
Marie Osvaldová
Můžeme ochránit rajčata před plísní? Jde to
Do pěstování rajčat se může pustit i méně zkušený nadšenec. Není potřeba mít ani skleník nebo fóliovník. Daří se jim i na terase v květníku. Na co si však dát pozor, abyste sklízeli krásná rajčata a nepřišli jste o úrodu kvůli plísním?
Rekonstrukce frekventované lávky na Doubravce začne později
Začátek opravy lávky pod Pecihrádkem se posune. Uzavírka lávky pro pěší a cyklisty spojující Doubravku s Bílou Horou se výrazně zkrátí. Začne až 21. června a potrvá jen tři týdny místo čtyř. Během opravy se lávka dočká kompletního nátěru proti korozi a opravy mostovky.
Plánovanou opravu lávky pod Pecihrádkem město posunulo. „V lokalitě u sv. Jiří teď probíhá tradiční pouť, kterou navštěvuje mnoho našich občanů, a tak jsme se rozhodli termín uzavření lávky posunout. Do neděle 13. června, kdy pouť končí, bude lávka otevřena, následující den, tedy v pondělí 14. června, si prostor lávky převezme stavební firma, se kterou jsme se dohodli na výrazném zkrácení uzavírky ze čtyř týdnů na tři. Pokud nebudou probíhat práce přímo na mostovce, bude průjezd cyklistům a průchod pěším umožněn,“ uvedl náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule.
Kvůli novému protikoroznímu nátěru se bude muset demontovat celá mostovka z dřevěných fošen. Během demontáže jich bude asi dvanáct z celkových skoro padesáti vyměněno. Po otryskání získá lávka také nový nátěr. „Pokud do oprav nezasáhne počasí, první cyklisté by se po opravené lávce Pod Pecihrádkem měli projet 15. července,“ popsal plánované změny náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule.
O plánovaném uzavření lávky se pěší a cyklisté dovědí již počátkem příštího týdne přímo na lávce, aby si mohli včas upravit trasu na další dny. Před uzavřením bude také vyznačena asi tři kilometry dlouhá objízdná trasa pro kola. Plánek s jejím zákresem do mapy bude na rozcestích z obou stran.
Vlakové spojení Plzně, Chebu a Karlových Varů zajistí nová linka
České dráhy zahájí od 13. června provoz nových spěšných vlaků mezi Plzní, Mariánskými Lázněmi, Chebem a Karlovými Vary. Tuto novou linku si u národního dopravce objednaly Plzeňský a Karlovarský kraj. Nové spoje pojedou po většinu dne ve dvouhodinovém intervalu a vhodně doplní nabídku dálkových spojů. V Plzni navíc vzniknou nové výhodné přípoje na linku Ex6 Praha – Domažlice – Mnichov. Spěšné vlaky zpočátku zajistí komfortní motorové jednotky RegioShark, které nejpozději do konce současného grafikonu vystřídají zcela nové soupravy RegioPanter.
„Zavedení nových spěšných vlaků přinese lepší, četnější a pravidelnější nabídku vlakových spojů mezi oběma krajskými městy, spoje ale budou výhodné i pro cestující z menších sídel na trase, které tyto spoje též obslouží. Vznikne tak například nové přímé spojení Svojšína a Plané u Mariánských Lázní se Sokolovem, Chodovem a Karlovými Vary či naopak Sokolova a Kynšperku nad Ohří s Plzní,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod. Spěšné vlaky pojedou s výjimkou dopoledního přepravního sedla v pravidelném dvouhodinovém taktu a jejich jízdní doba mezi Plzní a Chebem bude jen nepatrně delší než u Západních expresů. Tuto trasu ujedou za hodinu a půl, tedy za dobu jen o 11 minut delší než expresy. Celou trasu mezi krajskými městy projedou za 2 hodiny a 23 minut.
Spěšné vlaky doplní nabídku dálkových vlaků na trati 178 mezi Plzní a Chebem a díky přípojovým vazbám na expresy mnichovské větve linky Ex 6 navíc zajistí nová přestupní spojení dále do Domažlic a Mnichova nebo do Prahy. Nové spoje budou zastávky Cheb-Všeboř, Stebnice, Salajna, Valy u Mariánských Lázní, Milíkov, Sulislav, Pňovany a Plešnice projíždět, případně zde budou zastavovat na znamení.
