Marie Osvaldová
Dvojice si spletla fontánu u památníku s toaletou
Dvojice výtržníků, Dvaatřicetiletý muž a osmadvacetiletá žena, si v opilosti „spletla“ fontánu u památníku „Díky, Ameriko“ s toaletou. Jejich počínání teď řeší strážníci.
Strážník, který právě městský kamerový systém obsluhoval, zachytil jednání obou výtržníků na obrazovkách. "Nejprve k místu strážníci vyrazili kvůli muži. Ten své jednání obhajoval nerozvážností," popsala mluvčí strážníků Jana Pužmanová Po chvilce se znovu museli vrátit, protože se stejného skutku dopustila i žena. "Učinila tak vědomě, aby podpořila svého známého, kterého hlídka předtím řešila," doplnila mluvčí. Podle ní následní orientační dechová zkouška ukázala u ženy hodnotu 2,09 promile.
Zázračné náplasti, aneb jak se zbavit bolesti
Po dlouhé odmlce mají opět zelenou kurzy všeho druhu. Fakulta zdravotnických studií (FZS) ZČU v Plzni na tuto možnost přítomně reaguje. Pořádá a připravuje vzdělávací akce pro svoje studenty i veřejnost. Úspěch slaví například kurz moderní terapie svalů Taping a Kineziotaping.
Na Fakultě zdravotnických studií v Plzni se rozběhly víkendové kurzy. V termínu 29. - 30. května a 12. - 13. června proběhl i dlouho očekávaný kurz Tapingu a Kineziotapingu. Mezi průkopníky této japonské metody u nás patří renomovaný specialista Stanislav Flandera, který kurz vedl. O čem byl a jak proběhl?
Taping je v regeneraci a rehabilitaci těla převratná a vyhledávaná technika. Ta spočívá v oblepování a zpevňování kloubů a svalů speciálními pevnými páskami. Velmi jemným a šetrným způsobem zvyšuje léčebné a ozdravné procesy pooperačních a poúrazových stavů. Cíleně se zaměřuje na problematické partie jako jsou klouby, svaly, šlachy a vazy, a prodlužuje uvolňující účinek masáží. Dnešní sportovní svět by se bez tapingu neobešel.
Pokud je “tejp” aplikován správně, má překvapivě pozitivní účinky a v krátké době může absolutně neinvazivním způsobem ulevit od bolesti.
Taping ovšem nese také svá rizika, tedy pokud je prováděn laicky a neodborně. Laik není plně schopen odlišit sval od šlachy, vazu či fascie. Lepit si pásky sami pomocí ilustračních obrázků, videí či „okoukáním“, se doporučuje dělat pouze u lehčích zdravotních problémů. Vždy je ale třeba dbát na přesné dodržení postupu. U závažnějších zdravotních problémů vždy vyhledejte odborníka.
Hlavní výhodou tapingu je jednoduchá a rychlá aplikace, a okamžitá účinnost
Moderní verze terapie svalů je kinesiotaping, která se objevila v 80. letech minulého století. Oproti klasickému tapingu neomezuje hybnost postiženého místa a navíc podporuje jeho hojení.
Kinesiotape vypadá podobně jako “tejp” klasický, ale s tou výjimkou, že je více elastický v případě natahování, i při sundávání. Elasticitu zajišťuje velmi pružné vlákno polyurethanu, které je omotáno 100% bavlnou, což zajišťuje rychlé schnutí a prodyšnost. Kinesiotape se tím pádem dá používat i v bazénu či při sprchování.
Kouzlo kinesiotapu spočívá v tom, že svým napnutím dokáže nadzvednout kůži, díky čemuž se zvětší prostor mezi kožními vrstvami a svalem. To zajistí snížení tlaku na receptory. Výsledkem je snížení bolesti a zahřátí daného místa.
Účastníci víkendového kurzu se naučili tejpovat všechny malé i velké klouby těla a hlavní svalové skupiny, včetně achillovky. Největší zájem měli o taping kotníků a zad. ,,Mám velikou radost, že se nám po dlouhé odmlce, způsobené pandemií COVID-19, opět podařilo uspořádat dva víkendové kurzy pro naše studenty i širokou veřejnost. Největší zájem o účast byl ze strany našich studentů fyzioterapie, ale zájem jsme zaznamenali i mezi studenty zdravotnického záchranářství nebo porodní asistence. Sama jsem se kurzu zúčastnila a byl to opravdu zážitek,“ říká koordinátorka kurzu Barbora Koreisová. ,,Už teď mohu zájemcům o kurzy přislíbit, že i v novém akademickém roce si přijdou na své,“ dodává Koreisová.
