Náš region na nudu nemá čas! Na co se můžeme těšit o víkendu?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pátek, 12. květen 2023 06:39
Náš region na nudu nemá čas! Na co se můžeme těšit o víkendu? Ilustrační foto: FB Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie

Nabídka kulturních akcí v regionu je jako vždy rozmanitá a tak není třeba bát se nestálosti počasí. Oslavy výročí, koncerty, zajímavé výstavy či trhy – stačí si vybrat.

150. výročí založení Gymnázia v Rokycanech
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech společně s Gymnáziem a SOŠ Rokycany zvou na výstavu ke 150. výročí založení Gymnázia v Rokycanech, která bude zahájena v pátek 12. května v 8:00.
8. srpna 1873 byla na základě definitivního usnesení městské rady škola za radnicí přeměněna na obecné nižší reálné gymnázium. Gymnázium bylo považováno za soukromé, majitelem bylo město. Organizátoři věří, že výstava, která potrvá do 30. září, potěší každého, ať „absolventa gymnázia“, který nostalgicky zavzpomíná na školní léta, i návštěvníka, který se chce poučit a strávit příjemné chvíle.

VÝSTAVA TROFEJÍ se pořádá od 12. 5. do 14. 5. poprvé v Bělé nad Radbuzou... v městské stodole.  Chybět nebude bohatý doprovodný program pro širokou veřejnost. Páteční program bude speciálně určený školám a školkám. V neděli zakončí výstavu koncert jihočeské dechové hudby KERAMIČKA.

Najponk trio – špičkový jazz na Šumavě na vás čeká 12. 5. od 20:00
Opět skvělá muzika v Nebespánu v Kašperských Horách! Pokud máte rádi kvalitní hudbu, hlavně jazz a blues, jste srdečně zváni na koncert Najponk tria. Najponk je držitelem ceny Zlatý Anděl 2010 v kategorii Jazz & Blues a natočil desku např. i s Ondřejem Pivcem, který doprovází světového hudebníka Gregory Portera.
Bude se hrát takzvaný Straight Ahead Jazz vycházející z bluesových kořenů a swingu, páteří repertoáru jsou hlavně standards, blues a tu a tam i nějaký ten originál,
Najponk, vlastním jménem Jan Knop, je jeden z nejlepších českých jazzových pianistů.  Hraje a natáčí své autorské i převzaté skladby v klasickém jazzovém triu (piano, basa, bicí) nebo sólově (sólo piano). Jeho desky se vydávají nejen v Čechách, ale také v Německu, ve Velké Británii a velmi známý je i v Japonsku. Na piano hraje od svých osmi let. Jeho trio bylo mnohokrát zvoleno kapelou roku, poprvé v roce 1998 v anketě České jazzové společnosti. Hrál s mnoha světově známými jazzovými muzikanty. V prosinci 2009 natočil i kompletní nahrávku alba v New Yorku v neobvyklém nástrojovém triu – Najponk – Fender Rhodes, Ondřej Pivec – Hammondovy varhany, Gregory Hutchinson – bicí, která vyšla v září roku 2010 pod názvem It´s About Time a obdržela hudební cenu ANDĚL 2010 v kategorii Jazz & Blues.
V rámci koncertu se bude podávat skvělé občerstvení ve formě tapas a samozřejmě bude otevřený bar i skvělá vína.

Přijďte v sobotu a v neděli 13. a 14. 5. oslavit Narozeniny Karla IV. na Velharticích 2023!
Čekají vás velké hradní slavnosti! Císař a král Karel IV. vás zve k oslavě svých 53. narozenin. Je rok 1369, nedávno se vrátil z dlouhé a náročné cesty do Říma, kde byla jeho mladá žena Eliška Pomořanská korunována římskou císařovnou.
Trvalý program na hradě od 10:00:
- dobové tržiště v předhradí, občerstvení
- dobové hry pro děti, kolotoč
- sokolník
- písárna a učenost
- královský psář (psovod) se svými psy
- rýžování zlata
- projížďky na koních pro děti
Od 11:00 do 17:00 na hradě:
Šerm, tanec, dobová hudba....
Pohádka o drakovi!
Jezdecké rytířské dovednosti v příkopě
Představení se konají na hlavním nádvoří před Rajským palácem (pokud není uvedeno jinak).
Ve městě - začátek v kostele v 10:00:
Císař Karel IV. se svou paní Eliškou Pomořanskou a dvorem přichází do kostela, aby se pomodlil. Zazpívá velhartický smíšený sbor!
Na náměstí změří své šermířské umění stateční manové Buška z Velhartic. Celý průvod včetně diváků odchází na hrad.
Účinkují: šermíři - Gotika, Lorika, Morgana von Maxberg, tanec - Gloria, jezdci - Jízda Plzeňského landfrýdu, hudba - Strašlivá Podívaná. Hry pro děti - Gabréta, sokolník - Pavel Řehka, psář - Bohouš Stránský.