Nové spoje dočasně zajistí moderní motorové soupravy řady 844 RegioShark. „Vlivem epidemie COVID-19 nestihne dodavatel Škoda Transportation dodat a schválit nové vlaky včas, po projednání s kraji tak dojde k plnému nasazení nových elektrických jednotek RegioPanter nejpozději k jízdnímu řádu 2021/2022 a nikoliv k 13. červnu, jak bylo původně plánováno. Nové soupravy momentálně prochází testy ve Zkušebním centru VUZ ve Velimi,“ vysvětluje Jiří Ješeta a dodává: „Českým drahám se po dohodě s objednateli podařilo dočasně zajistit pro tuto novou linku náhradní soupravy RegioShark, které cestujícím nabídnou srovnatelný komfort.“
Soupravy řady 844 RegioShark jsou moderní nízkopodlažní vozidla, která umožňují handicapovaným cestujícím bezbariérový nástup a výstup. Mají kapacitu 120 míst k sezení, jsou vybavena klimatizací, Wi-Fi připojením k internetu, zásuvkami pro dobíjení drobné elektroniky a elektronickým informačním systémem. Vozidla mají dostatečný výkon s maximální rychlostí 120 km/h, což umožňuje rychlejší, pohodlnější a přístupnější cestování napříč regiony.
Kutilové a vynálezci si dají dostaveníčko v Plzni
V plzeňském areálu DEPO2015 se v sobotu a v neděli veřejnosti předvede 35 převážně místních tvůrců, kutilů a inovátorů. Jejich přehlídka Maker Faire naváže na předloňský úspěch, kdy přišlo přes 2500 lidí, a rozšíří se o instalace, populárně naučné show a dílny s tradičním tvořením, ale i s moderními technologiemi. Vstup na akci je zdarma, přímo na místě bude možné si nechat udělat test na covid.
První přehlídka kreativity Maker Faire Pilsen 2019 se těšila velkému zájmu, navštívilo ji přes 2 500 lidí. Pořadatelé tak po nucené pauze zapříčiněné koronavirovou pandemií chystají rozsáhlejší akci s pestrým programem. „Přestože se musíme vyrovnat s mnoha omezeními, přinášíme jednu významnou změnu – letošní ročník se zbavil přívlastku mini. V Plzni se tak uskuteční první „velký” Maker Faire. Stejně jako před dvěma lety se návštěvníci mohou těšit na víkend plný elektrotechnických projektů, moderního umění, experimentů a ručně vyráběných produktů. Přibydou navíc také velké působivé instalace. Podstatou festivalu je interaktivní forma, děti i dospělí mají možnosti si vše vyzkoušet a osahat – nejlépe třeba na workshopech od zkušených makerů,“ vysvětluje Vojtěch Kolařík, jeden z organizátorů akce.
Mezi hlavní lákadla patří velká instalace MansterVille. Jedná se o ocelový lunapark s několika punkovými atrakcemi. Jeho hlavní část, železný kolos MansterWheel připomínající zvětšené kolečko pro křečka, stačila od svého sestrojení procestovat kus Evropy. Na druhé velké instalaci festivalu se nejmenší návštěvníci seznámí se základními fyzikálními principy, strojírenstvím a týmovou prací. Díky dráze Nerdy Derby od otevřené dílny PrusaLab si totiž zkusí navrhnout a zprovoznit vlastní závodní auto.
Program snadno zabaví celou rodinu, svou zručnost otestují děti i dospělí na několika workshopech. Na jednom místě návštěvníci dostanou možnost si třeba sestrojit vlastní vodní raketu, vyrobit přírodní kosmetiku nebo se dozví jak na stavbu vlastního motokola. Nahlédnou také pod pokličku tradičního řemesla pokládání zlatých plátků na sklo, které v minulosti bylo běžnou praxí výzdoby výloh obchodů a nyní se využívá jako náročná umělecká technika. V neposlední řadě pak maker Jiří Praus předvede svůj mechanický tulipán, který při doteku rozkvete a svítí. K němu se připojí nad dalších 40 účastníků festivalu, kteří návštěvníkům odprezentují to nejlepší ze svých dílen různé velikosti.
