Úspěšný podnikatel z Plzně kritizuje návrh Pirátů kvůli zdanění prodeje firem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 17. prosinec 2020 13:36
plzen_cz_28_20504877_M_PenizeNaCokoliv ilustrační foto

Sám o sobě tvrdí, že je sympatizantem Pirátů. Teď ale kroutí hlavou nad návrhem poslance Mikuláše Ferjenčíka na zdanění cenných papírů. Plzeňský podnikatel Jan Řežáb ho v rozhovoru pro Hospodářské noviny označil za nesmyslný a nekoncepční. 

Podnikatel Řežáb v září prodal svůj pětinový podíl ve společnosti Socialbakers. Podnik koupila americká společnost Astute a on za něj získal stovky milionů korun. Spadal by tedy do kategorie podnikatelů s příjmy z cenných papírů nad 20 milionů korun a podle Ferjenčíkova návrhu by na dani státu odvedl 23 procent. Podnikatel přiznává, že jinak s řadou pirátských myšlenek souhlasí. "Teď ale nevím, jestli s nimi budu sympatizovat i nadále. Přijde mi, že směrem k vládě kážou vodu, ale pijí víno," prohlásil.

Hlavní výtka podle Řežába spočívá v tom, že aktuální daňové přílepky jsou nekoncepční a házejí podnikatelům klacky pod nohy. "Piráti rádi kritizují vládu za to, že dělá nekoncepční věci. Pak nechápu, proč oni dělají to samé. Někdo musí zvednout ruku a říct jim, že tohle není cool. Má to potenciál víc ublížit než pomoct," uvedl. Podle něj to podnikatele nebude motivovat k tomu, aby s podnikáním vůbec začali. Nějaké zdanění je v případě prodeje cenných papírů určitě správné, ale jít z nulového zdanění na jedno z nejvyšších v Evropě je samozřejmě blbost," dodal. Argument poslance Ferjenčíka, že stát podnikatelům vytváří prostředí pro budování firem, takže ti úspěšní by mu to pak třeba při prodeji své akciovky měli na dani vrátit, považuje Řežáb za věc, která je spíše k smíchu. "Stát pro start-upy nevytváří žádné prostředí, stát ho jenom neničí. Kdyby stát prostředí vytvářel, tak nám pomůže s programy pro akcionáře a převod podílu pak nepotřebuje 16 notářů," prohlásil.

Za férovou by Řežáb považoval sazbu ve výši 10 nebo 15 procent. "Ale bez výjimek. Rozhodně ale ne 23. To je demotivační. Naopak to svádí k takovým optimalizacím, jako je prodej za 19,9 milionu každý rok s tím, že budou mít na firmu splátkový kalendář. Dnes to přesně tak dělají třeba agentury. Když prodáváte marketingovou agenturu, tak ji prodáváte třeba po třetinách ve třech letech," uvedl podnikatel.