Marie Osvaldová
O titul Stavba roku Plzeňského kraje se utká 40 staveb
Přestože situace v posledním roce byla mimořádná, přihlásilo se do letošního ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje neuvěřitelných 40 staveb. Je to opět více přihlášených staveb, než v roce minulém. Stavby jsou přihlášeny ve všech ze sedmi soutěžních kategorií, nejvíce jich je opět zastoupeno v kategorii rekonstrukce budov. Z přihlášených staveb v současné chvíli odborná porota vybírá nominace na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020. O samostatnou Cenu ČKAIT bude v letošním roce bojovat 12 soutěžních návrhů. Nominované projekty budou zveřejněny společně s nominovanými stavbami soutěže Stavba roku Plzeňského kraje ve čtvrtek 1. července.
Přihlašování stavebních děl do soutěže Stavba roku Plzeňského kraje bylo v letošním roce možné do 21. května. Do tohoto termínu se přihlásilo neuvěřitelných 40 staveb, což je opět více než v předchozím roce. „Jsme potěšeni, že i přes nelehkou situaci loňského roku, se do soutěže přihlásilo takové množství stavebních děl,“ sdělil předseda odborné poroty Miloslav Michalec, vedoucí odboru regionálního rozvoje Plzeňského kraje. „Vysoko se drží nejen počet přihlášených staveb, ale stejně tak nastavená pomyslná laťka úrovně přihlášených staveb, které se do soutěže hlásí. Pozitivní je i to, že všechny stavby jsou rovnoměrně rozprostřeny po území celého kraje.“
„Připadá mi opravdu neuvěřitelné, že se i letos zvýšil počet staveb přihlášených do soutěže. Zatímco loni se o přízeň poroty ucházelo 37 staveb, letos jich o ceny bojuje dokonce 40! Pozice poroty jistě nebude snadná, protože jsou mezi nimi skutečné architektonické skvosty,“ uvedl Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel společnosti Eurosoftware, s.r.o.
Po uzávěrce přihlašování se se všemi přihlášenými stavbami seznámila sedmičlenná odborná porota, v níž jsou zastoupeni jak architekti, tak stavební inženýři. V současné době porotci všechny přihlášené stavby osobně navštěvují. Po důkladném posouzení všech přihlášených stavebních děl rozhodnou o udělení nominací na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020.
Nominace budou zveřejněny 1. července 2021. Nominované stavby se budou ucházet nejen o titul stavby roku, ale také o další ocenění, kterými jsou například Cena hejtmanky Plzeňského kraje, Cena primátora města Plzně, Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR nebo Cena Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje.
„Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, známá pod zkratkou ČKAIT, má svoji vlastní soutěž nazvanou Cena ČKAIT Plzeňského kraje. Její vyhlášení je každým rokem spojeno se soutěží Stavba roku Plzeňského kraje. Soutěž není zaměřena jen na hotové stavby, ale i přímo na další činnosti autorizovaných osob, jako jsou projekty, inženýrské návrhy, moderní stavební postupy a technologie. I v letošním ročníku soutěže se v celkem dvanácti soutěžních návrzích promítla široká škála inženýrských činností, zajišťovaných autorizovanými osobami naší Komory, které představují průmyslové, technologické, dopravní a mostní objekty realizované v našem kraji. Nominace budou odbornou komisí ČKAIT vyhlášeny společně s nominacemi Stavby roku Plzeňského kraje dne 1. července 2021,“ řekl Luděk Vejvara předseda výboru oblasti Plzeň ČKAIT.
Při střetu dvou osobních aut na dálnici D5 se těžce zranili dva lidé
Dva těžce zranění. Taková je bilance noční nehody dvou aut na 53 kilometru dálnice D5 ve směru na Rozvadov.
"Před čtvrtou hodinou ráno došlo na dálnici D5 ve směru na Rozvadov ke střetu vozidla značky VW Golf, kde jel řidič 2001, s vozidlem značky Škoda Rapid, který řidila žena ročník 1977," informovala policejní mluvčí Michaela Raindlová.
Oba účastníky na místě ošetřili záchranáři. "Z místa jsme transportovali muže ročník 2001 do Fakultní nemocnice Lochotín s těžkým poraněním a ženu ročník 1977 do nemocnice Rokycany se středně těžkým poraněním," uvedli záchranáři.
Příčina a okolnosti nehody jsou podle Raindlové teprve v šetření. "Alkohol u řidičky vozidla Škoda byl negativní, u muže byl vzhledem ke zranění nařízen odběr krve," doplnila policejní mluvčí.
