Kulturní tipy: co přinese první červnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 30. květen 2024 18:00
Kulturní tipy: co přinese první červnový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Víkend nabízí řadu akcí pro obveselení dětí i dospělých, festivaly, koncerty i divadelní představení. Pojďme se na některé z nich společně podívat.

Pátek 31. 5.

31. květen - Den otevírání studánek
Den otevírání studánek připadá každoročně na 31. 5. Jedná se o dlouhověkou obnovenou tradici, kdy dívky obcházely studánky po zimě, čistily je a modlily se za čistou vodu hudbou a tancem. Oslavte tento veselý lidový svátek v podobném duchu a vypravte se na výlet za některou z lesních studánek.

Metalfest Open Air
Festival metalové muziky proběhne v lochotínském amfiteátru od 31. 5. do 2. 6.

Čtení pro nejmenší
V pátek od 10:00 čteme v naší knihovně krátké pohádky malým dětem i jejich rodičům. Věk posluchačů se obvykle pohybuje od 2 do 4 let, ale pro účast není limitován,“ zve OK Doubravka - Knihovna města Plzně.

Plzeňská muzejní noc 2024
Muzea a galerie se na konci května neuloží k spánku, ale naopak ožijí nočním životem. Vše odstartuje v 17:00 před budovou Studijní a vědecké knihovny vernisáží výstavy 70 let Západočeské galerie v Plzni. Kromě prohlídek aktuálních výstav a expozic zdarma můžete zajít za programem nejen do Západočeské galerie, ale i do Západočeského muzea, do Muzea loutek, Národopisného muzea nebo do Muzea církevního umění plzeňské diecéze, do Semlerovy rezidence a dalších míst. Své dveře tuto noc otevírá i budova Českého rozhlasu Plzeň a nabízí komentované prohlídky rozhlasového muzea a budovy.

Štístko a Poupěnka: Pojď si hrát!
Představení pro děti můžete navštívit od 17:00 v KD Šeříková. 

O Maričce, která všechno vyzvonila
Večerní premiéra nové inscenace se koná v klubu od 17:30 a od 19:00 v Divadle Alfa.

Balet Malý princ má na programu od 19:00 Nová scéna DJKT.
Přichází z jiného světa a očima udiveného chlapce chce porozumět světu dospělých na planetě Země. Tak si ho vykreslil autor Antoine de Saint-Exupéry a započal s ním rozhovor o věcech nejvšednějších, třeba, že i na poušti lze nalézt studnu. A také o věčné člověčí nespokojenosti, o odpovědnosti za věci svěřené, o lásce, jež hyne s pocitem vlastnictví, o tom, že milovat znamená hledat společný cíl, o hvězdách, které září, aby každý mohl nalézt tu svou…
Věděli jste, že A. de Saint-Exupéryho inspirovalo k napsání Malého prince Pražské Jezulátko?

Radúz a Mahulena
Hudba nemusí být výhradní doménou operních, muzikálových či baletních představení. Jak už se plzeňské publikum několikrát přesvědčilo, zásadní úlohu může hrát také v inscenacích činohry. Známé poetické drama Radúz a Mahulena přivádí na scénu jak herce, tak pěvce. Text napsal básník a prozaik Julius Zeyer, hudbu složil Josef Suk. Obojí tvoří vzájemně se doplňující celek. Hudební složku zastupuje Orchestr opery DJKT spolu s pěvci Ivanou Klimentovou v alternaci s Radkou Sehnoutkovou a Janem Tejkalem alternujícím s Jakubem Turkem. Na představení vás zve v 19:00 Velké divadlo.

Lord of the Dance v Arena Plzeň
Diváky milovaná irská taneční formace LORD OF THE DANCE zavítá po dlouhých 7 letech do Plzně. Představení začne ve 20:00 v LOGSPEEDCZ aréně.

Sobota 1. 6.

Slow market
Je tady pátý Slow market, na který se opět sjedou řemeslníci a designéři z celé republiky. Zastavte se první červnový den od 8:00 do 18:00 na Náměstí Republiky, projděte se mezi jejich stánky a vyberte si něco pro radost nebo svým blízkým dárek k svátku, k narozeninám nebo z lásky.

