Plzeňský kraj si užívá Velikonoce!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pátek, 29. březen 2024 06:43
Plzeňský kraj si užívá Velikonoce! Ilustrační foto: Peggy Kýrová

O víkendu si obyvatelé regionu budou užívat velikonoční svátky. Z bohatého programu si na mnoha místech vyberou děti i dospělí.

Velikonoce na hradě Kašperk
Svátky jara jsou dveřmi, a s nimi i znovuotevření hradu Kašperku po delší zimní přestávce. Velký pátek dostojí svému přívlastku, protože právě tehdy se otevře brána znovu veřejnosti. Na Kašperk lze zavítat od pátku 29. 3. od 10:00 až do pondělí 1. 4. do 16:00.
Samostatné prohlídky bez průvodce (pátek 29. 3. – pondělí 1. 4.)
Zájemci si mohou samostatně projít větší část hradu, přes purkrabství a zříceninu bývalého paláce až nahoru na vrchol západní věže. Cestou se prostřednictvím výstavních panelů dozvíte leccos z dávné i nedávné historie královského hradu. Výhodou je časové omezení výhradně otevírací dobou památky, takže si můžete hradní jádro procházet libovolně dlouho. Rezervace prohlídky není třeba.
Dobrodružné výpravy do hradu (neděle 31. 3., pondělí 1. 4.)
Začátky od 10:30, 12:30 a 14:30. Interaktivní prohlídka pro děti ve věku 7 - 13 let, při níž je jejich průvodce Karel, doprovázen svým věrným zbrojnošem Filipem, provede Kašperkem. Nechá je nahlédnout do historie nejen hradu samotného. Stejně jako kdysi mladý Karel, budoucí král český, se budou moci přiučit středověkým dovednostem a zábavám, jakými byla například střelba z kuše a luku, šerm mečem, ale též tanci, či psaní na skriptoriu a dalším kratochvílím. Délka výpravy 75 minut, doprovod rodičů možný.
Hudební skupina Benedictus (neděle 31. 3., pondělí 1. 4.)
Během sváteční neděle (31. 3.) a Velikonočního pondělí (1. 4.) zpříjemní návštěvu hradního nádvoří skupina Benedictus kapelníka Milana Karpíška. S bandou potulných muzikantů se přeneseme v čase do éry středověku. V jejich rukou se ryčně rozezní nejen dudy, fidula, šalmaj, gemshorn a všelijaké flétny a další nástroje. Skupina bude ve spodní části volně přístupného nádvoří hrát průběžně po oba dva dny.

Velikonoce na hradě Krašově
Zpříjemněte si prodloužený velikonoční víkend na hradě Krašově od 29. 3. od 10:00 až do 1. 4. do 15:00.
Po příjemné procházce od parkoviště naučnou stezkou budete odměněni nádhernými výhledy na řeku Berounku. Poseďte u ohně na hradním nádvoří a přineste si něco dobrého, co na něm můžete připravit. Z nástěnných fotografií se dozvíte o historii hradu a bude-li vás víc pohromadě, pár slov vám k ní řekne i jeden z emeritních kastelánů.
"Máte-li s sebou spacák a karimatku, lze přenocovat v naší útulně. Na památku si můžete odnést některý z hradních suvenýrů. Těšíme se na vás," zvou Členové Spolku pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova v Kralovicích.

Velikonoční prohlídky jízdárny ve Světcích u Tachova
Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova prošla rozsáhlou rekonstrukcí, nenechte si tedy ujít velikonoční prohlídky od pátku 29. 3. od 10:00 až do pondělí 1. 4. do 16:00.

Velikonoční hledačka v zámeckém parku
Nemáte ještě na Velikonoce plán? Nevadí, Hrad a zámek Horšovský Týn a MKZ Horšovský Týn ho pro vás mají. Přijďte se od 29. 3. od 10:00 do 31. 3. do 16:00 podívat do svátečně nazdobeného zámku a poté můžete s dětmi na velikonoční hledačku do zámeckého parku, kde se ztratila velikonoční vajíčka.

Velikonoce ve Farmaparku u Toma
Na Velikonoce můžete s dětmi vyrazit od 29. 3. do 1. 4. i do Farmaparku u Toma, kde na děti čeká nová velikonoční stezka. Užijete si spoustu zábavy při hledání vajíček a nebude chybět ani oblíbený maskot. Komentovaná krmení proběhnou v tyto dny od 11:00 do 15:00. Přijďte si s dětmi užít Velikonoce na čerstvém vzduchu se spoustou zábavy a zajímavých aktivit.

