
Marie Osvaldová
Tajemný nález. Hledač odkryl v lese lidské kosti
Zřejmě jiný nález, než očekával, odhalil v sobotu večer amatérský hledač blízko Chotíkova. Místo válečných artefaktů se před ním objevily části lidské kostry.
Muž s detektorem kovů ihned po objevení přivolal policii, která si všechny nalezené ostatky převzala. Podle prvních informací může jít o historický nález, další podrobnosti ale teprve odhalí odborníci.
Mladík se oběsil na autobusové zastávce. Zachránili ho projíždějící policisté
Čtveřice policistů si všimla mladého muže, který visel oběšený na autobusové zastávce v jedné z obcí na jižním Plzeňsku. Policisté odřízli lano a po úspěšné resuscitaci se jim ho podařilo zachránit.
V neděli v brzkých ranních hodinách se čtyřčlenná hlídka policistů z pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje vracela ze služby zpět na základnu. "V momentě, kdy policisté projížděli jednou menší obcí na jižním Plzeňsku, spatřili mladého muže, který visel na provazu přivázaném na konstrukci autobusové zastávky. Jeden z policistů ihned nožem odřízl provaz, na kterém byl muž oběšen. Pak jej společnými silami položili na zem a zahájili neodkladnou resuscitaci. Na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu a až do příjezdu sanitky se střídali v resuscitaci," popsala policejní mluvčí Michaela Raindlová. Krátce před příjezdem záchranářů se policistům podařilo u mladého muže obnovit základní životní funkce. Svou pohotovou reakcí zachránili lidský život.
Zámek Červené Poříčí se kvůli opravám zavřel veřejnosti
Do 30. července se kvůli rekonstrukci uzavřel zámek Červené Poříčí na Klatovsku. Rozsáhlé úpravy národní kulturní památky začaly předloni. Příští rok návštěvníky čekají prohlídky nových prostor, které budou moci procházet bez průvodce. Opravy a zřízení expozic přijdou na více než 33 milionů korun, podpořila je dotace ministerstva kultury a také evropská dotace získaná prostřednictvím místní akční skupiny, řekl kastelán Marcel Čermák. Pro veřejnost se zámek otevře 31. července při tradiční Hradozámecké noci.
Zámek, považovaný za výjimečnou ukázku saské renesance, 80 let užívaly Lesy ČR. Památkový ústav areál převzal v roce 1997 a od té doby ho postupně opravuje. Roky se vyklízel, bouraly se nevhodně dostavěné příčky. Turistům se ukazují asi tři čtvrtiny hlavní zámecké budovy, nejsou ale vybavené klasickým mobiliářem. Šlechta panství opustila a už od 19. století sloužilo jako velkostatek a zdroj příjmů. Tomu odpovídalo i vybavení. Předzámčí navíc v polovině 19. století poničily tři požáry.
Současné opravy se týkají nízkého traktu předzámčí, který obklopuje hlavní budovu. "Opravuje se pouze jeho část, tedy 16 vnitřních prostor včetně schodišť a chodeb, a budou tam plnohodnotné expozice," řekl kastelán. Do místností, které před dvěma stoletími sloužily jako písárna, účtárna, menší hostinský pokoj, čeledínská jídelna či přípravna jídla, se už osazují okna a dveře. Nově jsou položené historické dlažby, třinácti prutovými táhly napříč budovami je zpevněna konstrukce objektu. V místnostech budou příští rok expozice na téma rodu Habsburků nebo Napoleona Bonaparteho, jehož rodina zámek vlastnila začátkem 19. století.
Nejzajímavější věcí objevenou při opravách byly toalety z 19. století. "Byly to v podstatě latríny v horním patře, odpad z nich byl svedený dřevěnými tubusy s litinovými rourami přímo do řeky Úhlavy," popsal kastelán. Památkáři také opravují hlavní vstupní fasádu do zámku nebo vstupní průjezd korunovaný barokním pískovcovým portálem. Na jeho římse jsou sochy bohyně Minervy, bavorského lva a dvou andílků, kteří se ale dochovali jen ve fragmentech. Na bráně budou kopie andílků. Obnoví se rovněž polovina ohradní zdi areálu, která je ukončena vstupní branou s dvěma velkými barokními pilíři. Na ně se vrátí sochy českých králů a brána dostane původní podobu z roku 1760, řekl Čermák.