Své vychytávky a vynálezy pak představují nejen jednotlivci - kutilové, ale také dětské kroužky, firmy a inovační centra. Festival podporují a také se aktivně účastní například výrobci 3D tiskáren, plzeňské Centrum robotiky, studenti Západočeské univerzity v Plzni nebo Středisko volného času Radovánek. „Velké zapojení a zájem místních tvůrců nám dělá radost, Plzeňský kraj je plný nadšených lidí, kteří tvoří a vynalézají. Skrze Maker Faire je chceme spojit a vynést jejich projekty z pokojíků, dílen a garáží na světlo světla. Návštěvníkům chceme ve všech regionech České republiky ukázat, že možností, jak rozvíjet vlastní kreativitu je mnoho. Maker Faire ukazuje cesty jak tvořit a objevovat doma, ale i v rámci již existujících skupin či organizací. “ uzavírá za pořadatele Vojtěch Kolařík.
Hejtmanka a její náměstek přijali na Krajském úřadě házenkářské mistry
Hejtmanka Ilona Mauritzová a její náměstek Pavel Karpíšek se dnes na krajském úřadě setkali s hráči Talent týmu Plzeňského kraje, který v letošní sezóně získal extraligový titul, v historii klubu již osmý. Jako poděkování za reprezentaci Plzeňského kraje dostali hráči speciální týmový dort a drobný dárek.
Hejtmanka Ilona Mauritzová a její náměstek Pavel Karpíšek společně poděkovali hráčům týmu a členům realizačního týmu za reprezentaci Plzeňského kraje v letošní sezóně, která především vlivem epidemie koronaviru byla významně omezena. Speciální dort s logem Talent týmu Plzeňského kraje připravila pro tuto příležitost Střední škola zemědělská a potravinářská Klatovy. Zástupci Plzeňského kraje pak na oplátku od hráčů dostali podepsané dresy a týmovou památeční fotografii. Tradičně se všichni členové mistrovského týmu podepsali do vzpomínkové Pamětní knihy Plzeňského kraje.
O víkendu se v Plzni otevřou i běžně nepřístupné zahrady
Další ročník Víkendu otevřených zahrad, který otevírá brány i běžně nepřístupných zahrad pro širokou veřejnost, se uskuteční tento víkend také v Plzni. Návštěvníci se budou moci podívat do nepřístupné klášterní zahrady na Jiráskově náměstí, ale také do čtyř zahrad Správy veřejného statku města Plzně.
Zájemcům se po oba dny otevře zahrada dominikánského kláštera, připravena je i výstava Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách. Děti i dospělí poznají historii a budoucnost tohoto centra Slovan díky stopovačce. Na páteční podvečer chystá město Plzeň vernisáž výstavy o vodě, která spojuje, v sobotu se zájemci vydají s architektem na procházku po minulosti Jiráskova náměstí a seznámí se s historií tohoto území, které čeká zcela zásadní proměna.
„Víkend otevřených zahrad na Jiráskově náměstí se stal již tradiční akcí, kterou organizuje Masarykova základní škola se svými žáky. Tato akce je jednou z mála příležitostí, kdy se mohou lidé do běžně nepřístupného prostoru za hradbu dominikánského kláštera podívat. Přes složitou a nepředvídatelnou epidemickou situaci jsme letos nechtěli o Víkend otevřených zahrad přijít, i proto že v loňském roce musel být zrušen. Klášterní zahradu otevřeme v pátek 11. června od 13 do 17 hodin, v sobotu pak od 9 do 17 hodin. Kromě prohlídky zahrady si občané mohou nakoupit tradiční i netradiční bylinky z Kotvičníkové farmy,“ vysvětlil ředitel Masarykovy základní školy Plzeň Antonín Herrmann.
