Na hraničním přechodu Rozvadov jsou znovu kolony, stojí hlavně kamiony

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 16. únor 2021 10:26
150259951_1328381910875143_1300174596898175109_n ilustrační foto: ZAK TV

Osmikilometrové kolony se tvořily v úterý ráno na dálničním hraničním přechodu Rozvadov. Dopravní policisté jsou na místě, žádné kolize ani konflikty tam nevznikají. Řidiči, kteří nemají test na covid, musí jet přes přechod v pravém pruhu, kde je fronta. Ti, kteří ho mají z vnitrozemí, mohou jet v levém, volnějším pruhu.

Na Folmavě a ve Všerubech, hraničních přechodech na Domažlicku, je průjezd vozidel plynulý. Policisté doporučují řidičům osobních aut, aby využívali jiné hraniční přechody. Pokud jedou přes Rozvadov, měli by mít podle policistů kvůli dlouhým kolonám dostatek pohonných hmot, jídlo a pití. "Všem občanům, kteří tudy mají v plánu cestovat do Německa či přes Rozvadov projíždět, doporučujeme, aby se s podrobnějšími informacemi seznámili na stránkách www.mzv.cr," uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová.

Dnes je druhý pracovní den, kdy platí přísné německé kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v ČR. Důvodem front je testování řidičů a pendlerů na hranici a komunikace s nimi. Delší je s řidiči-cizinci, kterých je většina. Testovací stanoviště na Rozvadově, které provozuje Záchranná služba Asociace samaritánů ČR Praha-západ, eviduje dnes opět velký zájem. Nonstop testovací stanoviště je přímo na přechodu.

Prozatím je podle ní umožněn vstup z ČR do Německa jen lidem, kteří jsou uvedení na seznamu výjimek. "Zároveň musí mít každý, kdo překračuje hranici, negativní covid test v němčině nebo angličtině, ne starší než 48 hodin. A rovněž je nutná digitální registrace při vstupu na území SRN," řekla. Platí to pro osobní i nákladní dopravu.

Všem řidičům Burešová doporučila, aby měli test už před cestou a nenechávali se testovat až na hranicích. "Důrazně žádáme všechny řidiče, kteří se musí nechat otestovat až na hranicích, aby využívali před testovacím místem v úseku, kde se již tvoří kolony, pouze pravý jízdní pruh a do ostatních jízdních pruhů nevjížděli," uvedla Burešová.

Německo považuje ČR za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru, takže od neděle oficiálně obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s ČR. Hranice mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musejí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musejí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody. Výjimku z opatření mají také někteří pendleři, jejichž práci vyhodnotili Němci jako nezbytnou.