Druhý projekt se zaměřil na opravu odpočinkového altánku - glorietu a oranžerie, která je podle kastelána nejmenší oranžerií v Čechách. V 18. století se v ní uchovávaly truhlíkové citrusy ze zámeckých zahrad.
Obě stavby se návštěvníkům zpřístupní o příštích letních prázdninách. Předzámčí s novými expozicemi se otevře na začátku sezony v dubnu 2022. "Příští rok změníme úplně koncepci zpřístupnění. Návštěvníci se budou moci volně pohybovat po přístupných částech. Hlavní budovu, kterou jsme prováděli dosud, bychom chtěli otevřít v letních měsících s průvodcem jako vedlejší prohlídkový okruh," dodal kastelán.
čtk
Plzeňská zoo chystá velký projekt!
Plzeňská zoo zadala projekt nového pavilonu pro slony indické, který vyroste na 14 hektarech luk proti současnému areálu zoo. Expozice Sloni na Mži zhruba za miliardu se připravuje 17 let. Zoo teď dostala od města na projekt 14 milionů korun. Včetně stavebního povolení by měl být hotový do dvou let. Pak požádá o dotaci, řekl ředitel zoo Jiří Trávníček. Stavbu by rád zahájil do čtyř let. Podle prvního náměstka primátora Romana Zarzyckého (ANO) je dotace podmínkou, aby se město do stavby pustilo. Dodal, že jde o jeden z největších projektů zoo v ČR.
"Už se začalo projektovat. Vyhrála to pražská firma Masák & Partner," uvedl Trávníček s tím, že firma stavěla například výběh pro slony ve zlínské zoo. Stavbu připravuje odbor investic města. Až bude hotový prováděcí projekt se stavebním povolením, požádá o dotaci. "Pokud budou evropské dotační tituly, tak o ně budeme usilovat. Pokud ne, tak budeme zkoušet ministerstva životního prostředí, pro místní rozvoj, kultury a další. Budeme hledat různé zdroje a něco zaplatí město a možná kraj," uvedl Trávníček. Zoo si najme firmu, která bude peníze shánět a administrovat.
Městské pozemky jsou podle něj po deseti letech vykupování a scelování připravené, stejně jako změna územního plánu. Penězi na projekt potvrdilo vedení města, že chce areál opravdu budovat. Stavba bude rozložená do tří etap, ideálně by se mohly stihnout za čtyři roky. Podle Zarzyckého by město tak velkou stavbu složitě hradilo jen z vlastních zdrojů. "Náklady začínaly před lety na 250 milionech korun a dneska už jsme téměř na miliardě," uvedl.
Právě kvůli vysokým nákladům i pro Plzeň se projekt rozdělí na tři části. "V první etapě by to byli vlastní sloni, oplocení, inženýrské sítě, vstup a restaurace. Ve druhé související tříhektarová botanická expozice a ve třetí zbytek. Lépe seženeme třetinu peněz, než najednou miliardu," uvedl ředitel. Kromě slonů mají být v pavilonu orangutani, tapíři, ptáci a asijské druhy. Město zoo trvale výrazně podporuje. Je jednou z největších atraktivit v Plzni, uvedl Zarzycký. Předloni měla rekordní návštěvnost přes půl milionu lidí, loni vinou pandemie o čtvrtinu méně. "Jestli se to letos do listopadu zase nezavře, tak by to mohlo být 400.000, protože teď máme obrovskou návštěvnost. Minulý pondělí a úterý tady bylo vždy kolem 9500 lidí," uvedl ředitel.
