Pokud se rozhodnete pro semínka, je nyní ta pravá doba. Konec února a březen je nejvhodnější období pro domácí předpěstování sazenic plodové zeleniny, jako jsou rajčata, okurky, papriky a cukety. Díky semínkům vám úroda vyjde podstatně levněji a sami si ohlídáte, abyste měli zdravé a kvalitní sazeničky, které odolají plísním a škůdcům.
Důležité je vybrat kvalitní semena. Pokud máte doma starší balení semínek, zkontrolujte jejich expiraci. Starším semenům klesá klíčivost. Zajímavou možností jsou permasena, o kterých jsme psali v minulém článku.
Práci z výsevem vám mohou ušetřit zakořeňovací tablety vyrobené ze slisované rašeliny. Jejich výhodou je snadné přesazení sazenice do záhonu, díky kterému zůstanou neporušené kořínky. V obchodech koupíte i lisované kokosové vlákno nebo speciální substráty určené pro výsev. Šikovné jsou i plastové mini pařníky, které snadno umístíme na parapet. Pokud používáme starší misky nebo již použité nádoby na sadbu, vše důkladně vydezinfikujte. Zbavíte tak nádoby zárodků plísní.
Pokud chcete klíčení urychlit, semínka předem namočte na den až dva do vlažné vody. Díky vodě se vyplaví inhibitory klíčení, které brání semenu vyklíčit na jaře, hned po prvním jarním dešti. Semena ve vodě můžete občas promíchat a dolít vody, aby byla vždy ponořená.
Po výsevu semen do připraveného substrátu vše důkladně zavlažte rozprašovačem. Substrát nikdy nesmí vyschnout, zastavilo by se klíčení. Ideální místo umístění sadbovače je na parapetu, který je orientovaný na jih nebo na východ.