Sklárna Liběnka v Hrádku u Sušice bude otevřená pro veřejnost 29. 3. mezi 15:00 - 18:00 a 30. 3. mezi 9:00 - 12:00.
Uvidíte mistra skláře u rozpálené pece, jak vyrábí foukané i nefoukané originální kousky ze skla. Celé své dílo sklář s nadšením komentuje. Můžete si též nechat zhotovit výrobek na přání. Chcete-li si sami vyzkoušet sklářské řemeslo, a vyrobit vlastní skleněný výrobek, sklárna nabízí workshopy pod vedením mistra skláře. V objektu sklárny je též obchod s galerií.

Velikonoční expres na zámek Křimice
V pátek 29. 3. od 12:00 se na vás řeší Křimické muzeum, Traťová 600.
Nenechte si ujít jízdy historického motorového vozu 810.100 Plzeň hl. n. – Plzeň-Křimice a zpět.
Program na nádraží Plzeň-Křimice 12:00 – 17:00
– Muzeum Křimice
– Minikolejiště H0
– Výstava železničních fotografií
– Venkovní modelová železnice G
– Historické automobily

Velikonoční trhy
Přijďte si užít Velikonoce na zámku v Křimicích 29. 3. od 13:00.
Program zámek Křimice 13:00 – 17:00
– Velikonoční trhy
– Prohlídky zámeckých interiérů
– Traktor mašinka pro děti
– Lidový soubor Plzeňský MLS Miroslava Šimandla.

Velikonoční pohádka s tvořivou dílnou
Přijďte navštívit 29. 3. ve 13:00 Muzeum Šumavy Sušice a poslechněte si velikonoční pohádku "Jak zajíček ke štěstí přišel". Pak si mohou děti přímo se zajíčkem vyrobit v tvořivé dílně jednoduché velikonoční výrobky jako třeba kuřátko z příze.

Otevření zámku Týnec u Klatov
Téměř 25 let trvala rekonstrukce zámku Týnec u Klatov. Poprvé se otevře veřejnosti na velikonoční víkend 30. 3. - 31. 3. vždy mezi 10:00 - 16:00.

Vycházka panstvím Malovců z Malovic a jeho sklářskou historií
Vycházka s průvodcem – historikem Zdeňkem Procházkou se koná v sobotu 30. 3. mezi 10:00 - 15:00. Zahrnuje okruh přibližně 10 km kolem zříceniny zámku Zahájí, po státní hranici, přes bývalé České Nové domky a Stoupu. Přiblíží historii zaniklých sídel a sklářských provozů včetně zříceniny zámku Malovců z Malovic na česko-bavorské hranici.

Bílá vlčí stopa
Město Černošín zve na tradiční Velikonoční pochod "Bílou vlčí stopou", který se bude konat v sobotu 30. 3. Sraz je v 10:00 před MU v Černošíně. Trase vede po žluté značce na Dravice - Lhotu - Silniční domky. V půl cesty bude občerstvení s opékáním buřtů.

Velikonoční jarmark
Lidová muzika, řemeslná výroba, hry pro děti, ale hlavně velikonoční zvyky a tradice, sváteční jarní pochoutky a zelené pivo – to je nabídka zámku Zbiroh pro čas Velikonoc 30. 3. od 11:00. Kromě toho jsou pro návštěvníky připraveny i speciální prohlídky hradního nádvoří a věže. Tak si přijďte užít Bílou sobotu na zámek! Vstup je zdarma. V nabídce jsou i velikonoční pobyty na dvě nebo na tři noci, tedy od Velkého pátku po Velikonoční pondělí. Hosty čekají velikonoční dobroty, jako je tvarohový beránek, Jidášky s vanilkovým krémem a velikonoční kuřátko s nádivkou. Ale hlavně prohlídka zámecké expozice, sleva 50 % na wellness, 20 % sleva na masáže a volný vstup na velikonoční jarmark.

Vítání jara na zámku Manětín
Velikonoční jarmark u příležitosti zahájení návštěvnické sezóny na zámku Manětín. Přivítejte jaro v prostředí barokního zámku. Přijďte nasát velikonoční atmosféru na nádvoří zámku v sobotu 30. 3. od 11:00 do 15:00. V zámeckých interiérech bude probíhat zábavná hra pro děti (hledání velikonočních předmětů s tajenkou a odměnou). Na nádvoří si můžete kromě kraslic, dekorací také uplést pomlázku. Možnost zakoupení velikonočních mazanců nebo velikonočních beránků. Chybět nebude ani dobré občerstvení.

Velikonoční tvoření
Centrum služeb pro turisty pod hradem Radyní se na vás těší 30. 3. od 13:00.
Hledáte inspiraci na velikonoční výzdobu? Přijďte do Centra služeb pro turisty, kde si vyrobíte veselé velikonoční dekorace!