Autor: Markéta Hallová
První uvedení Neapolské choroby i on-line Prodaná nevěsta. To je konec sezóny v Divadle J. K. Tyla
Na samém konci sezóny představí Divadlo J. K. Tyla nově nastudovanou hru významného českého dramatika, scenáristy a novináře Karla Steigerwalda Neapolská choroba. Inscenace tragigrotesky o nemocech mocných i bezmocných vznikla pod režijním vedením herce a scenáristy Břetislava Rychlíka a přivede na jeviště Pavla Pavlovského, Martina Stránského, Zdeňka Hrušku, Jana Maléře a další. První uvedení se odehraje v pátek 25. června 2021 ve Velkém divadle, slavnostní premiéra je naplánována na 8. září 2021. S divadelní sezónou se diváci mohou rozloučit také na Nové scéně operou Carmen nebo využít závěr on-line cyklu První řada u Vás doma a zhlédnout záznam Prodané nevěsty.
Neapolská choroba byla napsána v roce 1984, před diváky se však dostala až o čtyři roky později, kdy byla uvedena Ivanem Rajmontem v Žižkovském divadle. Hra je završením Steigerwaldovy volné tetralogie a navazuje na díla spojená s konkrétními historickými událostmi – Dobové tance, Foxtrot a Tatarská pouť, jež byla v roce 1989 v režii Jana Buriana představena také v Plzni. Oproti těmto hrám je Neapolská choroba fikcí odehrávající se v blíže neurčené době po velké katastrofě, jež zásadně změnila přirozený chod světa. Postava Zdravé v podání herečky Jany Kubátové tuto situaci glosuje: „Odjakživa jsem si myslela, jednou bude líp, a najednou vidím, že líp už bylo tenkrát, když jsme na to zlepšení teprve čekali.“ „Tato bolestná i nesmírně vtipná groteska byla napsána v době, kdy o nemoci dnešních poměrů nebylo nic známo,“ říká dramaturg Zdeněk Janál a pokračuje: „Do našeho repertoáru jsme ji vybrali již na jaře minulého roku, snad také ovlivněni vlastními pocity ze začínající pandemie. Přestože výchozí situace tohoto díla je jiná, tušili jsme, že může dostat nové a neočekávané konotace.“ Děj hry diváky zavede do prostředí podřadné lesní kliniky, kam se přijede léčit vysoce postavený Komoří, hrdě přesvědčený, že se ve svém vysokém věku nakazil pohlavní chorobou. Najde se někdo, kdo si mu dovolí říct, že ho ve skutečnosti trápí střevní potíže?
Na Nové scéně bude patřit závěr sezóny jedné z nejznámějších oper vůbec – Bizetově Carmen, jejíž repríza se odehraje jako součást Mezinárodních dirigentských kurzů, tedy pod taktovkou mladých studentů či absolventů významných hudebních škol. Na Malé scéně bude punkrockovým hitem American Idiot završen čtvrtý ročník muzikálového festivalu Na scénu! Diváci mají také poslední možnost být součástí on-line projektu První řada u Vás doma a zhlédnout záznam Smetanovy Prodané nevěsty, kterou byla tato sezóna v plzeňském divadle otevřena.
Vstupenky na divadelní představení mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Vstupenky na on-line Prodanou nevěstu jsou k dostání na portále GoOut a záznam představení bude možné sledovat od 25. června 2021 od 19.00 do nedělní půlnoci. Předprodej na zářijová představení byl spuštěn ve středu 23. června 2021, stále pro poloviční kapacitu hlediště.
Další nepříjemnost pro řidiče. Domažlickou ulici čeká oprava
Domažlickou ulici v Plzni čeká oprava, na téměř kilometr dlouhém úseku dojde k výměně povrchů vozovky a dvou trolejbusových zálivů. Práce firma zahájí v pondělí 28. června a potrvají do 30. října 2021. Oprava začne v místech trolejbusové zastávky Panelárna, skončí u okružní křižovatky Domažlická – Folmavská. Individuální automobilová doprava bude řízena kyvadlově, městskou hromadnou dopravu práce neovlivní. Objednavatelem stavby je Ředitelství silnic a dálnic České republiky, práce jsou nutné vzhledem k trhlinám a výtlukům ve vozovce.
„V rámci akce dojde k opravě propustků ve sjezdech, doplnění svodidel, pročištění silničního příkopu a k nezbytné úpravě dopravního značení. Dále k doplnění odvodňovacího systému, dodání tvárnic a v nejnižším místě bude vyměněna horská vpusť za novou s větším usazovacím prostorem a vloženou nornou stěnou,“ uvedl dopravní koordinátor Václav Lacyk.
