Strany v Plzeňském kraji vybírají lídry a kandidáty pro podzimní volby

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 27. leden 2021 18:03
Volby Ilustrační foto. Foto: Richard Beneš

Strany v Plzeňském kraji jsou zatím na počátku cesty k sestavení kandidátek pro podzimní sněmovní volby. Lídry a kandidáty strany teprve vybírají. Situaci komplikuje koronavirová pandemie a přijatá opatření, takže se zatím nemohou osobně scházet stranické okresní či krajské konference a proces výběru kandidátů se musí přesunout do on-line prostředí.

Jasno o lídrovi má ODS, která si zvolila poslance, plzeňského primátora a místopředsedu strany a šéfa její regionální organizace Martina Baxu. ODS půjde do voleb s TOP 09 a KDU-ČSL. Baxa by měl být lídrem celé společné kandidátky, na které bude mít ODS zřejmě i nejvíc pozic. Do konce ledna mají oblastní organizace poslat své návrhy na kandidáty za ODS, 22. února se má sejít regionální rada ODS a potvrdit, kdo za stranu na společné kandidátce bude, řekl krajský manažer Michal Šašek.

Klíč pro finální obsazení 20 míst na společné kandidátce dohodne vedení jednotlivých stran. Lidovci by měli obsadit asi pět míst, řekla krajská předsedkyně KDU-ČSD Ivana Bartošová. Krajský výbor předběžně schválil pět lidí, nejvýše na koaliční kandidátce by měl za lidovce být zřejmě na celkovém čtvrtém místě místostarosta centrálního plzeňského obvodu Stanislav Šec. TOP 09 podle manažerky Eva Šafránkové schválila nominace kandidátů na koaliční listinu, musí je potvrdit celostátní výkonný výbor.

Do koalice se spojí také Piráti a STAN. Starostům připadne pozice lídra a pátého místa na společné kandidátce, druhé, až čtvrté místo bude patřit Pirátům, řekl krajský mluvčí Pirátů Miroslav Mašek. Za Piráty je lídrem Daniel Kůs, který bude na společné kandidátce druhý. O dalších lidech na čelních pozicích Piráti nyní rozhodují. STAN zatím lídra nevybrala, o obsazení první a páté pozice kandidátky rozhodne 2. února on-line krajský sněm, řekl krajský manažer Václav Cinádr. Od pátého místa se budou na listině kandidáti Pirátů a STAN pravidelně střídat.

Lídra ani kandidátku zatím nemá ANO, které minulé volby v kraji vyhrálo a má pět poslanců. "Já osobní představu o lídrovi mám, ale bude to kolektivní rozhodnutí. Teď v primárkách místní sdružení posílají návrhy na kandidáty, potvrdí je krajský sněm a validovat je pak bude celostátní výbor ANO," řekl krajský předseda Roman Zarzycký. Mandát už podle něj nechce obhajovat poslankyně Miloslava Rutová, naopak poslanci Jan Volný, Barbora Kořanová či Kamal Farhan se chtějí o nominace opět ucházet. Lídra by mohlo ANO potvrdit během dubna až května.

Také KSČM je na začátku cesty. První krajský volební štáb se elektronicky sejde v pondělí, řekl poslanec Jiří Valenta, který se chce ucházet o pozici lídra kandidátky. Každý okres navrhne své kandidáty. Do jednoho až dvou měsíců by mohla krajská konference jména potvrdit.

ČSSD zatím nemá podle krajského tajemníka Davida Zrostlíka vybraného lídra. Kandidátka by mohla být hotová koncem jara až začátkem léta.

čtk