálu vyrostou hned tři scény – nejmenší z nich bude určena pro slam poetry a návštěvníci ji najdou ve vnitrobloku Fakulty strojní. Na dvou hudebních scénách, u zikkuratu vedle Sutnarky a před Fakultou elektrotechnickou, se budou střídat profesionální i studentské kapely. Hlavní scéna bude od 20 hodin patřit kapele Tata Bojs, nedávno ověnčené cenou Anděl. Vstup na koncert je zdarma.
Protože narozeninovým festivalem univerzita zahájí akademický rok, bude jeho součástí i akce Rok jedna, při níž se ZČU každoročně představuje studentům prvních ročníků s cílem pomoci jim zorientovat se v univerzitním prostředí. Prváci se tak mohou těšit na program plný informací, prohlídek a zábavných aktivit.
Součástí Dne v kampusu bude také Pivo s rektorem. Oblíbené neformální setkání studentů s rektorem na začátku akademického roku se poprvé konalo v roce 2016 při příležitosti 25. výročí ZČU a jeho tradičním místem se stalo nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj. Akce, kdy studentům pivo načepuje sám rektor Miroslav Holeček, který navíc asistoval při jeho vaření, si rok od roku získávala stále větší oblibu a v roce 2019 se jí zúčastnilo přibližně dva a půl tisíce studentů.
Na stánku ZČU bude možné pořídit si nové propagační předměty s logem k 30 letům ZČU, jehož autorkou je studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Nicoleta Puiu. Univerzita představí také kolekci oblečení s hashtagem COPATUTOJE. Připojuje se tak k projektu města Plzně a značky Horsefeathers a rozšiřuje kolekci o nový design. Část výtěžku z prodeje opět získá Onkologická a radioterapeutická klinika Fakultní nemocnice Plzeň. Nebude to však jediná možnost, jak během Dne v kampusu prospět užitečné věci. Svůj stánek tu bude mít také Nadace pro transplantace kostní dřeně. S Českým národním registrem dárců dřeně totiž už od roku 2009 spolupracuje Fakulta aplikovaných věd ZČU, a to v oblasti výzkumu a vývoje informačních nástrojů pro usnadnění procesů v oblasti transplantace krvetvorných buněk. Činnost nadace budou moci lidé podpořit zápisem do registru nebo finančním darem.
V září také univerzita představí knihu k výročí, v níž se ohlédne za uplynulými třemi dekádami a připomene nejdůležitější milníky své historie, zasazené do celospolečenského kontextu. Formou komiksových příběhů také zachytí úspěchy jednotlivých fakult a výzkumných center. Autory ilustrací jsou studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara pod vedením renomované ilustrátorky Renáty Fučíkové. Vybrané kapitoly navíc budou tvořit výstavu 30 let ZČU, která bude po celé září k vidění ve Smetanových sadech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.ZČU se zapojí i do zářijové Noci literatury, díky níž se lidé dostanou na běžně nepřístupná místa na univerzitě. Na listopad připravuje univerzita Společenský večer pro absolventy a partnery, kde se o program postará Divadlo J. K. Tyla.
Krev nepřestali lidé darovat ani při pandemii koronaviru, přibyli i dárci plazmy
Počet dárců krve v České republice je ještě dostačující na pokrytí potřeb nemocnic, chybí ale rezervy pro případ mimořádného výdaje. V transfuzních zařízeních je registrováno téměř 260.000 pravidelných dárců krve, ročně přibude asi 30.000 nových, uvedl dnes Český červený kříž (ČČK). Nemocnice a transfuzní oddělení v zemi uvítají všechny nové zájemce o darování krve. V darování krve nezastavila lidi ani pandemie koronaviru, v některých zařízení loni odebrali naopak ještě více krve.
Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice (FN) Plzeň, které patří k největším v republice, loni i přes pandemii zaznamenalo o 2000 odběrů krve více než jiné roky, řekla primářka Petra Šlechtová. Podobně na tom bylo transfuzní oddělení Klatovské nemocnice, které loni mělo rekordní počet odběrů krve a krevní plazmy. Zdravotníci tam udělali 7739 odběrů, z toho bylo 5235 odběrů krve a 2504 odběrů plazmy. Letos je ale zatím dárců o deset až 20 procent méně než loni. "V prvním kvartálu to bylo zřejmě způsobené jarní vlnou pandemie, která byla velmi silná, někteří dárci nemoc prodělali a návštěvy odložili. V současné době je to dáno hlavně očkováním," řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.
S krátkodobým nedostatkem krve, zejména negativních krevních skupin, se podle Šlechtové občas potýká většina transfuzních stanic. "Naši dárci chodí ve velkém počtu, koronaviru se nezalekli. V určitých měsících, kdy se utlumila operativa, byl i pokles výdeje krevních preparátů, ale opravdu krátkodobý, vzhledem k velikosti fakultní nemocnice a spektru jejích činností," řekla Šlechtová. Po obnovení všech operací byl naopak výdej krevních preparátů v dubnu a v květnu enormní. V době pandemie přišli na transfuzní oddělení i noví dárci, kteří věnovali svou rekonvalescentní plazmu pro prodělaném onemocnění covid-19. Dárců bylo přes 170, někteří darovali opakovaně. "Mnozí z nich už zůstali jako dárci krve," řekla Šlechtová. Transfuzní oddělení tak mohlo připravit 480 transfuzních jednotek rekonvalescentní plazmy pro pacienty s vážným průběhem covidu.