Výměna asfaltových vrstev bude realizována vždy za částečné uzavírky silnice I/26 s maximální délkou provádění 500 metrů. V dané fázi výstavby bude zajištěn průjezdný profil komunikace 3,25 metru. V pracovní době od 7 do 19 hodin zajistí koordinaci kyvadlového průjezdu pracovníci stavby, mimo pracovní dobu pak mobilní světelná souprava. Samotnou výměnu asfaltových vrstev provede zhotovitel vždy ve dnech pracovního klidu.
V 90 letech zemřela známá plzeňská muzikoložka
Ve věku 90 let zemřela 16. června významná česká muzikoložka, plzeňská hudební pedagožka, kritička a publicistka, popularizátorka vážné hudby a organizátorka hudebního života v plzeňském regionu Vlasta Bokůvková.
Vlasta Bokůvková vystudovala pražskou konzervatoř. V letech 1950 až 1961 učila hře na housle na několika hudebních školách, od roku 1961 i na Vyšší pedagogické škole v Plzni, již sama předtím vystudovala. Poté absolvovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a to ji vedlo i ke studiu sólového zpěvu a k hudební vědě, zejména k dějinám a teorii hudby. Právě tyto disciplíny vyučovala řadu let na plzeňské konzervatoři. Na Pedagogické fakultě, kde se stala členkou katedry hudby, se počet výukových předmětů ještě rozšířil.
Publikovala více než sto cenných větších studií s tematikou z regionální hudební historie i současnosti Plzeňska, případně z hudební pedagogiky. Vydala například také knihu o dirigentovi a skladateli Antonínu Devátém či monografie o plzeňských skladatelích. S městem Plzní spolupracovala na přípravě řady výstav a publikací. Za všechny jmenujme Hudební život v Plzni od 19. století do současnosti. Mnoho desítek let psala pro regionální tisk recenze koncertů a oper. Věnovala se také realizaci koncertů klasické hudby, uváděla je nebo psala úvodní slova k jejich programům.
Při příležitosti 17. listopadu, Dne boje za svobodu a demokracii, jí byla v roce 2011 udělena Historická pečeť města Plzně.
Kulturním organizacím na pomoc po koronaviru přispěje Plzeň milionem korun
Zmírnit negativní dopady koronavirové krize na kulturní subjekty. To byl hlavní cíl mimořádné výzvy pro podání žádostí o individuální neinvestiční dotace z rozpočtu města Plzně. Jeho zastupitelé na svém pondělním zasedání chválili, že mezi 12 organizací rozdělí téměř jeden milion korun.
„Mimořádnou výzvu jsme připravili proto, abychom v Plzni zachovali pestrost a kontinuální činnost kulturních subjektů. Mnoho z nich se v souvislosti s koronavirovou krizí dostalo do situace, kdy například neměly na nájem, zaplacení energií nebo na zaplacení správních či produkčních agend. Mohlo by jim hrozit, že by svou činnost musely ukončit. To jsme nechtěli, a proto jsme připravili dotační program, jehož prostřednictvím poskytneme finance na úhradu nezbytně nutných prokazatelných neinvestičních nákladů na provoz, které věcně souvisejí s dopady pandemie covid-19 a časově s obdobím leden až březen letošního roku,“ vysvětlila náměstkyně primátora města Plzně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková. Uvedla, že během května se na Odboru kultury Magistrátu města Plzně shromáždily žádosti, které poté posoudila Komise kultury Rady města Plzně.
Z rozpočtu odboru kultury budou poskytnuty finanční příspěvky 12 žadatelům, kterými jsou pěvecké studio „J“, pořadatel filmového festivalu Finále Plzeň Film servis Plzeň, centrum pro kulturní a sociální projekty a provozovatel Moving Station JOHAN, Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež JUNIORFEST, spolek k světu, který se zabývá netradičními kulturními projekty, Loutkové divadlo V Boudě Plzeň, kulturní spolek Pap-rna, komunitní místo Plzeň zastávka, Plzeňský lidový soubor Mladina, pořadatel kulturních programů a provozovatel Muzea strašidel v Plzni RLA Stallion, Spolek K.R.O.K., který pořádá lekce stepu či Festival stepu a další akce, a Žongléros Ansámbl, jež se věnuje novému cirkusu a pořádání workshopů.
Malovaná trička od malých pacientů FN Plzeň udělají radost dětem v Africe
Malí pacienti z Dětské kliniky a dětského oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni se zapojili do projektu dobrovolné humanitární a mírové organizace Stonožka. Více než 60 triček s originálními kresbami a osobními vzkazy putuje za pomoci českých vojáků do města Bamako v Mali v západní Africe.