Pour o šanci zahrát si NHL: Je to pohádka, snad bude mít šťastný konec
V neděli mu zavolal jeho agent, že o něj má zájem slavné Chicago Blackhawks. A než se stihl rozkoukat a podělit s nejbližšími, už před ním ležela dvouletá smlouva. "Je to pohádka, tak snad bude mít šťastný konec," říká už bývalý plzeňský hokejista Jakub Pour.
Už to stačila hlava zpracovat?
Myslím si, že to všechno ještě přijde a dojde mi, co to vlastně je. Bylo to strašně rychlé, ani jsem neměl čas to oslavit s rodinou a nejbližšími.
Říkáte, že to bylo rychlé. Jak až moc?
V neděli mi poprvé zavolal agent, že by měli zájem, během pondělí jsem měl smlouvu na stole. Ani jsem se nestihl pořádně rozkoukat. Je to další etapa a pohádka, která bude mít doufám dobrý konec.
Těší vás, že to je zrovna Chicago?
Je to skvělá organizace, mají slavnou minulost a je to tradiční klub. Určitě jsem moc šťastný, že si mě vybrali. Budu se snažit potvrdit, že ta volba na mě byla správná. Jsem šťastný, že je tam i Dominik Kubalík, to je určitě hezčí.
Už jste byl s Dominikem Kubalíkem v kontaktu?
Nene, ještě ne. Asi mu napíšu. Bylo to ale fakt během tří dnů, neměl jsem čas nic řešit. Ještě ani nevím, kdy přesně tam poletím.
Gratulovalo vám spoustu bývalých spoluhráčů...
Moc si toho vážím, že mi blahopřáli. Frodlík (Dominik Frodl, pozn. red.) říkal, že nejdřív nevěřícně koukal, pak se smál takovým způsobem, jako kdyby to podepisoval on. Takže jsem rád, že mi to přeje. Taky mu přeju, ať se tam jednou potkáme. Nejradši bych si ho tam vzal sebou. (smích)
Jaká byla reakce plzeňských trenérů a generálního manažera Martina Straky?
Pan Straka měl velkou radost, krásná reakce. Říkal, že mi věří, že to zvládnu. Jsem za to fakt rád, že jsem vyrůstal tady v Plzni. Strašně moc mi to pomohlo.
Domlouval jste se, že budete pokračovat přípravu s Plzní?
Zeptal jsem se, bylo mi to schváleno. Nejspíš si ale budu shánět i individuální přípravu přímo na míru. Abych se nějak zdokonaloval.
Jaký bude život v Americe?
Nějaké představy asi nemám. Byl jsem tam asi třikrát s juniorkou. Ale teď to bude asi něco jiného. Musím se naučit jazyk, budu se starat sám o sebe. Je to další zkouška, doufám, že obstojím.
Teror pro ženu na Klatovsku. Bývalý přítel ji znásilnil, používal její auto i platební kartu
Hned z několika trestných činů je obviněný třiatřicetiletý muž z Klatovska. V pátek muž použil k jízdě cizí vozidlo a pomocí platební karty vybral peníze. O den později fyzicky napadl svoji přítelkyni, kterou znásilnil.
Policisté z oddělení obecné kriminality přijali v sobotu 12. června letošního roku oznámení o možném případu znásilnění, neoprávněném užívání vozidla i použití cizí platební karty. "Třiatřicetiletý muž ze Klatovska s poškozenou pobýval ve společném obydlí v obci na Kašperskohorsku. V pátek 11. června letošního roku se ve večerních hodinách zmocnil vozidla, jehož vlastníkem je společnost a bylo svěřeno do užívání poškozené. S vozidlem odjel a pomocí platební karty poškozené vybral z bankomatu finanční hotovost. Následující den v ranních hodinách po slovní neshodě fyzicky napadl poškozenou a donutil ji k pohlavnímu styku. Další slovní i fyzické útoky pokračovaly během dopoledních hodin. Žena byla se zraněním ošetřena ve zdravotnickém zařízení," popsala policejní mluvčí Dana Ladmanová.
Policisté muže ze společného obydlí vykázali na dobu deseti dnů. "Zadrželi jsme ho před 14. hodinou, převezli na policejní oddělení, a poté do policejní cely. Následující den byl muž po provedení úkonů propuštěn," vysvětlila Ladmanová.
