Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Řidiči, kteří míří z Plzně na sever, už jezdí po novém čtyřproudovém úseku dlouhém 1,65 kilometru. Část silnice na frekventovaném tranzitním tahu I/27 na Most a Teplice přišla na 340 milionů korun včetně výkupů pozemků a přípravných prací. 

203303794 328690618803619 7875988830675611343 nNová čtyřproudá silnice začíná u vlakové zastávky Plzeň-Bolevec a končí u sjezdu na Třemošnou, kde navazuje na obchvat obce zprovozněný v roce 2011. "Jsme spokojení, stavba probíhala vcelku plynule. Jako na každé stavbě se sice problémy objevily, ale nebyly takového rázu, abychom je nebyli schopni vyřešit. Určitě to pomůže provozu, ale co je strašně důležité je to, že se zvýší bezpečnost. Lidé tu riskovali, předjížděli, zkrátka to byl to úsek velmi nebezpečný," prohlásil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Současně s novou silnicí vznikala i lávka pro pěší a cyklisty, jež propojí Plzeňany oblíbené rekreační oblasti kolem Kamenného rybníka na jedné straně frekventované silnice Plzeň - Žatec s územím arboreta Sofronka, Seneckého a Velkého boleveckého rybníka. 130 metrů dlouhou lávku klenoucí se nad silnicí a železniční tratí financovalo město Plzeň.

"Mně se ta stavba hrozně líbí. Nejen, že jde o jakési zpohodlnění, ale současně i bezpečnost. Tento úsek patřil mezi nejvíce nebezpečné. Tím, že se stavba silnice zkombinovala i s výstavbou lávky, tak to je potvrzením ještě vyšší bezpečnosti. Hodně lidí se tu chodilo rekreovat k blízkému rybníku," uvedl po slavnostním otevření ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Stavba přišla na více než 260 milionů korun s DPH, EU na ni dá 65 procent. Město Plzeň zaplatilo lávku 25 milionů korun.

 

Obnovou prochází téměř čtyřkilometrový úsek mezi lobezskou částí plzeňského hlavního nádraží a stanicí v Koterově. Do další fáze postoupily práce na tunelovém zárodku v oblasti Sušické ulice, kde je v činnosti unikátní vrtná souprava a budují se jedny z nejmohutnějších milánských stěn v ČR.

202261578 1628284710895396 4847256042042038412 nSoučástí stavby je ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic i příprava zárodku tunelu pro křížení železniční trati a budoucí silnice I/20 tak, aby při vlastní silniční stavbě nebylo nutné zasahovat do konstrukce dráhy a nemusel být přerušen železniční provoz. Vrtná souprava již od března buduje piloty. Svislé stěny tunelu jsou realizovány technologií podzemních stěn z monolitického železobetonu. Práce budou probíhat nepřetržitě od pondělí do neděle od 7 do 22 hodin.

Už nyní je v úseku jednokolejný provoz, v pátek 2. července se železniční doprava zcela zastaví a začne výluka, která potrvá do 5. srpna. Náhradní autobusová doprava bude jezdit mezi plzeňským hlavním nádražím a Starým Plzencem.

Stavba, která navazuje na již dokončenou rekonstrukci kolejiště ve stanici Plzeň hlavní nádraží ve směru na Prahu, po dokončení umožní zvýšení traťové rychlosti z dnešních 100 na 120 km/h. "Přestavbou projde nejen navazující úsek směrem na České Budějovice, ale také stanice Plzeň-Koterov. Vybuduje se nová železniční zastávka Plzeň-Slovany, která nabídne lepší návaznost na linky MHD a regionální autobusy. Vzniknou zde dvě nástupiště s délkou 120 metrů a nástupními hranami v normové výšce 550 milimetrů nad kolejí. Přístup k vlakům bude bezbariérový z Lobezské a Sušické ulice," uvedla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

V Koterově dojde k odstranění tří stávajících nástupišť a následné změně konfigurace kolejiště, které budou tvořit dvě hlavní a dvě předjízdné koleje. V Koterově se zrekonstruují dopravní koleje a provede se příprava na budoucí dvoukolejné pokračování trati směrem na Starý Plzenec. V ose ulice K Dráze se vybuduje nová lávka pro pěší, která nahradí stávající čtyřkolejný přechod do ulice Na Lipce a bude dále pokračovat přes čtyřproudou silniční komunikaci U seřadiště, proto se na jejím financování bude podílet město Plzeň. Stanice Plzeň-Koterov se bude nově dálkově řídit z plzeňského hlavního nádraží.