V Arboretu Sofronka si mohou návštěvnici individuálně projít obě zdejší naučné stezky, o borovicích a o včelách a včelařství. Ta je vybavena proskleným úlem, klátem a tzv. neckovým úlem. Prohlédnout si mohou také dřevěnou sochu patrona včelařů sv. Ambrože od Bartoloměje Štěrby, popřípadě relaxovat v domku pro apiterapii. V sobotu i v neděli budou zároveň připraveny exkurze s výkladem, vždy v 11:00 a v 15:00 hodin. Zpřístupněna bude i horní plocha arboreta s prvky pro výuku lesní pedagogiky, včetně zookoutku s daňčí zvěří. Pokud budou návštěvníci chtít daňky nakrmit, a to i z ruky, mohou s sebou přinést jablka nebo mrkev. V horní části areálu Arboreta Sofronka bude také možné v neděli od 10:00 až do 16:00 hodin navštívit lesní školku Větvička, přístupnou od rybníčku Rozkopaný, která má pro veřejnost připraven také svůj program. V plzeňském arboretu Sofronka je jedna z největších sbírek borovic rostoucích v Evropě a Asii. V současné době zde roste 37 různých druhů borovic z celého světa, z nichž některé nejsou jinde v České republice k vidění. Nejstarší strom, borovice lesní, je více než 270 let starý. V areálu o rozloze 22 hektarů jsou vybudovány naučné stezky o borovicích a o včelách a včelařství.
Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě. Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky.
- Luftova zahrada: otevřena v sobotu, neděli 9–17 hodin, komentované prohlídky v 10:00 a ve 14:00 hod (Ing. Petr Kuták)
- Výuková zahrada s vodními prvky: otevřena v sobotu, neděli 9–16 hodin, komentované prohlídky v sobotu: 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00, v neděli ve 13:00 a 15:00 hod (RNDr. Zdeňka Chocholoušková)
- Hřbitov Všech Svatých: otevřen v sobotu i neděli 9–17 hodin
- Arboretum Sofronka: sobota i neděle od 10 do 17 hodin
Účet za letošní silné mrazy: Vyšší náklady na provoz údržby i větší škody na silnicích
Po letošní zimě se na komunikacích II. a III. třídy v Plzeňském kraji projevily škody ve větším rozsahu než v předešlých letech. Náklady na zimní údržbu dosáhly 242 322 000 korun, což je téměř o 59 milionů více, než v předešlém období.
Silničáři spotřebovali 5 024 900 litrů solanky, 25 494 tun soli, 12 932 tun drti a 1 872 tun ostatního inertního posypu. V Plzeňském kraji udržuje Správa a údržba silnic Plzeňského kraje síť silnic II. a II. třídy dlouhou 4 481 kilometru.
Momentálně se na základě monitoringu a upřesněného plánu opravují celoplošně poškozené komunikace. Nejvíce poškozené komunikace byly například Pačejov – Olšany, Číčov – Lučiště, Telice – Buková, průtah Lestkov, Výškovice – Teplá, průtah Potvorov. „Vzhledem k nižšímu přidělenému rozpočtu a vyšším nákladům na současný průběh zimy předpokládáme jen dokončení již loni započatých akcí a nově realizaci jen nejnutnějších oprav nejpoškozenějších komunikací,“ uvedl náměstek hejtmanky pro dopravu Pavel Čížek. Po skončení výběrových řízení, která momentálně probíhají, budou nově zahájeny stavby z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 392 milionů korun.
Plzeň vyzývá cyklisty: Nahlaste problémová místa ze svých cest po městě
Doba pandemie koronaviru přinesla nárůst cyklistické dopravy. I ve městech a obcích, které nelze pokládat historicky za cyklistické, počet cyklistů i uživatelů koloběžek a segwayů stále vzrůstá, a prověřuje tak nedostatky místní cyklistické infrastruktury. Plzeň chce na tento nárůst reagovat zlepšením podmínek pro kolaře. Někdy i malá změna zpříjemní cestu na kole po městě ať do práce, do školy či za zábavou. Cyklisté mohou své podněty posílat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejlépe i s odkazem do mapy a fotografií místa, a to do 30. června 2021.
„Chceme vyzvat všechny ty, kteří se po Plzni pohybují na bicyklu či na jiných kolečkách, aby nám řekli, která místa by chtěli opravit a proč,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule, do jehož kompetence patří i cyklodoprava. „Sám na kole po Plzni jezdím a hledám místa, která by bylo dobré zlepšit. Může to být chybějící nájezd na stezku, či dokonce úsek stezky, nebo jen nepříjemně vysoký obrubník, který dokáže cestu na kole znepříjemnit,“ doplnil Michal Vozobule.