Slony sežene zoo podle Trávníčka bez problémů v rámci záchranného programu. Po Evropě se množí od Prahy přes Berlín a Ostravu a sloninců je málo, uvedl. V Plzni budou jen sloni indičtí, jsou menší, klidnější a dají se lépe ochočit. Dorůstají výšky dvou až čtyř metrů a váží tři až pět tun. "Indický slon, to je pracovní, skoro domácí zvíře," řekl. Podle Trávníčka by měl být v Plzni jeden sloní býk a dvě až tři samice. Africké slony zoo nechce, protože jsou nebezpeční pro lidi, divocí a ohromní.
čtk
Pozor, na důležité křižovatce nepůjdou semafory!
Kvůli plánované údržbě budou od pondělního večera do úterního rána na křižovatce ulic Plaská a Studentská vypnuté semafory. Policisté tak prosí řidiče o zvýšenou opatrnost.
Semafory na křižovatce Plaská x Studentská budou mimo proovz v době od 19. července od 18 hodin do ranních hodin 20. července. Důvodem je plánovaná údržba zařízení. Policisté budou v rámci běžného výkonu služby situaci monitorovat a v případě potřeby řídit provoz na zmíněné křižovatce.
"Upozorňujeme řidiče, aby při průjezdu výše uvedenou křižovatkou dbali zvýšené opatrnosti a chovali se ohleduplně vůči ostatním účastníkům silničního provozu," uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová.
Tarotový horoskop na týden 19. 7. 2021– 25. 7. 2021
Déšť zvedl hladiny řek v Plzeňském kraji, Otava je na 3. povodňovém stupni
Silné deště zvedly hladiny řek v Plzeňském kraji, Otava v šumavském Rejštejně je na nejvyšším, tedy třetím povodňovém stupni. Na druhém stupni jsou další řeky na Šumavě, na Rokycansku a Plzeňsku. Na některých místech Šumavy napršelo za dnešek kolem 60 litrů na metr čtvereční.
Druhých povodňových stupňů, tedy pohotovosti, dosáhla na Šumavě Vydra v Modravě, Křemelná ve Stodůlkách a Otava v Sušici. Druhý stupeň má i Klabava v Hrádku na Rokycansku a Bradava v Žákavě na Plzeňsku. Na prvním stupni je zatím Úslava v Prádle a Klabava v Rokycanech. Otava v Rejštejně ještě o půlnoci měla hladinu 76 centimetrů a průtok 8,98 metru krychlových za sekundu. K 7:00 se hladina zvýšila na 187 centimetrů a průtok stoupl na 126 metrů krychlových za sekundu. Téměř o metr se od půlnoci zvedla i hladina Křemelné, Vydry či Klabavy.
Podle meteorologů spadlo dnes v kraji nejvíce srážek na šumavském Březníku, 63,6 litru vody na metr čtvereční, v nedaleké Filipově Huti napršelo dnes 55,4 milimetru srážek, v Nepomuku na jižním Plzeňsku 58,4 milimetru, přičemž ale 48 milimetrů spadlo za jednu hodinu.
Hasiči podle svého webu, na němž zveřejňují svoje ukončené zásahy, nemají zatím dnes zvýšený počet výjezdů. Zásah v kategorii technické pomoc, kam spadá například čerpání vody a odstraňování nebezpečných stavů v souvislosti se záplavami, ukončili zatím dnes jen jeden. V Neurazech u Nepomuku odstraňovali strom.
Meteorologové na víkend vydali výstrahu před velmi silnými bouřkami v pohraničí Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje.
čtk
V autokempu řádil zloděj, způsobil vysokou škodu
Hodně smutné ráno zažil majitel jednoho z karavanů v autokempu v Konstantinových Lázních. V průběhu noci se do obytného vozu vloupal zloděj. Nešťastnému muži způsobil škodu 161 tisíc korun.
Policisté Obvodního oddělení Konstantinovy Lázně přijali dne 15. července 2021 oznámení o krádeži elektroniky a finanční hotovosti z karavanu v autokempu v obci Konstantinovy Lázně. "Neznámý pachatel v noci ze středy na čtvrtek překonal uzamčení zaparkovaného obytného vozidla, vnikl do interiéru a odcizil batoh s fotoaparátem a příslušenství, dále tablet a finanční hotovost 1 tisíc euro. Majiteli tak způsobil škodu 161 tisíc korun," uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová.