Budování lávky v následujících týdnech přinese výrazné omezení silničního provozu.

Práce na ocelové lávce pro pěší (Na Lipce – U Seřadiště)
hlavní zdvih dílců nosné ocelové konstrukce:

  • plánován od 20. července 18:00 do 23. července 6:00 (celkem 60 hodin)
  • kompletní uzávěra komunikace I/20 U Seřadiště + objízdné trasy i pro MHD

rektifikace a fixace dílců:

  • plánovány ve dnech 23. – 24. července od 06:00 do 18:00 (12 hodin)
  • kompletní uzávěra komunikace I/20 U Seřadiště (mimo MHD) + objízdné trasy

montáž a přepínání ocelových táhel:

  • plánovány od 24. – 25. července od 18:00 do 06:00 (12 hodin)
  • kompletní uzávěra komunikace I/20 U Seřadiště (mimo MHD) + objízdné trasy

Práce na demolici železničního mostu (Bručná – Koterov)
demolice mostu:

  • plná uzávěra od 15. července 6:00 do 19. července 18:00 (108 hodin)
  • neprůjezdná silnice do Koterova od kruhového objezdu (5 dní)

vložení mostního provizoria:

  • plná uzávěra července od 6:00 do 18:00 (12 hodin)

 

Policisté pátrají po svědcích střetu prozatím neznámého řidiče s chodcem, který měl přecházet po přechodu pro chodce u domu v Kralovické ulici. Muži zákona mají informaci, že se na místě nacházel mladý muž s kočárkem, který o zraněného chodce po nehodě pečoval. 

"Dopravní policisté provádí šetření ve věci dopravní nehody, střetu nezjištěného vozidla, řidiče s chodcem. K uvedené události došlo v Plzni na vozovce ulice Kralovická v blízkosti obchodu Penny dne 8. června 2021 v době okolo 14:30. Chodec měl přecházet přes vozovku po vyznačeném přechodu pro chodce. Při nehodě došlo ke zranění chodce," uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová.

V rámci šetření uvedené kolize policisté zjistili, že po dopravní nehodě o zraněného chodce na místě pečoval mladý muž s kočárkem. Policisté touto cestou žádají nejen dotyčného muže, ale i případné další svědky této události, kteří se na daném místě a době pohybovali, aby se osobně přihlásili na Policii České republiky, Dopravní inspektorát Městského ředitelství policie Plzeň, U Borského parku 20 nebo telefonicky na č.: 974 325 256 či zavolali na bezplatnou linku 158 a pomohli s objasněním uvedené kolize.

Plzeňští strážníci budou v denních hodinách vykonávat službu převážně po jednom, namísto dosavadních dvojic. Počítá s tím nová koncepce městské policie do roku 2024, kterou v pondělí po několikahodinovém projednávání schválili zastupitelé. 

„Činnost strážníka je prioritně zaměřena do oblasti veřejného pořádku na území města Plzně. Podle statistických informací je Plzeň bezpečnou lokalitou, ale výsledky průzkumu veřejného mínění vedené za účelem zjištění vnímání pocitu bezpečí jejích obyvatel se od statistických dat dost liší. Jednoduchým řešením při zachování současné struktury by se mohlo jevit navýšení počtu strážníků a s tím i související počet hlídek v ulicích. Vhodnější je ale cesta určité restrukturalizace stávajících sil a prostředků, kde by se mělo zejména jednat o využívání jednočlenných hlídek, a to hlavně v denní době. Z psychologického hlediska může občan jednočlennou hlídku vnímat pozitivně, s tím, že strážník může vykonávat službu sám a nehrozí tedy žádné nebezpečí,“ uvedl v koncepci velitel městské policie Plzeň Petr Vlk.