Velikonoční slavnosti v klášteře Chotěšov si nenechte ujít 30. 3. od 14:00.
Jaro je obdobím nových začátků. Přijďte načerpat energii, nakoupit a užít si s dětmi a příbuznými jarní velikonoční odpoledne v prostorách kláštera Chotěšov. Připraven je bohatý program, vystoupení i občerstvení.

Velikonoční výtvarná dílnička pro nejmenší proběhne 30. 3. od 14:00 na rozhledně Krkavec poblíž obce Ledce.

Společenský ples Křimic
TJ Sokol Křimice vás zve na ples 30. 3. od 20:00.
O zábavu se postará tradičně taneční orchestr Epigon Jana Krčka. Každá vstupenka vyhrává věcný dar od křimických sponzorů. Nebude chybět welcome drink.

Dresový ples
Po roce pro Vás opět pořádáme tradičně netradiční DRESOVÝ PLES. Ples, na kterém jste vítáni v jakémkoliv sportovním dresu, nicméně i ve společenském oděvu Vás rádi uvidíme," zve Sokol Újezd u Uničova. Ples začíná 30. 3. od 20:00.
K poslechu a především k tanci bude hrát kapela talentovaných mladíků z okolí s tematickým názvem VÝSLEDEK. Těšit se dále můžete na bohatou tombolu, poctivé občerstvení a pochopitelně parádní atmosféru. Vstupné v dresu je 50 Kč, ve společenském oděvu 100 Kč. Výtěžek z tohoto plesu bude použit na výbavu mládeže Sokolu Újezd.

Velikonoce na zámku Kozel
Oslavte Velikonoce jedinečnou kombinací tradic, řemesel a skvělého jídla na Velikonočním jarmarku na zámku Kozel 31. 3. - 1. 4.! Velikonoční neděle a pondělí tak slibují příjemný zážitek pro všechny věkové kategorie. Své umění zde představí talentovaní řemeslníci, kteří nabídnou své ručně vyráběné výrobky od ručně tkaných textilií až po jedinečnou keramiku a šperky. Nebudou tady chybět ani prodejci vynikajících potravin, domácích sýrů, uzenin či limonád. Děti si mohou užít kouzelnou jízdu na dobovém kolotoči, zúčastnit se různých her a zapojit se do vzrušujících aktivit v průběhu celého dne. Jarmark se koná po oba dny od 10:00 do 18:00.

Pochod Stopou Janovského vodníka
38. ročník oblíbeného pochodu Stopou Janovského vodníka, který pořádá vždy na Boží hod velikonoční nýřanský turistický oddíl Psohlavci, vyjde letos na neděli 31. 3. Začátek je od 8:00 u klubovny ČTU Psohlavci na koupališti Nýřany Trať je dlouhá cca 18 km.

Velikonoční Kašperské Hory se na vás těší v neděli 31. 3. od 10:00. Velikonoční neděle přinese pestrý program. Na náměstí se bude konat řemeslný jarmark a chybět nebudou ani hudební vystoupení, gastro show a oblíbená soutěž o nejlepší velikonoční nádivku.
Program:
10:00–17:00 Velikonoční řemeslné trhy
11:00 Divadlo Pohoda – divadélko pro děti
13:00 Divadlo Pohoda – divadélko pro děti
13:30 Divoký band – kašperskohorská kapela
14:30 Soutěž o nejlepší velikonoční nádivku
15:30 Gastronomická show Bistra pod nebem
16:00 3G a host – klatovská kapela

Velikonoční jarmark na nádvoří zámku Kněžice si nenechte ujít 31. 3. od 14:00. Těšit se můžete na pletení pomlázky, malování kraslic a středověkou hudbu. Chybět nebude ani občerstvení.

Zdobení perníčků pro děti i dospělé
Přijďte prožít kreativní odpoledne relaxací u zdobení perníčků 31. 3. od 14:00. Rodiče s dětmi, kamarádky, maminky, babičky – pro všechny jsou připraveny voňavé perníčky.
Chystáte se do Domažlic na výlet nebo jen chcete strávit nedělní odpoledne jinak? Máte chuť popovídat s kamarádkami, ale nechcete u toho sedět s rukama v klíně? Příjemné nedělní odpoledne v centru Hindle na domažlickém náměstí můžete strávit zdobením perníčků ve společnosti stejně naladěných lidí.

Velikonoční koncert v klášteře Kladruby
Velikonoční koncert souboru staré hudby Cavalla Kladruby a komorního pěveckého sboru Cantus Stříbro v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie začne 31. 3. v 15:00. Jako hosté účinkují: Lenka Tegiová Kořínková (příčná flétna), Ivana Bártová (příčná flétna), Jan Esterle (varhany).