Peggy Kýrová

Peggy Kýrová

Ve dnech 2. – 8. května se uskutečnila vojensko-historická pamětní mise k uctění památky uhořelé posádky Wellingtonu KX-T plukovníka Viléma Bufky v rámci bojové operace 23. 6. 1941, a dalších československých letců RAF i spojeneckých vojáků padlých na území Holandska v době 2. světové války. Mezinárodní pamětní projekt se uskutečnil ve spolupráci s Nizozemským královstvím, konkrétně na pozvání starosty Nieuwe Niedorpu Riana van Dama, Nadací Herdenkingspalen Hollandse kroon i Komitétu 4. května Niedorp a hlavním organizátorem mise v České republice západočeským spolkem ,Patrioti odkazu gen. Jana R. Irvinga.

Již devátý ročník jednodenního multižánrového festivalu, který umožňuje nejen studentům a absolventům ZČU předvést svůj um a talent veřejnosti, se konal v úterý odpoledne U Branky.

Oslavy osvobození sice skončily, ale to neznamená, že se v Plzni nic neděje. Opak je pravdou, v květnu nás čeká řada zajímavých kulturních akcí.

Tak trochu ve stínu oslav konce války probíhaly pietní akty k uctění těch, kteří se svou nezměrnou odvahou a obětavostí zasloužili o vítězství protihitlerovské koalice měrou více než značnou – československých vojáků zahraničních armád a zejména letců RAF. Jeden takový pietní akt se konal dnes v 11:00 v Letkově.

Pietní akt na počest tří padlých letců RAF se uskutečnil na Habrmannově náměstí v Plzni Doubravce. Památku letců z Doubravky přišly uctít desítky lidí a nechyběli ani zástupci Krajského úřadu Plzeňského kraje, Magistrátu města Plzně, Úřadu městského obvodu Plzeň 4, zástupci Leteckého historického klubu Plzeň, Českého svazu letectví - Letci Plzeň a příbuzní příslušníků československého odboje. Na počest trojice letců RAF byl také zorganizován přelet dvou gripenů. Českou a anglickou státní hymnu zahrál Junior orchestr, který svým vystoupením před vlastním pietním aktem obstaral slavnostní atmosféru.

Oslavy konce nejstrašnější války v dějinách Evropy si nebude připomínat jen Plzeň. Vzpomínat a slavit se bude i v mnoha městech a obcích našeho kraje.