Dětský den u Matoušů
Areál Selského dvora bude otevřen 10:00-17:00 hod., vstup ZDARMA!
Po celý den zdarma:
* kreativní dětské dílničky
* fotokoutek s dekoracemi ze statku
* tvorba památečního linorytu s motivem statku
* KOSTKOVIŠTĚ - hřiště plné kostiček ke kreativnímu dotvoření
* 11:00, 13:00 a 15:00 – komentované prohlídky selského obytného stavení s průvodcem (zpoplatněno)
* 11:00 – Historické loutkové divadélko „Divadlo z Luční“: Perníková chaloupka – hra pro děti (speciální ceník, nutná rezervace*)
* 13:00 – Historické loutkové divadélko „Divadlo z Luční“: Perníková chaloupka – hra pro děti (speciální ceník, nutná rezervace*)
Historické loutkové divadélko: nutná rezervace, a to telefonicky: 775 85 78 44 či e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Komentovaná prohlídka úpravny vody na Homolce začne ve 14:00.

Bolevecké pivobraní
Na začátku června se bude konat na Bolevecké návsi od 14:00 první Bolevecké pivobraní, které je pojato jako malý festival regionálních pivovarů.
Můžete se těšit na piva z malých pivovarů, chybět nebude ani dobré jídlo a živá muzika . O tu se postarají plzeňští rockeři Geronimo s Bertem Leichtem a Anymen s úžasným Tomášem Mouřencem.

Plzeňský pověsti
Na obnovenou premiéru muzikálu vás zve v 17:00 Malá scéna DJKT.
Znáte plzeňského bezhlavého vojáka? Tušíte, kde v okolí strašil hejkal a kde bylo možné spatřit hastrmana? Kdy začal andělíček u katedrály sv. Bartoloměje přinášet štěstí? Pokud si nejste jistí, přijďte se pobavit i poučit na Malou scénu, která v rámci pohádkového repertoáru pro malé i velké diváky letos nabízí písničkové pásmo plné smyšlených i zaručeně pravdivých příběhů, pověstí a pověr z historie města Plzně a jeho okolí.
Zábavné písničkové pásmo pro děti i celé rodiny, pro školy i školky – jednoduše pro všechny, kdo se chtějí dozvědět zajímavé příběhy z historie města Plzně i jeho blízkého okolí a nestydí se společně si zazpívat a užít si výlet do dávných časů.

Být nebo nebýt
Komedie z hereckého prostředí, ve které se nehraje „jako o život“, ale hraje se o život, začíná v 19:00 ve Velkém divadle.

The Backbeat Beatles (UK)
Do Plzně míří britské kvarteto The Backbeat Beatles, přední světový tribute band hrající původní tvorbu Beatles! Na slavnostním koncertě v Měšťanské besedě připomene 60 let od vydání desky A Hard Day´s Night. Skupina byla založena v anglickém Liverpoolu v roce 1994 hudebníkem, hercem a zpěvákem Chrisem O´Neillem na základě úspěšného filmu Backbeat, v němž ztvárnila slavné Brouky. Film získal cenu Britské akademie za nejlepší hudbu. Speciálním hostem turné bude Jesus Rodriguez (elektrické piano) v roli Billyho Prestona (doplňující člen Beatles). Ve dvouhodinovém koncertu zazní většina velkých hitů Beatles. Energické a spontánní vystoupení, klasické kostýmy a vysoká úroveň muzikantství zaručují, že během večera si každý milovník Beatles přijde na své! Začátek je ve 20:00.

Neděle 2. 6.

2. červen 2024 - 120 let od narození fotbalového brankáře Františka Pláničky

Za svým hlasem
Láká vás prozkoumat svůj hlas a zjistit, že i vy můžete zpívat nahlas, bez zábran a s radostí? Víte, že zpíváním si můžete otevírat čakry a tím sami sebe harmonizovat? A že skrze zpěv můžete uvolnit nahromaděné emoce a pečovat tak o své psychické zdraví? To všechno můžete na tomto workshopu prožít mezi 9:00 - 19:00 v ZŠ a SŠ CIŠ Plzeň.

České komorní matiné
V podání členů souboru Martinů Ensemble zazní v staré synagoze od 10:30 hudba nejvýznamnějších českých skladatelů, kteří patří mezi vybrané osobnosti roku České hudby. Budete tak moci vyslechnout zajímavá díla v podání skvělých interpretů v novém festivalovém formátu - v dopoledním matiné.

