Monument na Koterovské vyhlídce vyvolal skandál. Slovanský obvod se od díla distancoval

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 24. říjen 2023 18:05
Monument na Koterovské vyhlídce vyvolal skandál. Slovanský obvod se od díla distancoval Křídla naděje - Koterovská vyhlídka. Foto: Martin Pilař (Facebook)

Pořádné překvapení čekalo představitele městského obvodu Plzeň 2 - Slovany při pohledu na konečnou podobu monumentu "Křídla naděje", který stojí na Koterovské vyhlídce. Skulptura, která vznikla i díky finančnímu přispění plzeňské radnice, nese kontroverzní texty s politickou i náboženskou tematikou. Podle starosty MO Plzeň 2 Lumíra Aschenbrennera (ODS), který o záležitosti informoval na svém facebookovém profilu, nebyl obvod o textu před realizací informován.

„Píše se rok 2023. Republice vládne Fialova pětikoalice. Rapidně se zhoršuje život obyčejných lidí, ceny všeho vylétly strmě nahoru. Je druhý rok války mezi Ruskem a Ukrajinou podporovanou EU, NATO a Amerikou. Celosvětově je tendence elit zmanipulovat lidi ke svému prospěchu,“ stojí na jedné z desek, které jsou připevněné k pomníku. Společně s uvedeným textem je na monumentu umístěn i seznam "mecenášů, díky kterým vznikla skulptura". Na třicetimístném seznamu finančních podporovatelů nechybí ani městský obvod Plzeň 2 - Slovany, který figuruje hned na prvním místě.

"Tímto se za MO Slovany zcela distancuji od textů (včetně "děkovného"), které jsou na artefaktu Křídla naděje. O textu nebyl obvod před realizací informován. S autorem máme jednání zítra," informoval na svém facebookovém profilu starosta obvodu Lumír Aschenbrenner (ODS).

"Nás to na radnici na Slovanech překvapilo všechny a zkazilo celkový dojem. Nikdo to do dnešní dne nevěděl. Obvod na to částí také přispíval a tohle rozhodně nebylo ve smlouvě. Vždy se mluvilo pouze o duchovním rozměru. Uměleckou kvalitu úplně neřeším. Je to takové klasické líbivé naivní umění s určitou řemeslnou kvalitou, které se mimo zastavěné území na celkem zanedbaný plácek i hodí. Ale ten politický statement je pitomej," okomentoval na Facebooku situaci místostarosta Václav Cinádr (STAN).

Za instalací díla stojí spolek Arsanat, který vznikl teprve před půl rokem. Nemá web ani sociální sítě, jediné informace se dají dohledat pouze ve spolkovém rejstříku, kde je zapsaný. „V době plné strachu a obav z budoucnosti chceme přinést skrze umění naději v lepší svět a vyjádřit vděčnost za dobro, které nás přesahuje,“ uvádí.