Policisté podle Brožové provedli ohledání místa činu a šetření v okolí. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. Po pachateli i po odcizených věcech pátrají.
Plzeňský kraj spouští další akci. Mobilní týmy budou dojíždět očkovat přímo do firem
Plzeňský kraj a krajská hospodářská komora (KHK) nabídly firmám v regionu očkování zaměstnanců a oslovili asi 400 podniků. Pokud budou mít zájem, přijedou k nim mobilní týmy, které budou očkovat třemi druhy vakcín. Cílem je zvýšit proočkovanost zaměstnanců, což by mělo firmám pomoci zajistit kontinuální výrobu. Zaměstnanci nebudou muset dojíždět do očkovacích center, vakcíny i pro druhé dávky jsou zajištěné.
„S ohledem na termíny dovolených ve firmách máme první odezvy. Společně s Plzeňským krajem, který koordinuje očkování a mobilní očkovací týmy, plánujeme první termíny aplikace prvních dávek. Spolupráce s krajem se nám osvědčila při testování ve větších firmách. Jsme rádi, že i další krok v boji proti onemocnění covid-19 můžeme realizovat společně s Plzeňským krajem,“ uvedla ředitelka Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji Radka Trylčová.
Mobilní očkovací týmy EUC kliniky Plzeň budou očkovat třemi druhy schválených vakcín (Vaxzevria, Comirnaty a Moderna). Množství vakcín i pro druhé dávky je v tuto chvíli zajištěno.
Hejtmanka Ilona Mauritzová považuje za velmi efektivní oslovovat přímo firmy. "Mnoho lidí s očkováním váhá kvůli dojezdové vzdálenosti, pracovní době a času dovolených. Takto dostane větší počet obyvatel kraje možnost se komfortně nechat očkovat u svého zaměstnavatele, bez nutnosti dojíždět nebo si brát volno z práce. I nadále považujeme očkování za jednu ze zásadních cest, jak se vrátit k běžnému životu. Proto chceme očkování dostat lidem co nejblíže," dodala hejtmanka.
Fakultní nemocnice v Plzni už očkuje také děti nad 12 let
V jednom z největších očkovacích center Plzeňského kraje, které se nachází v areálu bývalé vojenské nemocnice FN Plzeň-Bory, dál pokračuje očkování proti nemoci covid-19. Aktuálně zde očkují zájemce starší 16 let a samoplátce. Děti nad 12 let jsou nově očkovány na detašovaném pracovišti v areálu FN na Lochotíně.
Od 31. prosince 2020, kdy do očkovacího centra FN Plzeň dorazila první dodávka vakcín, bylo aplikováno zhruba 77 tisíc dávek. Děti nad 12 let musí přijít v doprovodu zákonného zástupce a samozřejmě také po předchozí registraci. Detašované očkovací místo ve Fakultní nemocnici na Lochotíně začalo fungovat v rámci Ústavu imunologie a alergologie 14. července, denně zajistí vakcinaci až stovce zájemců.
Očkovací centrum pro zájemce starší 16 let se nachází v pavilonu číslo 61 v areálu bývalé vojenské nemocnice. Ještě lepší komfort pro klienty zajistila rekonstrukce místního parkoviště. Komunikace nyní slouží pro obousměrný provoz a parkovací plocha je zpevněna zámkovou dlažbou.
Návštěvníci očkovacího centra mohou využít také novou kavárnu se zastřešenou terasou. Vychutnat si kávu, zmrzlinu či zákusek je možné ve všední dny od 10 do 17 hodin, o víkendech pak od 13 do 17 hodin.
Rezervace termínů je stále možná na portálu Centrálního rezervačního systému nebo na telefonní lince 1221. Po naočkování druhé dávky si může každý stáhnout svůj certifikát z portálu ocko.uzis.cz, a to včetně cizojazyčné verze.