Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

středa, 27. červenec 2022 17:46

Blízko Plzně vyroste velký podnikatelský park

Vybudování nového strategického podnikatelského parku na letišti v Líních u Plzně schválila dnes na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu vláda. Cílem projektu je revitalizovat jen minimálně využívané letiště a tím připravené pozemky nabídnout pro expanzi nových investorů, například pro výstavbu tzv. gigafactory. Zároveň má tento projekt zabránit pokračujícímu záboru zemědělské půdy. Plzeňský kraj by měl být koordinátorem a zřizovatelem parku. Na přípravě se mají podílet mimo jiné i ministerstva průmyslu, životního prostředí nebo dopravy. Počítá s demolicí letištní infrastruktury a přípravou strategické rozvojové zóny. Odhadované náklady včetně přípravy podnikatelského parku činí devět miliard korun v následujících čtyřech letech.

Novou venkovní tělocvičnu otevřel v parku Chvojkovy lomy na Slovanech druhý plzeňský obvod. Do takzvaného street workoutového hřiště investoval obvod ze svého 780.000 korun. Nepřetržitě otevřený cvičební prostor pro lidi starší 15 let chce radnice dále rozšiřovat.

Na pobyt v západočeské metropoli bude dlouho vzpomínat starší manželský pár z Německa, který si zarezervoval apartmánový pokoj v centru města. Těšili se společně na strávenou noc, nakonec však každý nocoval jinde. Ke šťastnému shledání pomohli až strážníci.

Na většině území republiky včetně Plzeňského krají hrozí od středečního odpoledne až do večerních hodin silné bouřky. Výstrahu vydal dnes dopoledne Český hydrometeorologický ústav.

Ulice západočeské metropole budou patřit dixielandu. O víkendu 30. a 31. července se v Plzni koná 7. ročník této hudební přehlídky, která je velkým svátkem fanoušků neworleanského jazzu, takzvaného dixielandu. Sobotní program se odehraje v zahradě Měšťanské besedy, v neděli roztančí tóny starého jazzu Riegrovu ulici. Program obou dnů zahájí vždy ve 14 hodin průvod kapel a tanečníků New Orleans Parade od katedrály sv. Bartoloměje.

Aktualizováno 10:38 K vážné nehodě došlo krátce před osmou hodinou na křižovatce ulic Chrástecká, Jateční v Plzni na Doubravce. Osmapadesátiletou cyklistku tam srazil kamion, žena střet nepřežila.

Bylo ho plné hřiště a hráči Helsinek skoro ani nevěděli, kam dřív skočit. Záložník Jan Sýkora korunoval svůj výborný výkon dvěma góly a i díky jeho přispění Viktoria dokráčela k pohodlné výhře 5:0, který zároveň znamenal postup do třetího předkola Ligy mistrů.

Celkem 46 kusů padělků dvoutisícové bankovky a 26 kusů padělků v hodnotě tisíc korun si nejprve vytiskl a následně i dostal od oběhu jednačtyřicetiletý muž z Holýšova. Kriminalisté Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje ale muže chytili a obvinili ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz. 

V naprosto jednoznačnou záležitost se proměnila odveta druhého předkola Ligy mistrů mezi Plzní a Helsinkami. Západočeši potvrdili roli favorita a nenechali nikoho na pochybách o postupujícím. Viktoria tak splnila předsezónní cíl v podobě základní skupiny některé z evropských soutěžích. "Máme všichni ohromnou radost, že se nám podařilo postoupit. Byl to krásný večer, teď je před námi ale další výzva," uvedl kouč Michal Bílek.

Největší města v Plzeňském kraji nechtějí prodávat své byty, ale chtějí naopak jejich počty zvyšovat. Připravují se na rostoucí zájem o nájemní bydlení, protože dostupnost hypoték na pořízení vlastního bytu výrazně klesá,. Například v Tachově je aktuálně vysoká poptávka hlavně kvůli zdražování komerčních nájmů a využívání soukromých bytů jako ubytovny pro zahraniční dělníky. Nájmy v městských bytech v kraji jsou ve srovnání s tržním nájemným nízké a dlouhodobě se zvyšují jen o jednotky procent ročně.