Muž od komisaře převzal usnesení o zahájení trestního stíhání ze spáchání zločinu znásilnění, přečinu neoprávněné užívání cizí věci a přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
Koronavirus komplikuje i přijímací zkoušky na vysoké školy
Plzeňská Lékařská fakulta Univerzity Karlovy přijala letos 133 z více než 2600 uchazečů o studium bez skládání přijímacích zkoušek. V předchozích letech byly zkoušky pro všechny uchazeče povinné. Fakulta kvůli pandemii koronaviru upravila podmínky. Ostatní zájemci o studium v češtině budou ve čtvrtek skládat písemné přijímací testy z fyziky, chemie a biologie
Prominutí přijímacích zkoušek uchazečům o studijní program Všeobecné lékařství, kteří splnili podmínky, bylo letošní novinkou, v minulých letech byly přijímačky pro všechny povinné. Za změnou stojí především pandemie nemoci covid-19. „Přijetím vynikajících studentů bez přijímacích zkoušek se mírně snížil počet uchazečů, pro které bylo nutno zajistit dostatek volných poslucháren, praktikáren a studoven. To nám poněkud ulehčilo organizaci zkoušek – stále totiž trvají protiepidemická opatření a počet přítomných v jedné místnosti je omezen,“ říká vedoucí studijního oddělení plzeňské lékařské fakulty Martina Buriánková. I bez již přijatých studentů zaplní uchazeči všechny vhodné místnosti v několika budovách plzeňské lékařské fakulty, navíc budou rozděleni do tří směn, aby se přijímací zkoušky stačily odehrát v průběhu jednoho dne.
„První uchazeči začínají psát testy ráno v osm hodin, poslední ve dvě hodiny odpoledne. Stejně jako v loňském roce byl také zredukovaný celkový počet otázek, aby se do denního harmonogramu všechny tři skupiny vešly,“ doplňuje Martina Buriánková. Oproti 50 otázkám z každého předmětu (fyziky, chemie a biologie), což bylo obvyklé do roku 2019, budou uchazeči letos odpovídat pouze na 25 otázek, celkem tedy 75, v celkovém časovém limitu 135 minut. Spolu s pedagogy a pracovníky fakulty budou s organizací přijímacích zkoušek pomáhat také současní studenti medicíny.
V minulých letech obvykle v příjímacím řízení uspělo kolem pěti set zájemců a ke studiu v českém jazyce se jich pak zapsalo na 350. Na plzeňské lékařské fakultě probíhá také studium oborů General Medicine a Dentistry v anglickém jazyce a zájemci rovněž musí skládat přijímací zkoušky. Letos se jejich první kolo odehrálo už 3. června, další jsou plánována např. v Římě, Norimberku, Aténách, Lisabonu a Göteborgu, ve spolupráci se specializovanými agenturami v zahraničí. Ke studiu v angličtině má být přijato stejně jako vloni 90 studentů.
Celostátně hledaný muž se skrýval před strážníky ve stanu
Ve stanu postaveném ve křoví se schovával dvaašedesátiletý muž, který byl v celostátním pátrání. Při náhodném dohledu ho objevili plzeňští strážníci.
Muže s tváří podobnou celostátně hledané osobě spatřili strážníci ze stanice Územně strážní služby při odpoledním dohledu na veřejný pořádek v Českém údolí. "Skrýval se ve stanu postaveném ve křoví," potvrdila mluvčí strážníků Jana Pužmanová. Následující prověření osobních údajů v pátrací databázi policistů potvrdilo, že se strážníci nezmýlili. "Muže si na místě převzali republikoví policisté," dodala.
Nepříjemný los. Plzeň čeká v předkole poháru nejtěžší možný soupeř
Ve druhém předkole premiérového ročníku Evropské konferenční ligy čeká fotbalisty Viktorie Plzeň běloruský celek Dynamo Brest, tedy asi nejtěžší možný soupeř, který byl v osudí. První utkání odehrají Západočeši na domácím hřišti 22. července, odveta je v plánu o týden později v Bělorusku.
Pracovníci dětských domovů převzali ocenění
Za vynikající práci poděkovala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová a její náměstek pro oblast školství a sportu Rudolf Salvetr vybraným pracovníkům dětských domovů zřizovaných Plzeňským krajem. Ocenění v podobě pamětního listu a dárkového koše si převzalo celkem 21 pedagogických i nepedagogických pracovníků dětských domovů. Akci oživilo vystoupení studentek muzikálového oddělení Plzeňské konzervatoře.
„Jsem velmi ráda, že mohu osobně poděkovat těm, kteří odvádí tak náročnou a navenek neviditelnou práci, jakou práce v dětských domovech bezesporu je. Loňský rok byl pro pracovníky dětských domovů velmi náročný. Pomáhali dětem při distanční výuce a trávili s nimi celé dny, noci, i na úkor svých osobních životů. Nesmírně si jejich práce vážím,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.
Meteorologové varují: Udeří horka, hrozí požáry
Meteorologové dnes vydali výstrahu před vysokými teplotami. Ty by se ve čtvrtek měly v Čechách vyšplhat přes hranici 31 °C. Podle předpovědi mají odpoledne stoupat na 29 až 33 °C.
