Z chátrajícího zámku v Chodové Plané bude domov pro seniory

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 22. srpen 2023 09:45
Z chátrajícího zámku v Chodové Plané bude domov pro seniory Foto: Zámek Chodová Planá

Chátrající novobarokní zámek v Chodové Plané přebuduje česká firma Senlife na domov pro seniory se 107 lůžky převážně v jednolůžkových pokojích. Chodová Planá, která do kulturní památky dávala každoročně statisíce korun, hledala dlouho investora, který by zajistil vhodné využití a zachoval její historický a kulturní ráz. Zájem o něj měli Němci, Vietnamci a Italové, ale jejich záměrům obec nevěřila. Koncept firmy Senlife uspěl, firma má za sebou podobný projekt v bývalém klášteře v Mělníku, řekl starosta Luboš Hlačík (ODS).

Podle údajů na webu jde o investici za 175 milionů Kč. Chodovoplánský zámek, osm kilometrů od Mariánských Lázní, čeká kompletní obnova a přestavba. Do tří let tam vznikne moderní domov pro seniory s kavárnou, restaurací a novostavbou wellness, která poskytne zázemí vodoléčby, saun i masáží, pro klienty bude k dispozici i čtyřicetihektarový park, uvedl web.

"Do začátku 90. let tam byli pohraničníci, pak zámek převzalo ministerstvo vnitra a policie, které ho ale nijak nevyužívalo a chátral. Žádali jsme tehdy o bezúplatný převod, ale ministerstvo financí to nepovolilo a po letech, když už byl poničený, tak nám ho dali," uvedl starosta. Městys sice postupně obnovil fasádu, ale do zámku lidé nemohli, protože vevnitř není opravený. Na jeho finančně náročnou rekonstrukci nebyly peníze. Městys dlouhodobě tvrdil, že se nejprve musí najít vhodné využití a poté se může zrekonstruovat.

"České firmě Senlife už dva roky funguje seniorský dům v Mělníku, kde přestavěli klášter, za což získali cenu památka Středočeského kraje. Byli jsme tam na otevření i po roce fungování, provoz jsme viděli. S firmou spolupracujeme, scházíme se pravidelně," uvedl starosta. Městys podepsal s investorem řadu smluv, aby měl jistotu, že se projekt uskuteční. "Jsou před vydáním stavebního povolení, už tento měsíc chtějí začít s vyklízecími pracemi a od září by se mohlo začít stavět. Ve smlouvě mají na stavbu 18 měsíců od vydání stavebního povolení," řekl. Městys by se na investici nijak nepodílel. Domov, který nabídne až 50 pracovních míst, by měl být zčásti začleněný do krajské sítě sociálních služeb. "Podle smluv o spolupráci (se Senlife) by tam měli naši občané bydlet za lepších podmínek," dodal starosta.

čtk