Rok 2020 ve znamení obřích silničních staveb, některé začnou, jiné končí

Zveřejněno v Z regionu
Od - čtvrtek, 26. prosinec 2019 14:04
Západní okruh Západní okruh - ilustrační foto

Miliardové stavby naplánoval díky dotacím EU na příští rok Plzeňský kraj. Město Plzeň počítá s investicemi 3,25 miliardy korun, kraj plánuje kapitálové výdaje zhruba ve stejné výši. Hlavní a dosud největší silniční stavbou Plzeňského kraje a Plzně bude poslední etapa západního obchvatu Plzně, která má začít na jaře. Do roku 2022 si vyžádá 2,3 miliardy Kč. Od 14. června vyjede na všechny linky v kraji 315 nových autobusů firmy Arriva, která bude zajišťovat veřejnou dopravu do roku 2030.

Ředitelství silnic a dálnic zahájí na jaře za Plzní svoji největší silniční stavbu příštího roku na frekventovaném tahu I/27 z Plzně do Klatov. Nová přeložka Šlovice - Přeštice, jejíž součástí je obchvat Horní Lukavice, bude dlouhá 6,3 km a přijde na 1,2 miliardy korun. Potrvá čtyři stavební sezony. V Plzni bude pokračovat stavba části východního obchvatu za 600 milionů Kč. Už 15. října se řidičům otevře na okraji Plzně nová komunikace Třemošenský rybník - Orlík na frekventovaném tahu I/27 na Most.

Plzeň začne v dubnu se stavbou technologického parku DRONET z 360 milionů Kč v areálu bývalých kasáren a pivovaru Světovar. Vzniknou tam prostory pro progresivní start-upové firmy, prototypové dílny, sály a testovací nádrž pro speciální drony. Město bude pokračovat s dvouletou přestavbou sportovního areálu Prokopávka, která vyjde na 220 milionů Kč, 100 milionů půjde na halu Krašovská a 74 milionů do přestavby dětského bazénu na Slovanech. Město začne na jaře investovat 136 milionů Kč do revitalizace Zátiší, kde vznikne 18 nových domů se 192 byty. Projekt za 400 milionů korun je rozdělen do tří etap a nabídne kvalitní bydlení pro seniory, handicapované i mladé rodiny.

čtk