Ondřej Vaculík: Vzpomínka na Klatovy

Zveřejněno v Názory a komentáře
Od - středa, 9. červenec 2025 08:35
Ondřej Vaculík: Vzpomínka na Klatovy Foto: se souhlasem O. Vaculíka

Silné zážitky s námi jdou životem a prodlužují tak svou – i naši – přítomnost: No jako by to bylo včera, říkáme si. Živě si vzpomínám na Karla Mráze, který v letech 1995 až 2006 byl v Klatovech starostou, ale zejména byl oblíbeným učitelem, středoškolským profesorem českého jazyka, sám také literát a historik. Na klatovskou společnost měl dlouhodobý vliv, kultivoval ji, a ono je to na Klatovech pořád znát. Jeho naprostým opakem je například nynější starosta v Praze – Řepích (rezignoval, protože nastoupil výkon trestu), který do jisté míry představuje proměnu společnosti (její zhulvátštění?) od dřívějších dob.

Karel Mráz zemřel před více než rokem, bylo mu 87 let. Pro Český rozhlas Plzeň jsem s ním před lety často natáčel krátké vlastivědné reportáže, zejména na Chudenicku, které měl rád. Chudenice doslova oplývají pamětními deskami pozoruhodných osobností z různých oborů, pochopitelně nejslavnější je spisovatel, libretista a divadelník Jaroslav Kvapil. Karel Mráz o nich mluvil krásnou češtinou s téměř obrozeneckým zanícením. Ovšem se stejným zaujetím líčil i to, jak jako starosta musel v Klatovech řešit kanalizaci.

Další výjimečnou osobností Klatov je sochař Václav Fiala, jehož úvodním významným dílem je Pomník obětem 1. a 2. světové války v Rožnově pod Radhoštěm z rozměrné leštěné tmavé žuly.  Václav Fiala většinou vytváří své dílo hrozně pracným způsobem z obrovských kmenů, kamenných bloků, traverz a materiálů vzdorujících jak povětrnosti, tak ovšem i jeho nástrojům: tisíce ran a stovky ztupených sekáčů, majzlů a majzlíků. Vrcholem bylo, a o tom jsem s ním natáčel, když si nechal dovézt k ateliéru obrovský žulový blok z bouraného železničního mostu někde u Stříbra, kde zrovna probíhala tzv. optimalizace. Žula, která je léta vystavena slunci a dobře ošlehána všemi povětrnostními vlivy, za sto padesát let vyzraje tak, že je skoro neopracovatelná. Byl jsem u toho, když se Fiala do ní zkusmo dal paličkou a sekáčem, který bezmocně odskakoval, zanechav v kameni sotva viditelný vrypu. Leč Fiala ho nakonec nějak přemohl, protože je vybaven jak značnou silou, tak i nekonečnou vůlí a nevyčerpatelnou energií.  Výjimku tvoří jeho subtilní a asi dočasné dílo, jímž je – nebo byl? – elektrickými světly vytvořený půdorys lesního kostela uprostřed houštiny japonských topolů v Neznašově, asi deset kilometrů za Klatovy směrem na Železnou Rudu. Ovšem Fialův alespoň dřevěný kříž v pomyslném presbytáři by tam měl stát podnes. 

Jedním z kulturních divů Klatov je také tamní Hifiklub, jenž byl založen už v roce 1972 a od roku 1974 má klubovnu v bývalé kryptě kostela svatého Vavřince. Byl založen jako zájmová organizace Svazarmu, což mu umožnilo jaksi v podzemí pořádat kulturní programy přesahující hranici povolených normalizačních poměrů.  Například už v roce 1976, kdy byl básník Jaroslav Seifert v klatbě, Hifiklub věnoval k jeho pětasedmdesátinám pořad „Chlapec a hvězdy“. 

Po zániku Svazarmu klatovský Hifiklub působí pod Českou společností elektroniků a pořádá koncerty, výstavy, přednášky i akce pro děti. Eva a Jan Kosovi, kteří jsou po celá léta jeho neúnavnými hybateli, jsou také autory knihy „Bytí s básníkem Jaroslavem Seifertem“, která mimochodem dokumentuje jejich mnohaletý zájem o Seiferta a kterou klatovský Hifiklub v roce 2014 vydal společně s Českou společností elektroniků. Také Hifiklub Klatovy má velkou zásluhu na kulturnosti Klatov. Přeji mu hojnost inspirací a manželům Kosovým neutuchající elán.   

Ondřej Vaculík