Za brutální znásilnění a pokus o vraždu mladé dívky v Plzni jde Ukrajinec na 19 let vězení!

Zveřejněno v Krimi západ
Od - středa, 24. duben 2024 09:59
Za brutální znásilnění a pokus o vraždu mladé dívky v Plzni jde Ukrajinec na 19 let vězení! ilustrační. Foto: pixabay

K 19 rokům vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou odsoudil dnes Krajský soud v Plzni devatenáctiletého Viktora Veselovského z Ukrajiny. Uznal ho vinným z pohlavního zneužití, znásilnění a pokusu o vraždu patnáctileté dívky. Podle soudu loni v srpnu vylákal svou známou na procházku k řece, cestou ji spoutal, znásilnil, bodl a řízl ji do krku, pak ji svlékl, zabalil do igelitu, polil savem, shodil ze srázu a napůl zahrabal listím. Dívka předstírala, že je mrtvá, což jí zřejmě zachránilo život. Případ loni v létě v Plzni rozdmýchal napětí a protiukrajinské nálady.

Veselovskému, který žije v ČR asi pět let, hrozil až výjimečný trest. Státní zástupce pro něj požadoval 18 let vězení. Veselovského obhájce navrhoval jedenáctiletý trest. Mladík přiznal pohlavní zneužití a pokus o vraždu, odmítl ale, že by dívku znásilnil. Podle jeho slov šlo pouze o sex. Kromě trestu mu soud nařídil zaplatit dívce jako odškodné za způsobenou bolest a strádání přes 480.000 korun.

Událost se stala loni 8. srpna a státní zástupce Jiří Richtr nemá pochyby o tom, že Veselovskyj jednal s rozmyslem a na čin se připravil. Na procházku s dívkou si totiž do batohu vzal igelitové pytle, savo, nože a lepenku. Mladík u soudu tvrdil, že pytle a savo koupil ten den, protože se chystal před příjezdem rodičů uklízet, lepicí pásku i nůž prý v batohu nosil stále. Útok na dívku popsal jako akt afektu, ne jako promyšlený skutek. Tvrdil, že během procházky měli s dívkou dobrovolný sex, pohádali se ale a hádka eskalovala až do fyzického útoku. Dívka do něj prý strkala, rasisticky mu nadávala, dala mu facku a polila ho savem. Veselovskyj řekl, že vytáhl nůž a švihl jím proti dívce a když mu dál bránila v odchodu a nadávala mu, máchl nožem podruhé, vypověděl. Pak prý zpanikařil a v domnění, že je dívka mrtvá, ji zabalil do igelitu, shodil ze srázu a pokusil se ji zakrýt.

Žalobce ale jeho tvrzení o jednání v afektu nepřijal. Svědčí o tom podle něj mimo jiné Veselovského slova, když dívku řízl do krku. Řekl jí, že než vykrvácí, bude to trvat dva dny, takže má na výběr mezi rychlou a nebolestivou smrtí, nebo dlouhou a bolestivou, uvedl státní zástupce. Motiv podle něj pramení z Veselovského osobnosti. Podle znalců mladík nemá zcela standardní sexualitu, našli u něj evidentní sadistické prvky. Jeho jednání podle nich pramení z jeho disociální osobnostní struktury - nezajímají ho city ostatních, jde po uspokojení vlastních potřeb, je agresivní a pohotový k agresi. Znalci také jednoznačně řekli, že Veselovskyj je velmi nebezpečný pro společnost, chybí mu pocit viny a je u něj obtížná možnost nápravy.

Obhájce Veselovského přiznal, že jeho klient často ohýbal pravdu, ale vždy kvůli zveličování své vlastní osoby, dovedností nebo pověsti. Upozornil, že nejen dívka, ale i Veselovskyj jsou velmi mladí. Mladíkovi bylo v době události 18 let.

Napadená dívka, která se po činu vyškrábala ze svahu a zabalená v igelitu si došla pro pomoc, má z události dodnes trauma a trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

čtk