Prezidentský kandidát Josef Středula diskutoval v Plzni

Zveřejněno v Politika
Od - středa, 15. červen 2022 19:22
Prezidentský kandidát Josef Středula diskutoval v Plzni Foto: J. Turek/facebook J. Středula

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a kandidát na post prezidenta republiky Josef Středula navštívil v úterý západočeskou metropoli. Jaké jsou jeho priority a jak pohlíží na některé z problémů Plzeňského kraje?

Lékaři, kteří odcházejí za lepším platem za hranice, spousta montoven s agenturními pracovníky i vylidňující se vesnice na hranicích kraje. To jsou jen některé z problémů, které Plzeňský kraj trápí. Podle Středuly je platová vyrovnanost se sousedním Německem naprosto klíčová. "Jestliže rozdíl mezi českou a mzdou a německou je poměr 1:3, tak to je samozřejmě extrémně nebezpečná situace, obzvláště teď při té neuvěřitelné drahotě, kdy se vláda nestará o to, jak inflace na lidi dopadá," podotkl.

Podle něj se situace na podzim ještě více zkomplikuje. "Když srovnám, že od října letošního roku bude v Německu minimální mzda ve výši 12 euro na hodinu, což je skoro 50 tisíc korun, tak si myslím, že ten magnetismus Německa se bude ještě zvyšovat," prohlásil.

Co se týká montoven v Plzeňském kraji, měl by Středula řešení, není ale okamžité. "Já jsem členem vědecké rady Centra nových technologií při ZČU. Vidím obrovskou šanci v tom, že může být Plzeňský kraj skutečně centrem nových technologií. Jediné, co musí prokázat je, že to musí chtít. Že musí chtít podpořit tyto projekty," podotkl.

Středula hovořil také o vylidňování malých obcí, problematika se týká například Horažďovicka nebo severního Plzeňska na hranici kraje. "Hlavně je to o rozvoji daného kraje, o rozvoji školství daného kraje a o multiplikaci, o využití i těch velkých subjektů, které operují v Plzeňském kraji, aby přesouvali i tu dražší práci. Potom už to začne postupným způsobem fungovat, nebudou lidé odjíždět, budou chtít tady bydlet," uvedl Středula. Svou roli tu hraje i stát. "Jestliže stát dluží české poště 6 miliard korun a tváří se, že to není jejich problém, tak to je vážná chyba, protože pošta je mnohdy posledním místem, které když se zruší, tak už ti lidé soudí, že to dál nemá smysl," dodal. "Pro mě je důležité, aby se lidé v České republice cítili dobře, aby byla úcta vůči občanům a vůči tomu, co oni dovedou," doplnil.