13. a 14. 5. se koná Nepomucká pouť.
Jedná se bezesporu o nejpopulárnější a nejnavštěvovanější nepomuckou událost v rámci celého roku u příležitosti církevního svátku sv. Jana Nepomuckého. Akce probíhá na náměstí A. Němejce, v Plzeňské ulici a na Přesanickém náměstí, doprovodné akce se konají v areálu stavebnin Unibrick a na Zelenohorské poště.
Součástí jsou mše a atrakce, ale zároveň jde o živý festival pro celou rodinu, jehož tradice trvá od dob baroka.

Pokud chcete udělat něco pro zdraví, pak je pro vás jako stvořená akce Rokycanské pochody 2023 – k rozhledně na Kotli. Koná se v sobotu 13. 5.
Registrace účastníků proběhne od 8:00 do 10:00 v zasedací místnosti Triana na nádvoří radnice, Masarykovo náměstí 1. Každý registrovaný účastník obdrží diplom a drobné upomínkové předměty.
Od 11:00 mohou i neregistrovaní zájemci cestou k rozhledně na Kotli, ze směru od ulice Kotelská, absolvovat na několika stanovištích soutěže o ceny. Na své si přijdou nejen děti, ale i dospělí, o což se postarají členové oddílu Divoká Orlice. Občerstvení u rozhledny je zajištěno, od 13:00 zahraje kapela Lignit. Délka tras je: 13 km; 21 km; 31 km.

V sobotu 13. 5. jste mezi 9:00 - 15:00 zváni na Cekovský bazar.
Patříte mezi příznivce prodeje z druhé ruky?, rádi dáváte věcem druhou šanci?, sháníte něco nového či originálního?, pokud ano, tak se přijeďte podívat na bazar v Cekově. Najdete zde věci jak nové, tak i použité. Budou to nejen poklady z půdy, garáže či šatníku.
K prodeji bude: porcelán, sklo, hračky, knihy, obrazy, věci do kuchyně, starožitnosti, gramodesky, nábytek, oblečení dětské, pánské, dámské (i vel. XXXL).
„Zveme prostě všechny, kteří rádi dávají věcem novou šanci,“ lákají organizátoři.

Májový zámecký trh na zámeckém nádvoří v Tachově začíná 13. 5. ve 13:00. Těšit se můžete na prodej rozmanitého sortimentu: perníčky, textilní hračky, háčkované dekorace, svíčky, bižuterie, sazenice bylinek, zeleniny, květinové dekorace, koření, košíky, uzeniny, občerstvení a podobně.
Prezentace: Domácí hospic Západ a psí útulek U Šmudliny Tachov.

Putování za hvězdou aneb konvoj za poznáním Santiniho architektury II. se uskuteční 13. 5. od 14:00 do 18:00.
Centrum baroka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve u příležitosti významného výročí barokního architekta Jana Blažeje Santiniho–Aichela na exkurzi formou konvoje. Sraz účastníků je ve 14:00 před kaplí sv. Kateřiny v Nynici. Exkurze se koná formou konvoje automobilů účastníků. Dopravu si každý účastník zajišťuje sám. Délka trasy je přibližně 34 km a délka celé akce 4 hodiny.
Rezervace nutná na telefonním čísle: 373 396 410 v otevírací době muzea v Mariánské Týnici.

MAJÁLES SUŠICE 2023 začíná 13. 5. v 15:00 jako vždy na Ostrově Santos. Těší se na vás nejen studenti sušického gymnázia.

Mše svatá ke sv. Janu Nepomuckému v klášteře Kladruby se koná v neděli 14. 5. od 12:00 do 14:00. Mši v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie slouží P. Miroslav Martiš.

A v Kladrubech ještě zůstaneme. Monastýrování... aneb klášterní Život v řádu v klášteře Kladruby můžete navštívit 14. 5. ve 14:00.
V letošním roce máte opět jedinečnou příležitost prohlédnout si kláštery Kladruby, Plasy, Zlatá Koruna a klášter premonstrátů Teplá nezvyklým pohledem během speciálních, tematicky zaměřených prohlídek, tzv. Monastýrování. Stanislava Beránková vás zasvětí do toho, jak se tvoří nová prohlídková trasa, provede vás životem kladrubských mnichů a odpoví na otázku, kde se vzal v klášteře Robinson Crusoe.
Začátek prohlídky na nádvoří kladrubského kláštera je ve 14:00. Rezervace vstupenek je možná na telefonu +420 374 631 773 nebo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..