Mezi ODS a Piráty to v Sušici vře. Důvod? Spory o nemocnici

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 9. říjen 2020 13:57
nemocnice Sušice Foto: Nemocnice Sušice

Obrovské spory se rozhořely mezi Piráty a ODS v Sušici. Na vině je situace kolem nemocnice, kdy rada města odvolala jednatele Václava Radu a Pavla Haise (Piráti). Ti teď naopak jdou po krku starosty Petra Mottla (ODS).

Jen několik dní uplynulo od chvíle, kdy Piráti ve společném bloku s hnutím STAN nabídli koaliční spolupráci s ODS. A to i přesto, že někde spojení nefunguje ani trochu. Své o tom ví v Sušici. Tamní koalice, jejíž součástí jsou právě ODS a Piráti, je ve velké krizi.

Rada města v září odvolala jednatele Sušické nemocnice, Václava Radu a Pavla Haise (Piráti). To se nelíbilo zaměstnancům nemocnice ani místním obyvatelům. Ti se za Radu s Haisem postavili a zorganizovali nejednu protestní akci. Několik lékařů už z nemocnice odešlo, aktuálně nefunguje akutní chirurgie a hrozí další omezení péče. „Ze současného dění jsem nešťastný, věřím, že se v následujících hodinách všechno povede změnit, město přehodnotí aktuální vývoj a vrátí nás do funkcí,“ uvedl Hais (Piráti). „Bez ohledu na to, jestli to bylo 14 dní před volbami, tak rozhodnutí považuji i dnes, a myslím si, že i zítra, za naprosto správné,“ kontruje ovšem Mottl.

Starosta je přesvědčený o tom, že Piráti využili nemocnici v předvolebním boji. „Oni říkají, že jsme je (jednatele, pozn. red.) odvolali před volbami, že jsme to vlastně začali. Stačí se ale podívat na jejich letáky a je jasné, kdo to využil v předvolebním boji. Z mého pohledu to prostě využili,“ uvedl. Ještě před čtyřmi lety Piráti získali 3,23 procent hlasů, teď si polepšili velmi výrazně a získali už 22,20 procenta.

Obyvatelé i zaměstnanci nemocnice chtějí vedení zpět

Zaměstnanci nemocnice zastupitelům města zaslali mimo jiné také otevřený dopis. „Se znepokojením a lítostí sledujeme události v našem městě v posledních týdnech. Nemůžeme uvěřit tomu, že by měla skončit úspěšně se rozjíždějící nemocnice,“ píše se v dopise. Podle autorů starosta Mottl dobře věděl, že město musí nemocnici dotovat, což je nesmírně ekonomicky zatěžující. „Vždy ale jde najít řešení, aby zde nemocnice zůstala. Hledaly se všechny možnosti?“, ptají se v dopise zdravotní sestry.

V Sušici také lidé hromadně podepisují petici za zrušení odvolání jednatelů Haise a Rady, během 14 dnů se pod ní nashromáždilo 1837 podpisů, uspořádali také několik protestních akcí, vyloučené není ani referendum.

„Za 14 let, co jsem tady, jsem nic takového nezažil. Nemám problém s demonstracemi, ale teď si myslím, že je to za hranou. Dochází k vyhrožování a urážení. To nemá nic společného s občanskou společností. Nemyslím si, že bychom jako ODS cokoli porušovali, naopak si myslím, že jsme ve vyjadřováních hodně zdrženliví. Porovnejte to s druhou stranou. Je to demokracie, holt to tak ve vztazích bývá, až vychladnou emoce, tak si to budeme moci vyříkat,“ dodal.

Otevřený dopis zastupitelům.