„Děti dětem pomáhají na celém světě, a to je první krok k tomu, aby si pomáhali i dospělí. Každý člověk se v životě může dostat do nesnází a je úžasné, když existují lidé, kteří jim pomohou. Třeba i na dálku. Sebemenší dárek a pozdrav dětem v Bamaku udělá velkou radost a Stonožka, společně s vámi, ujde další krůčky v pomáhání,“ uvedla iniciátorka celého projektu a zároveň prezidentka hnutí Na vlastních nohou – Stonožka Běla Jensen, která přijela osobně do Fakultní nemocnice v Plzni v doprovodu aktivních účastníků misí Armády ČR majora Jakuba Šimíčka, podplukovníka Josefa Daňhela a nadporučíka Josefa Mikláše.
„Malovaná trička z FN Plzeň dopravíme do Afriky paní Bibi, která vede zdejší sirotčinec. Říká se, že nejhezčí dárek je právě ten vyrobený od srdce. Radost z toho tak budou mít nejen svšechny děti, ale i my dospěláci,“ podotkl Mikláš.
Předání za účasti ředitele FN Plzeň Václava Šimánka a vrchních sester Dětské kliniky Romany Sedláčkové a Psychiatrické kliniky Aleny Topinkové se neslo v přátelském duchu, hosté přivezli zajímavé dárky pro děti. Všichni přítomní obdrželi semínka vzácného ovoce a obraz se snímkem z Afriky, který bude zdobit stěny nové budovy Psychiatrické kliniky.
Labutí rodinka se vydala na pochod ulicemi Plzně
Hodně zajímavý pohled se naskytl obyvatelům v Bolevci. Přímo po ulici si to pochodoval labutí pár se sedmi mláďaty, který opustil Bolevecký rybník a pěšky se přesunul k řece Berounce.
Na labutí rodinku odpočívající v Senecké ulici upozornili místní obyvatelé. "Když jsem dorazil na místo, odpočívala mláďata uprostřed vozovky a měla za sebou cestu po panelech do kopce od Malého Boleveckého rybníka do ulice Nad Štolou, přes silnici 28. října do Vančurovy a Senecké," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů.
Výpravu podle Makoně vedla samice. "Vedla rodinu Berounce už Řepovou ulicí, my jsme ji tlačili až do ulice Kamenné. Byla to náročná cesta, zejména pro malá mláďata a ve hře byl i odchyt a odvoz rodiny na Berounku autem. Jenže to by nebylo tak snadné, a tak jsme spolu s místními labutí rodinu k vodě pouze doprovodili a nechali jít pěšky," podotkl Makoň.
Přesuny labutí s mláďaty jsou časté a není výjimkou, že ptáci putují z jedné vodní hladiny na druhou i několik kilometrů. "Tím, jak máme většinu labutí u nás okroužkovaných zjistíme, odkud a kam se kdo přesunul a kolik kdo měl mláďat. Proč ale labutí rodina odešla z Boleváku na řeku Berounku je pro nás tak trochu záhada, jelikož labutí pár, označený našimi ornitologickými kroužky, podobnou věc ještě nikdy neudělal. Budeme doufat, že se na Bolevák nebudou chtít vrátit," dodal Makoň.
Historicky první závod v parkouru se konal v Plzni na Krašovské
V sobotu se v Plzni poprvé v historii konal závod Českého poháru ve sportovním parkouru. Šlo vůbec o první závod letošního roku, jež je součástí série závodů, které budou na podzim vrcholit v Brně Mistrovstvím ČR, zároveň to byl první pořádaný závod po více jak roční nucené covidové pauze. Plzeňský závod proběhl v areálu Krašovská Aktivity centra.
Výkony všech sportovců, kteří bojovali ve dvou samostatných disciplínách Speed-run a Freestyle, od začátku braly dech. Zastoupeny tu byly všechny věkové kategorie od dětí až po dospělé. Vrcholem však bezpochyby byly momenty, kdy se na scéně objevili někteří čeští reprezentanti, jmenovitě Tomáš "Zony" Zonyga nebo třeba Matěj Srovnal. V tu chvíli měli totiž diváci možnost vidět parkour na té opravdu nejvyšší úrovni. Aktéři měli přitom ty nejlepší možné podmínky. Pro disciplínu Freestyle bylo plně využito Parkourové hřiště Krašovská, které patří se svojí velikostí 600 m2 k největším v Evropě, a pro disciplínu Speed-run speciálně vytvořená dráha složená z parkourových překážek.