Koncepce se dotýká několika oblastí, pro které navrhuje postupy, a to až do roku 2024. "Například navrhuje přehodnotit některé nadbytečné úkoly a hlášení kladené na strážníky operačního oddělení, a tím jim uvolnit síly pro aktivnější zajištění podpory hlídek,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký. V rámci služby přímo na služebně upozorňuje dokument mimo jiné na potřebu přehodnotit rozdělení úkolů mezi velitele, jeho zástupce a další pracovníky. Zabývá se také vlastním výkonem služby městských strážníků přímo v terénu. „Vlastní výkon služby bude v denní době zajišťován zejména pěší obchůzkovou službou jednočlenných hlídek, převážně v jim přidělených okrscích. Při výkonu služby v rizikovějších místech by velitel služebny na základě místní a osobní znalosti zajistil výkon vícečlennou hlídkou například sloučením dvou hlídek, či posílením výkonu služby se závodčím, či zajištěním specializovaných hlídek Útvaru celoměstských činností,“ přiblížil Petr Vlk.

Pro oblast působnosti Dopravní skupiny bude ze služebny Bory vyčleněno vozidlo na měření rychlosti a zpracovatelé dopravních přestupků. Provoz odtahové služby by měl být, oproti současné praxi, zajištěn dvousměnným provozem po jednom vozidle tak, aby bylo možno zabezpečit odtahy v ranní i večerní době. Podstatné je také vytvoření Útvaru celoměstských činností, a to vyčleněním motorizovaných hlídek z Obvodní služebny Bory a specializovaných činností ze služebny Střed do jednoho samostatného celku. Strážníci by měli v rámci své činnosti vyřizovat většinu zjištěných přestupků na místě, a to s přihlédnutím jak k závažnosti přestupku, tak i osobě přestupce buď domluvou, nebo uložením pokuty příkazem na místě. 

V průběhu bouřkové noci evidují hasiči v Plzeňském kraji prozatím 17 výjezdů. Podle jejich mluvčího Petra Poncara zasahovaly jednotky napříč celým krajem.

"Pětkrát jsme vyjížděli k čerpání vody ze zaplavených prostor, šest zásahů bylo k odstranění stromů padlých do komunikace či hrozících pádem a šest dalších evidujeme jako odstranění nebezpečných stavů. Šlo o štěrk splavený na komunikaci nebo stavbu provizorní hrázky proti zaplavování pozemku rodinného domu. Z toho třikrát došlo k protržení provizorních zaplachtování na opravovaných střechách," vypočítal Poncar. Hasiči podle něj zasahovali na Klatovsku, Rokycansku, Plzni - jihu a Domažlicku.

 

Po velmi teplých dnech očekávají meteorologové lehké ochlazení. Následující měsíc ale bude podle meteorologů teplotně průměrný až nadprůměrný.

"Ze všech čtyř předpovědních týdnů bude pravděpodobně nejteplejším právě začínající 25. týden roku, následně by průměrné týdenní teploty měly postupně klesat, ale i tak se budou pohybovat většinou v intervalech běžných teplot pro danou roční dobu. Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období 21. 6. - 18. 7. 2021 bude na území ČR jako celek průměrné až slabě nadprůměrné. Nejvíce srážek očekáváme, co se týká celostátního průměru, v prvním (od 21. 6) předpovědním týdnu, v ostatních týdnech by se měly pohybovat v blízkosti dlouhodobých průměrů pro toto roční období," uvedli meteorologové.

Fotbalisté Plzně po dvoudenních funkčních testech dnes zahájili letní přípravu na novou sezonu. Tým dosud posílili kolumbijský křídelník Jhon Mosquera a záložník Ondřej Pachlopník, několik dalších hráčů se vrátilo z hostování. Trenér Michal Bílek žádné další velké příchody neočekává a kádr bude postupně zužovat.

„Máme 33 hráčů, to znamená, že výběr je opravdu široký. Deset až čtrnáct dní s ním budeme pracovat a potom ho zúžíme tak, aby do Rakouska odjel užší kádr. Představuji si tak dvacet hráčů plus tři brankáře,“ nastínil Michal Bílek.