Meteorologové očekávají, že vedra by měla pokračovat a kulminovat v dalších dnech. Na pátek předpověď očekává až 34 a v sobotu dokonce až 35 °C. V souvislosti s vysokými teplotami doporučují pít dostatek tekutin, omezit fyzickou zátěž i pobyt na přímém slunci. Zároveň také meteorologové varují před zvýšeným rizikem požárů.
Manželé zachránili život tonoucí seniorce
Manželé Bouzkovi v červenci loňského roku zachránili z vody Boleveckého rybníka tonoucí ženu. Za jejich odvážný čin jim byla v úterý 15. června předána plaketa Bohumila Kulhánka, kterou uděluje Městský obvod Plzeň 3 významným osobnostem nebo lidem, kteří svými činy jdou ostatním příkladem, či svojí aktivitou podporují akce a počiny na území města Plzně.
Předání plakety se uskutečnilo za přítomnosti zachráněné ženy, paní Aleny Malé, a jejího manžela. Ten popisuje, co se vloni 1. července stalo. „Kolem šesté hodiny večer jsme se byli s manželkou koupat na hrázi Boleveckého rybníka. Manželka si šla zaplavat a já jsem zůstal sedět na břehu na lavičce, abych hlídal naše věci. Ve vodě jsem na manželku ale neviděl, kolem břehu je křoví a rostliny a na hladinu není dobrý výhled,“ vypráví pan Malý. „Ve vodě zřejmě moje paní zkolabovala a snažila se volat o pomoc, ale dle jejích slov stihla zavolat jen první slabiky, pak se začala topit a zahlédnout bylo možné jen její ruku. Z břehu ji naštěstí viděli dva mladí lidé, kteří ji z vody dostali na břeh a začali okamžitě s resuscitací. Nevěděl jsem, kdo vlastně zavolal záchranku. Zjistil jsem, co se stalo, až po chvíli. To už jsem viděl, jak manželka leží na břehu a někdo ji oživuje. Přiběhl jsem na místo a začali jsme se střídat v oživování, krátce na to dorazila zdravotnická záchranná služba. Zdravotníci si převzali manželku do péče, přemístili ji do sanitky a odvezli do nemocnice. Bohužel se mi nepodařilo získat od zachránce jakýkoliv kontakt na něj. Hned potom co, co sanitka moji ženu odvezla, mladý pár, který moji ženu zachránil, odjel na kole.“
Paní Malá zůstala poté několik dní v nemocnici. Panu Malému to ale nedalo a chtěl zachráncům poděkovat, proto každý den jezdil na stejné místo a čekal od páté do sedmé večer v naději, že manželský pár potká a bude jim moci za záchranu poděkovat. „Bohužel ani po dvou týdnech se mi to nepodařilo. Po zhruba 14 dnech se manželka vrátila z nemocnice a musel jsem se jí začít naplno věnovat a pečovat o ní, protože nebyla schopná se sama o sebe postarat,“ říká pan Malý. Svoji snahu ale nevzdal, a na začátku roku zkusil kontaktovat starostu obvodu Davida Procházku, aby ho požádal o pomoc při hledání kontaktu na zachránce jeho ženy. Tomu se to po pár dnech podařilo a spojil se s manželským párem, který paní Malé zachránil život. „Za záchranu života mojí ženy moc děkuji, a díky patří také panu starostovi, který mi pomohl při hledání kontaktu na zachránce,“ uzavírá pan Malý.
„Bylo mi ctí, předat plaketu Bohumila Kulhánka panu Bouzkovi, kteří neváhal a pomohl tonoucí ženě, čímž jí zachránil život. Mrzí mě, že se předání nemohla zúčastnit jeho manželka, která zachraňovala s ním. Lidský život bereme jako samozřejmost, dokud se ale nedostaneme do situace, kdy je ohrožen. Díky jejich odvaze a rychlé reakci jeden takový život nevyhasl, a za to jim patří obrovský dík,“ uvedl při předání ocenění starosta centrálního plzeňského obvodu David Procházka.
„Bylo mi potěšením se setkat s člověkem, který dokáže v kritické situaci zareagovat správně. Jsem rád, že jsme manželům alespoň takto mohli poděkovat za záchranu lidského života,“ uvedl první místostarosta Petr Baloun. „Těší mě, že nyní máme mezi laureáty plakety Bohumila Kulhánka také manžele Bouzkovi. Jejich záslužný čin, podle nich prý naprosto samozřejmý, může být mnohým příkladem,“ doplňuje Ondřej Ženíšek „Jsem rád, že mezi námi žijí takoví odvážní lidé. Panu Bouzkovi i jeho paní, a zejména manželům Malých, přeji mnoho zdraví do dalších let,“ dodává místostarosta Stanislav Šec.