Závod pořádala plzeňská sportovní organizace Akademie volnočasových a vzdělávacích aktivit ve spolupráci s technickou komisí parkouru České gymnastické federace. Závodu se zúčastnilo přes 54 závodníků, a to především z Plzně, Prahy a Zlína.
Z domácího klubu Parkour Academy Plzeň získala 1. místo v disciplíně Speed-run v kategorii mladší žáci-ženy Nikol Kodýtková. V té samé sportovní disciplíně se v kategorii mladší žáci-muži umístil na 2. místě Daniel Pešír, Mistr ČR v disciplíně Speed-run v kategorii děti-muži z roku 2019, a na 3. místě Oskar Šuchman. V kategorii starší žáci-ženy se na 1. místě umístila Katka Malá a v kategorii starší žáci-muži získal pro domácí klub 1. místo Patrik Achberger. Absolutním vítězem v disciplíně Speed-run v kategorii senioři-muži se stal Tomáš Zonyga z klubu InBalance Brno, který vytvořil zároveň rekord na domácí trati časem 18:42 s. V disciplíně Freestyle bodovali svěřenci domácího klubu především v kategorii mladší žáci-muži, kde získal pěkné 3. místo Martin Rambousek. V kategorii starší žáci-muži se na celkovém 2. místě umístil opět Patrik Achberger a na 3. místě Daniel Janák. V disciplíně Freestyle v kategorii senioři-muži kraloval současný Mistr ČR Matěj Srovnal, kterému k zisku 1. místa stačilo získat 27 bodů.
Barokní zámky či kostely v Plzeňském kraji v létě opět oživí barokní festival
Bohatou nabídku hudby, tance, divadla, oživených prohlídek, ukázek dobové kuchyně, módy či ohňostrojů nabídne i letos v létě v Plzeňském kraji série akcí Letního barokního festivalu. V červnu se už uskutečnil koncert v Manětíně k představení renovovaných, mimořádně cenných varhan z roku 1721, pro veřejnost se také poprvé otevřel při barokním dni dostavěný ambit v Mariánské Týnici. Do konce září se uskuteční ještě téměř dvě desítky akcí na různých místech.
Tradiční festival nabízí ochutnávku baroka všemi smysly a po celém území kraje. Už v pátek 9. července se uskuteční tradiční barokní klášterní slavnost v Muzeu Českého lesa v Tachově, letos na téma „varhany“. Pro děti je zde připravena celodenní soutěž „Stopujeme baroko v Tachově“, kde všichni úspěšní „stopaři“ získají drobnou odměnu. K této slavnosti se v Jízdárně ve Světcích 11. července přidá koncert barokní hudby s názvem Bach, Vivaldi a „Čechové“ v podání souboru Musica Florea. Na závěr července vystoupí frekventanti mezinárodního letního Kurzu staré hudby a předvedou nově nastudované ukázky ze sbírky barokních árií Estensische Musicalien 179, která je uložena v Národní knihovně ve Vídni.
V srpnu do Plzeňského kraje zavítá soubor prestižní francouzské akademie v Lyonu L’ensemble Mille-feuille, který na koncertě 7. srpna v Kralovicích představí vývoj hudby na přelomu renesance a baroka. V tentýž den ožije zámek ve Svojšíně zahradní slavností Květy baroka. Jaké to bylo sloužit na zámku si návštěvníci mohou vyzkoušet 14. srpna v Manětíně. O víkendu 13. – 15. srpna se uskuteční barokní víkend v areálu kostela ve Všekarech. Milovníci divadla zde ocení představení souboru Geisslers Hofcomoedianten „Orbis Pictus“. Připravena bude také pohádka pro děti Divadla 100 opic. Pořádající spolek Johan si připravil tvůrčí dílnu pro děti, opět na divadelní téma. Na sobotu 28. srpna je připravena poutní slavnost u kostela v Nicově u Plánice a barokní odpoledne u rekonstruovaného zámku v Cebivi. Letošní rok je zároveň oslavou 300. výročí od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, což připomene akce ve Šťáhlavech 28. srpna.
Festival pokračuje i v měsíci září. V sobotu 11. září si mohou děti zahrát hru Stopy baroka v muzeu Jižního Plzeňska v Blovicích. Vyzkoušet si střelbu z kuše a barokní kolotoč budou moci v areálu kláštera v Chotěšově, kde proběhne barokní odpoledne v sobotu 25. září.
Letní barokní festival doprovází mnoho koncertů barokní hudby, nebude chybět oblíbený cyklus „Procházky uměním“ organizovaný známou violistkou Jitkou Hosprovou.