Kromě návratů hráčů z hostování přišly v letním přestupovém období do plzeňské kabiny i nové tváře. Jako první klub oznámil příchod Jhona Mosquery ze Slovanu Liberec, kterého následoval Ondřej Pachlopník z brněnské Zbrojovky.

Dále pak přibyli dva mladíci z Vyšehradu, konkrétně 21letí hráči Dominik Kříž a Adam Alexandr. Na zkoušku potom trenér Michal Bílek má k dispozici brankáře Mariána Tvrdoně z Ústí nad Labem a záložníka Modoua Ndiayeho z Táborska.

„Je těžké říkat, jaká bude situace za 14 dní nebo tři neděle, ale třeba Jhon Mosquera už delší čas prokazuje vysokou výkonnost. Je to velmi nebezpečný hráč směrem dopředu, rychlý, důrazný, hraje dobře hlavou, má skvělé zakončení. O něj jsme stáli,“ říká Bílek na adresu kolumbijského křídelníka.

„Ondřej Pachlopník je mladý perspektivní kluk, který je nabitý energií a věřím tomu, že se tu bude chtít prosadit. Také se vrátili hráči z hostování a jsou tu samozřejmě i další, kteří by měli zvýšit konkurenci na všech postech,“ dodává kouč Bílek.

Na start nové sezony se šestapadesátiletý trenér už těší. Jeho svěřenci započnou ročník 21/22 domácím utkáním v rámci 2. předkola nově vzniklé Evropské konferenční ligy proti Dynamu Brest. Následovat bude ihned start FORTUNA:LIGY v Doosan Areně proti Mladé Boleslavi.

„Nemůžeme dělat žádné rozdíly, na obě soutěže se musíme připravit zodpovědně a do všech zápasů půjdeme stejným způsobem. Dostali jsme se do předkol Evropské konferenční ligy, kde budeme chtít postoupit do skupiny. V lize si nebudeme moct dovolit v úvodu nějakým způsobem zaváhat. Obě soutěže jsou pro nás velmi důležité,“ má jasno Michal Bílek.

Výstava bytového komplexu Panorama nemá souvislost s úbytkem hladiny Velkého Boleveckého rybníka. Na pondělním jednání zastupitelstva města to potvrdil David Hrabák, jehož firma DHI prováděla analýzu.

Plzeňští zastupitelé dostali v květnu otevřený dopis od stavaře Karla Harta, který v něm tvrdil, že voda z Boleváku zmizela v důsledku stavby nových bytových domů nacházejících se několik desítek metrů od břehu rybníka. To ale město od počátku odmítalo a za pravdu mu dala i analýza, se kterou bylo v pondělí seznámené zastupitelstvo.

"Můžeme se stoprocentní jistotou vyloučit, že by hladina Velkého Boleveckého rybníka byla ovlivněna výstavbou bytových domů. To, co se šířilo na sociálních sítích, není pravda" uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Zástupci města o problémech s vodou, která se objevila na stavbě, vědí. "Je mi líto, že vlastníci bytů, mají ve svých sklepích vodu. Mrzí mě, že Vodárna má majetek, který je poškozen. Ani za jednu z těchto skutečností ale město ani Vodárna nemůže," dodal Šindelář. Podle města má voda, která domy zatopila, pocházet z druhé strany, tedy z polí od Mikulky.

"Ke studii jsme se dostali ve chvíli, kdy už pokles hladiny probíhal celkem intenzivně," podotkl David Hrabák z firmy DHI, která prováděla analýzu. Podle něj je patrné, že v posledních letech intenzivně narůstá průměrná teplota. "Výpar je závislý na teplotě, vypařuje se nám tedy o hodně víc vody," uvedl jeden z důvodů poklesu hladiny Boleváku Hrabák. Zároveň byl podle něj proveden nejeden odběr vody, a to jak ve sklepích bytového komplexu, tak v Boleveckém rybníku. "U bytového komplexu je vidět výrazný podíl dusičnanů nad 50 miligramů na litr. Dusičnany v tomto množství indikují, že se jedná o vodu z polí. Povodí Vltavy dělalo rozbor a podíl v Boleváku byl v řádech desetin miligramů na litr. Kdyby ta voda, která se nachází v Boleváku, měla infiltrovat do podzemí bytového komplexu, tak by dusičnany byly v řádech desetin miligramu, nikoliv v řádech desítek miligramu," doplnil Hrabák.