Plzeňské transfuzní oddělení má 11.500 pravidelných dárců, třetina z nich je ve věku do 40 let a v posledních letech se daří skupinu dárců omlazovat. S náborem prvodárců pomáhají tradiční akce - například akademické nebo podnikové dárcovské dny. Až 70 procent lidí, kteří při nich darují krev, se podle primářky stane pravidelnými dárci. Oddělení provede denně kolem stovky odběrů, ročně je to asi 22.000 odběrů plné krve, separované plazmy nebo krevních destiček. Kromě FN oddělení zásobuje transfuzními preparáty také další plzeňské nemocnice.
Podle ČČK by v ČR mělo být podle doporučení odborníků alespoň 300.000 dárců krve a ročně by mělo přibýt 35.000 prvodárců, aby se pokryl přirozený úbytek daný věkem či nemocemi a posílil se celkový počet dárců.
čtk
Nejzábavnější hudební komedie posledních 400 let míří do Plzně
Teprve druhým divadlem v Evropě a zároveň prvním v České republice, které zařadí do svého muzikálového repertoáru plného světových hitů výtečný komediální titul Něco shnilého! (Something Rotten!), se stane Divadlo J. K. Tyla. Energií a humorem nabité dílo zavede diváky do šestnáctého století a prozradí, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii. Inscenaci režíruje šéf souboru Lumír Olšovský, který je společně s dramaturgem Pavlem Bárem pod tímto titulem podepsán i jako překladatel. Hlavní role ztvární Jozef Hruškoci a Martin Holec, jejich protivníkem bude Dušan Kraus v postavě hvězdy alžbětinského šoubyznysu Williama Shakespeara. První uvedení před diváky proběhne v sobotu 19. června 2021, slavnostní premiéra je naplánovaná na 9. září 2021 na Nové scéně DJKT.
Děj muzikálu sleduje snahy bratrů Nicka a Nigela Prcky stát se úspěšnějšími dramatiky než jejich všemi zbožňovaný konkurent William Shakespeare. Nick se proto vydá za věštcem, který mu poradí, aby napsal hru, v níž se nejen mluví, ale i zpívá a tančí! „Titul odkazuje ke slavné replice o ‚něčem shnilém ve státě dánském‘ a celá komedie je prošpikována vtipnými odkazy na historické události, fakta, známé citace jak ze Shakespearových her, tak z celé řady muzikálů,“ přibližuje dílo Pavel Bár a slibuje stejně jako Lumír Olšovský všem divákům především velkou dávku zábavy. „Celé tohle dílo je mistrovsky napsané, má libreto, které neustále překvapuje, postavy, které si zamilujete, promyšlenou hudbu a humor, který je chytrý a bezbřehý. Návštěva broadwayského představení této senzace patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy na divadelních prknech zažil, “ přibližuje důvody výběru tohoto titulu do plzeňského repertoáru Lumír Olšovský.
„Ačkoliv o tento titul usilovaly i další české scény, licenci získalo právě plzeňské divadlo. Jeho evropská premiéra se odehrála ve Švédsku, plánované britské nastudování odsunula koronavirová pandemie, a tak plzeňští diváci tuto prvotřídní novinku uvidí jako teprve druzí v Evropě.
Bratry toužící po slávě ztvární Martin Holec a zkušený Jozef Hruškoci, plzeňskému publiku známý především jako uhrančivý Sweeney Todd nebo Jerry Lukowski z Donaha! „Baví mě, že s tímhle muzikálem jsme zase o kousek blíž Broadwayi! A měl jsem také radost, že můžu pozorovat herce jako Antonína Procházku, Václava Knopa či Zbyška Pantůčka, protože jsou to opravdoví bardi divadla, od kterých se můžeme leccos přiučit. Během zkoušení vznikla skvělá parta, která na sebe slyšela, občas jsme se smáli tak moc, že jsme zapomněli zkoušet. Je to brilantně napsaný muzikál, na který mohou přijít opravdu všichni. Ti, co milují muzikál, pana Shakespeara, i ti, co božského Willa nenávidí. Ukážeme jim totiž jeho pravou tvář,“ slibuje Jozef Hruškoci.
Inscenační tým české premiéry světového hitu Něco shnilého! (Something Rotten!) doplňuje autor hudebního nastudování, zkušený dirigent muzikálového souboru Dalibor Bárta, scénograf Dave Benson, jehož práci mohli diváci ocenit například u inscenací Billy Elliot nebo Sweeney Todd, autorka kostýmů Kateřina Bláhová, která oblékla plzeňské inscenace West Side Story, Šumař na střeše či Duch, a přední česká choreografka Ivana Hannichová, která v minulosti se souborem pracovala na muzikálech Donaha! a Dobře placená procházka.
Vstupenky jsou k zakoupení v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Diváci musí dodržovat platná protiepidemická opatření.