Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

V uplynulých dnech už v Plzni funguje v souvislosti s epidemií koronaviru nová služba, která je určena potřebným seniorům, rodičům samoživitelům a lidem v opravdu krizové situaci. Centrální obvod se rozhodl vyčlenit tři dobrovolníky, kteří se k iniciativě plzeňské radnice připojí, a budou připraveni okamžitě pomoci.

Vodu, která teče z kohoutků v plzeňských domácnostech, koronavir neohrožuje a je i dál pitná a nezávadná. 

Mezinárodní humanitární organizace CARE je hluboce znepokojena šířením viru COVID-19 na globální úrovni. Pokud se COVID-19 rozšíří v místech, která už nyní sužují humanitární krize, budou následky fatální. CARE intenzivně pracuje na zastavení šíření viru COVID-19 v zemích, ve kterých aktivně pomáhá. Aktuálně působí ve 100 zemích světa, a pravidelně monitoruje situaci. Prostřednictvím programu získává CARE prostředky na okamžitou distribuci hygienických pomůcek, čisté vody, zřizovaní mycích stanic a zdravotní asistenci. Organizace dále aktivně šíří osvětu zaměřenou na dodržování základních hygienických pravidel v rozvojových zemích a školí zdravotnický personál speciálně pro aktuální situaci.

Přísná vládní opatření kvůli koronaviru trvají teprve několik dnů, už nyní je ale jasné, že mohou mít pro řadu podniků fatální následky. Nejinak tomu je v Plzni. Místní restauratéři i zástupci dalších sektorů počítají první ztráty. Zmírnit je podle nich může rychlá pomoc ze strany státu v podobě odpuštění plateb za sociální a zdravotní pojištění.

Projedete na červenou a kamera vás vyfotí přesně tak, jako když překročíte rychlost. Přesně s tímto teď musí počítat řidiči na křižovatce Karlovarská x Bolevecká v Plzni.

Západočeská univerzita v Plzni se připojila k celosvětovému projektu Folding@Home, který využívá volný výpočetní výkon počítačů na zpracování simulací pro výzkum léku, který by zabránil koronaviru uchytit se na plicních buňkách. Následovat ji může kdokoliv další, kdo má počítač a internet.

Aktualizováno 11:49 Přímo u dálničního nájezdu u Ejpovic došlo ke střetu dvou osobních aut. Původně byly z místa hlášeni tři zranění, nakonec ale záchranáři převáželi do nemocnice jen jednu ženu.

Plzeňský kraj dál bojuje s koronavirem. V Domažlické nemocnici v pátek začalo fungovat další stacionární odběrové místo pro pacienty indikované k odběru Krajskou hygienickou stanicí. Do šití roušek se zapojuje stále více dobrovolníků, včetně zaměstnanců úřadu.

Pořádné pozdvižení způsobila cestující pendolinem na cestě z Prahy do Plzně. Údajně celou cestu kašlala, vlak tak zůstal stát v Plzni na nádraží, ženu si převzali záchranáři a zástupci Krajské hygienické stanice.

Obyvatelé z obcí na jihu Plzeňska se obávají důsledku přílivu rekreantů z Prahy, kteří v tomto týdnu ve stovkách až tisících přestěhovali na své rekreační chalupy na venkově. Pražané se bez omezení a často bez roušek pohybují po obcích, uklízejí svá rekreační sídla, jezdí na sběrné dvory, nakupovat i na výlety. Starostové Nepomuku a Blovic, v obcích s rozšířenou působností s 25 000 obyvateli požádali dnes přes regionální poslance o pomoc premiéra a ministra vnitra. Prohlásil to starosta čtyřtisícového Nepomuku Jiří Švec (za ANO). Obce uvedly, že je obsazená valná většina chalup.