Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Po třech letech půstu se v Plzni bude hrát na podzim opět základní skupina evropských pohárů. Viktoria Plzeň zvládla odvetu s HJK Helsinky a po výhře ve Finsku 2:1 zvítězila i ve Štruncových sadech jednoznačně 5:0. Západočeši si tak zajistili účast minimálně v Konferenční lize. Ve třetím předkole Ligy mistrů je čeká Šeriff Tiraspol.

Další humanitární pomoc do Ivano-Frankivské oblasti na jihozápadě Ukrajiny dovezli zástupci Plzeňského kraje. Jde o starší sanitní vůz Volkswagen Transporter, elektrocentrály, mikrovlnné trouby, varné konvice, karimatky, deky, izotermické fólie a zdravotnický materiál, vše v hodnotě asi čtvrt milionu korun. V příštích dnech tam kraj vyšle ještě kamion s humanitární pomocí od partnerského bavorského regionu Horní Falc, kterou převzal v sobotu v bavorském Chamu. 

Za vraždu svého novorozeného syna si pětatřicetiletá žena odpyká 15 let ve vězení. Rozhodl o tom dnes odvolací senát, který o dva roky snížil trest uložený matce prvoinstančním soudem. Žena vinu odmítala. Přiznala jen, že syna nechtěla a těhotenství tajila. Chlapce našli s devastujícími poraněními hlavy v plzeňském babyboxu v létě 2017, následující den v nemocnici zemřel.

Aktualizováno 11:19 Pomáhat hasit rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku vyjeli v noci na úterý hasiči z Plzně, další pak vyrazí ještě dnes v poledne. Informoval o tom jejich mluvčí Michal Holeček.

Hodně neobvyklou příčinu měla porucha klimatologické stanice Nepomuk, k níž došlo v průběhu upylnulého víkendu. I přes slabý až mírný vítr tam indikoval miskový anemometr úplné bezvětří. Jak se následně ukázalo, za vším stál pavouk.

Přichází s pověstí produktivního hráče, jehož předností je bruslení. Devětadvacetiletý finský útočník Aleksi Rekonen už se v pondělí proháněl po plzeňském ledě a po úvodním tréninku neskrýval nadšení. Zatím mám jen pozitivní pocity, líbí se mi stadion, kabina a i město je skvělé," prohlásil.

Matematika je jasná. Pokud neprohrají, zahrají si po třech letech znovu na podzim v základní skupině evropských pohárů. Naopak pokud selžou, budou prožívat pekelně nervózní dny a týdny. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká v úterý od 19 hodin odvetné utkání s HJK Helsinky. Z finské metropole si Západočeši přivezli nadějnou výhru 2:1 a k vytouženému postupu do třetího předkola Ligy mistrů, které znamená jistotu účasti minimálně v základní skupině Konferenční ligy, jsou blízko. "Všichni cítíme, že doma jsme hodně silní, naopak venkovní zápasy jsou z naší strany někdy na sílu. Věřím, že odvetu zvládneme a postoupíme," prohlásil kapitán Viktorie Lukáš Hejda.

O nové smlouvě o veřejných službách v přepravě cestujících ve drážní osobní dopravě na provozní soubory Plzeňsko a Český les jedná Plzeňský kraj s Českými dráhami. Smlouva na 10 let by měla být podepsána na podzim tohoto roku a v kraji díky ní budou jezdit nové jednotky od polského výrobce PESA.

Z usmrcení z nedbalosti obvinila policie dvaapadesátiletého lyžaře z Berounska, který se v březnu na sjezdovce v Kašperských Horách na Klatovsku srazil s osmaosmdesátiletou šumavskou legendou Emilem Kintzlem. Ten utrpěl zranění, kterým o dva dny později v plzeňské fakultní nemocnici podlehl. 

Plzeňští hokejisté v pondělí znovu obuli brusle a poprvé se sklouzli po ledě. Na úvodním tréninku chyběla dvojice Ludwig Blomstrand a Sam Bitten, kteří přicestují do Čech v průběhu dnešního a zítřejšího dne.