Den dětí
Tradiční Den dětí v Lobezském parku pořádá v neděli 2. 6. Úřad městského obvodu Plzeň 4. Od 12:00 do 19:00 se tady děti mohou těšit na spoustu zábavy. Připravena jsou divadelní představení, řada soutěží, chybět nebude ani skákací hrad nebo malování na obličej. Jako tradičně se děti mohou vydat na soutěžní okruh s pěti stanovišti. Ve stánku D klubu si poté mohou vyzvednout svoji odměnu.
Program:
13:00 Divadlo Špalíček – Šípková Růženka
14:00 Junior klub – Mažoretky
14:30 Kejklíř HOP
15:00 BomBarďák
16:30 Parkour akademy Plzeň, Parkour The Show
17:00 Kejklíř HOP

Nedělní dílny
Na výtvarnou dílnu pro veřejnost vás zve mezi 13:00 – 17:00 Galerie města Plzně. Vstup zdarma.

Prohlídka Jižní věže Velké synagogy začíná ve 13:00. Sraz je ve foyer Velké synagogy na vyznačeném místě, kde si vás průvodkyně vyzvedne, a půjdete na věž.

Na nesmrtelný muzikál My Fair Lady vás zve ve 14:00 Divadlo Pluto.
Divadlo Pluto uzavře svou pětadvacátou sezónu koncem června ve velkém stylu: derniérou muzikálu My Fair Lady, ke kterému končí autorská práva. V malém prostoru rodinného divadla bylo jeho uvedení velkou výzvou. O tom, že jeho provedení je originální a zdařilé svědčí uznání nejen od diváků, ale i od zastupující agentury. Muzikál doplnily projekce prostředí, kde se odehrávaly jednotlivé scény – ulice starého Londýna, pracovna profesora Henryho Higginse nebo zahrada. Projekce a stíny pomohly také s vytvořením hromadných scén na dostizích, na královském plese nebo výstup krále. Přijďte se i vy v neděli podívat na toto jedinečné zpracování známého muzikálu, které je poslední před derniérou. Derniéra My Fair Lady bude v Plutu uvedena hned dvakrát, aby se vystřídaly alternace, a to 19. a 20. června.

Pirátské odpoledne na Ranči Šídlovák
Zveme Vás v neděli na Ranč šídlovák užít si zábavné odpoledne s piráty,“ lákají pořadatelé akce.
Na co se můžete od 14:00 těšit? Třeba na:
-stezku se stanovišti s pirátskou tématikou a malou odměnou na konci
-divadelní představení s názvem Plnou parou vpřed
-jízdy na koních
-jízdy vláčkem
-malování na obličej
-dětská dílnička
-opékání buřtů
K poslechu zahraje kapela MHS
Při pěkném počasí zakončí akci PĚNA od hasičů

Dětský den na Božkovském ostrově
Městský obvod Plzeň 2 - Slovany zve širokou veřejnost v neděli od 14:00 do volnočasového areálu Božkovský ostrov na 2. ročník akce s názvem Dětský den.
Těšit se můžeme na vystoupení klaunky Pepiny za hudebního doprovodu DJ Franty, žonglérskou školičku či skákací hrad. Připraveny jsou oblíbené dílničky, malování na obličej nebo tvoření zvířátek z balónků. Dobrovolní hasiči na akci představí svou techniku, Nadace sportující mládeže připraví soutěže ve sportovních disciplínách. Děti si budou moci vyzkoušet také florbal či mini překážky.
Součástí odpoledne jsou v letošním roce opět dětské běžecké závody. Registrace závodníků bude na místě v den konání akce.
Vstup na akci je zdarma.

ArtMoment
Kurz malby se koná od 14:00 v Ústředně v DEPO2015.

Plzeňský pověsti
Muzikál uvádí v 15:00 a v 17:00 Malá scéna DJKT.

Na operu Candide skladatele Leonarda Bernsteina vás zve v 19:00 Nová scéna DJKT.

Pocta Bedřichu Smetanovi
Oblíbené klavírní duo Hostýnek – Novák představí virtuózní díla Bedřicha Smetany pro sólový i čtyřruční klavírve staré synagoze od 19:00.
V první části programu zazní kompletní provedení II. řady Smetanových Českých tanců, jež obsahuje celkem 10 stylizovaných skladeb. Poté bude následovat skladatelova originální transkripce Vltavy pro čtyřruční klavír z cyklu symfonických básní Má vlast.