„Chtěli bychom vytvořit zásobník problémových míst, která budeme v nejbližší době měnit tak, aby byla Plzeň k cyklistům přívětivější,“ vysvětlil Jan Hakl, vedoucí úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně, která se o cyklostezky stará a dodal: „Drobné problémy bychom chtěli odstranit ještě letos z rozpočtu na údržbu komunikací pro cyklisty. Ty finančně náročnější opravy pak zahrnout do plánu na příští rok.“
Podněty se tak mohou týkat například míst, kde by bylo vhodné sklopit obrubníky pro výjezd či sjezd z komunikace, či upravit režim parkování vozidel v místě, kde cyklista vjíždí do komunikace. Další problémy mohou být například s nerovností povrchu stezek nebo mohou cyklisté nahlásit místa, kde je potřeba opravit cyklistické značení.
„Očekáváme, že se dovíme přímo od uživatelů o nejbolavějších místech, na které při jízdě na kole po městě narážejí,“ řekl Michal Vozobule. Ne vždy je změna jednoduchá. Často jí brání majetkové vztahy či sítě, které v daném území vedou. „Na cyklisty v rámci nových dopravních staveb myslíme, ale někdy i malá změna, kterou je nutné řešit stavebně, trvá několik let. Standard je 6 až 8 let od zadání projektu, není výjimkou, že to trvá i deset a více let v případech, kdy jsou v daném místě složité majetkové vztahy,“ vysvětlil Michal Vozobule.
Cyklisté mohou své podněty posílat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nejlépe i s odkazem do mapy a fotografií místa, a to do 30. června 2021. Poté bude seznam setříděn a s komentářem zveřejněn na internetových stránkách Správy veřejného statku města Plzně. Podněty, které dojdou po tomto termínu, budou do seznamu zahrnuty při dalším třídění koncem tohoto roku. Drobné podněty bude možné řešit rychle z provozního rozpočtu, ty rozsáhlejší v závislosti na objemu potřebných finančních prostředků.
Udeří silné bouřky, varují meteorologové
Západní polovinu republiky zasáhnou ve čtvrtek silné bouřky, které mohou doprovázet i vydatné srážky. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha je platná od čtvrtečního poledne do 20 hodin.
Článek bude aktualizován.
7 NEJ Josefa Adlta
Josef Adlt je plzeňský fotograf specializující se na fotografování sportovců, zejména kulturistů.
1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
Erich Mária Remarque - Na západní frontě klid. Proč? Možná je to příběhem, možná autorovým uměním vtáhnout čtenáře do děje, jak se o E.M.R. píše. Je to už dávno, co jsem to četl, ale z nějakého nepopsatelného důvodu mi ta kniha oslovila tak, že se mi zapsala do paměti jako nejlepší kniha patrně navždy.
2) Nejoblíbenější film
Atlas mraků. Proč? Myšlenka, herci, neobyčejná podívaná, 165 minut emocí.
3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina
Hans Zimmer - hudba ke všem filmům, kterou kdy udělal ... jen pár z nich: Rain Man 1989, Oheň, Piráti z Karibiku, Skála, Sherlock Holmes, Lví král, Batman začíná, Hannibal, Pearl Harbor, Šifra mistra Leonarda, Madagaskar, Mission: Impossible, Temný rytíř, Kung-Fu Panda, The Amazing Spider-man, Interstellar, Top Gun, Není čas zemřít 2021
4) Nejoblíbenější jídlo a pití
Rýže, avokádo. Pivo, víno.
5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
Petr Horký. Jako moderátor dokáže ze zajímavých hostů dostat ještě zajímavější odpovědi na velmi různorodá témata. Baví mě dívat se na svět z úhlu pohledu, který Petr Horký nabízí.
6) Motto, které mám nejraději
Jsi to, na co myslíš. Údajně to řekl Buddha.
7) Nejoblíbenější místo v regionu
Bydlím na náměstí Republiky. Jsem v Plzni rád, mám rád parky od Divadla JKT až po Štruncovy sady, náplavku. Každá volná lavička na náměstí a v přilehlých parcích patří k mým oblíbeným místem v regionu.
7 NEJ Martina Stránského najdete zde.
7 NEJ Petra Vejvoďáka Vejvody najdete zde.
7 NEJ "Vhrsti" najdete zde.
7 NEJ Michala Jančaříka najdete zde.
7 NEJ Martina Sobotky najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Vogeltanze najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Samsona Lenka najdete zde.
Autor: Markéta Hallová