V rámci projektu Panorama Bolevák vyrostly v uplynulých letech čtyři budovy. V jámách vykopaných pro základy se pak objevilo velké množství vody. Poprvé k ohlášení ilegálního proražení kanalizačního sběrače došlo v roce 2019. Policie tehdy případ odložila, pachatele ale neoznačila. Plzeňská Vodárna nechala otvor zazdít a developer, který v letech 2017 až 2019 stavěl projekt Panorama Bolevák, uhradil náklady za škodu.

Rekonstrukci tachovské nádražní budovy zahájila Správa železnic. Jejím cílem je uvést objekt včetně bezprostředního okolí do odpovídajícího stavu po stavební, technické i estetické stránce. Celkovou přestavbou projdou vnitřní i vnější prostory, fasádě objektu bude navrácen vzhled odpovídající první polovině 20. století. Stavební práce potrvají do poloviny roku 2023.

"Vnitřní úpravy zahrnují mimo jiné výměnu stropních konstrukcí, úpravu prostor pro cestující a nové toalety. Vnější plášť budovy se zateplí a dojde k výměně oken a dveří. Úpravou projdou také plochy kolem budovy, prostor po jejím východním přístavku se využije pro nová parkovací místa," uvedla mluvčí Správy železic Radka Pistoriusová.

Předpokládané investiční náklady dosahují 43,9 milionu korun.

pondělí, 21. červen 2021 18:05

7 NEJ Miroslava Holečka

Miroslav Holeček je od roku 2015 rektorem Západočeské univerzity.

1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
Celý život mám rád české velikány jako Karel Čapek nebo Bohumil Hrabal, rád si přečtu také poezii Vítězslava Nezvala a Vladimíra Holana, ze zahraniční literatury jsem četl takřka vše od Cormaca McCarthyho, k mým oblíbencům patří řada spisovatelů sci-fi, mezi nimiž bezpochyby kraluje Stanislav Lem.

2) Nejoblíbenější film
Poslední dobou sleduji seriály na Netflixu, mimořádně se mi líbila Koruna.

3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina
Mám rád klasickou hudbu, zejména J. S. Bacha. Ze skupin musím vzpomenout na Genesis a dodneška také rád poslouchám Pink Floydy.

4) Nejoblíbenější jídlo a pití
V poslední době jsem si oblíbil asijskou kuchyni, dlouhodobě mám rád kuchyni středomořskou, a k ní samozřejmě ladí výborné víno...

5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
Nemůžu nevzpomenout na skvělého člověka a přítele Ivana Havla, bratra Václava Havla, který nás v těchto dnech nečekaně opustil. Po mnoho let mě inspiroval skvělými neotřelými nápady, úžasným smyslem pro jemný a laskavý humor a zejména svou pokorou a dobrou, přátelskou povahou. Motivoval mě v řadě věcí a bude tomu tak i nadále.

6) Motto, které mám nejraději
Největší zradu může člověk spáchat sám na sobě.

7) Nejoblíbenější místo v regionu
Mám rád Čertovu kazatelnu nad Radčicemi, kterou mám kousek od domu. Chodím si tam zaběhat nebo se jen procházím a přemýšlím.

7 NEJ Ondřeje Hejmy najdete zde.
7 NEJ Markéty Čekanové najdete zde.
7 NEJ Josefa Adlta najdete zde.
7 NEJ Martina Stránského najdete zde.
7 NEJ Petra Vejvoďáka Vejvody najdete zde.
7 NEJ "Vhrsti" najdete zde.
7 NEJ Michala Jančaříka najdete zde.
7 NEJ Martina Sobotky najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Vogeltanze najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Samsona Lenka najdete zde.

Autor: Markéta Hallová