Jak začne Plzeň druhý červnový týden?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 9. červen 2024 17:35

Média

Po kulturou nabitém víkendu naše město rozhodně nespí a zve své obyvatele i návštěvníky na celou řadu poutavých akcí.

Na plzeňské nádraží přijíždí v pondělí 10. 6. Vlak Lemkin 2024. Vidět ho můžete až do středy 12. 6.
Čtyři speciálně upravené vagóny nabídnou unikátní interaktivní výstavu, která představí program k historii a prevenci genocidního násilí a také prostřednictvím fotografií Antonína Kratochvíla připomene 30 let od genocidy ve Rwandě.

Karstein Solli, Øystein Elle (NO): ROCK ME BABY / Tanec Praha 2024
Norskou taneční inscenaci Rock Me Baby, která vznikla pro nejmenší diváky a nejen jejich tatínky, uvádí v pondělí 10. 6. od 10:00 a od 16:00 Moving Station.  Pět queer performerů ve třpytivých kostýmech, s výrazným líčením a punkovými účesy představí divákovi něco zcela nečekaného, hravého a velmi citlivého. Autoři Karstein Solli a Øystein Elle mají rozsáhlou zkušenost s dětským divákem a jejich práce je podložená komplexní rešerší toho, co je nejmenším komfortní. A i když může Rock Me Baby působit jako velká divočina, vše, včetně hlasitosti zvuku, je uzpůsobeno právě nejmladšímu publiku. Výsledkem je vstřícné, hravé a kreativní představení, které osloví, pobaví a nadchne každého, kdo se mu otevře.

Divadelní prohlídky si pro vás připravilo 10. 6. od 16:00 Velké divadlo i Nová scéna.

Absolventský koncert žáků ZUŠ T. Brzkové, Plzeň, se koná v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni 10. 6. od 18:00.

Na divadelní komedii O lásce vás zve 10. 6. v 19:00 Měšťanská beseda.
Je půlnoc. Hodina pravdy. Hodina, kterou ON a ONA vybrali pro uspořádání vzájemného zúčtování. Je to všechno víc k smíchu, nebo z toho běhá po zádech mráz? Ve francouzské konverzační komedii se ve strhujícím manželském duelu opět představují Jana Krausová a Karel Roden v režii Adama Krause.

Nakvíz
Oblíbený hospodský kvíz začne 10. 6. v 19:00 v DEPO2015.

Komedii Blbec k večeři si nenechte ujít 10. 6. od 19:00 v Divadle Pluto.
Pierre Brochant je nakladatel, jehož přátelé mají velmi rádi drsnou zábavu. Každý týden je pořádána takzvaná večeře blbců, kdy každý účastník přivede co nejvýstřednějšího hosta a baví se jeho hloupostí. Tentokrát má Pierre něco extra - ministerský úředník Francois Pignon je snad opravdu "král blbců". Co se však nestane, Pierre se zraní při golfu, na večeři nemůže přijít a Pignon je už na cestě. Pierre zažije dlouhý večer plný neočekávaných zvratů, kdy vyvstane otázka, kdo že je vlastně onen blbec?

Autorskou komedii Debilové uvádí exLudvíci 10. 6. od 19:30 v Divadle Dialog.
Pojďte nahlédnout do soukromého pensionu, kde se "zotavují" různé osobnostní typy lidí, které by se v normálním životě těžko potkaly. Vše má svůj zaběhnutý řád, všichni vědí, co mají dělat..... až do dne, kdy nastane zásadní změna!!! V této divadelní hře vás čeká průnik do niter zcela odlišných osobností klientů jednoho soukromého sanatoria, kde je zakázáno slovo blázen. Postavy, které by se v běžném životě asi horko těžko potkaly, se najednou ocitají pod jednou střechou. Každá z nich si nese nějaké to břímě, má svůj osobitý přístup k životu a tudíž i k ostatním klientům. Všichni jsou zvyklí na řád ústavu, ale najednou se přihodí zásadní změna... Jak se změní životy klientů sanatoria? Kdo z nich to neunese? Kdo z nich se naopak projeví nad věcí? Kdo a jak propadne emocím? A jak to vlastně s nimi skončí?!?

Kniháček
Klub pro rodiče s malými dětmi začne v úterý 11. 6. v 10:00 v M-klubu ve Skvrňanech. Náplní klubu jsou pohádky pro nejmenší, vyprávění a hry v knihovně nebo hravé čtení s využitím maňásků a loutkového divadla "Marionetino".

Madona – matka a dítě
Komentovaná prohlídka výstavy s Janou Potužákovou začne v letním refektáři Muzea církevního umění plzeňské diecéze 11. 6. v 17:00.

POPEL LESA
Popel lesa je dokumentární film, umělecká výstava a současně podporuje dobrovolné hasičské sbory v Brazílii. Film sleduje pouličního umělce Mundana, který cestuje hořící Brazílií a sbírá popel z lesních požárů, aby z něj vytvořil barvu použitou ve svém nejnovějším uměleckém díle v souvislosti se změnou klimatu v Amazonii.
Začátek je 11. 6. v 18:00 ve skvrňanském M-klubu.

10. NAROZENINY TANCE V PLZNI S KONCERTEM PRAGASÓN
"Tanec v Plzni slaví 10. narozeniny a bude to veliké, těšte se na mega party v clubu Buena vista s živou kubánskou kapelou Pragasón, které si pro tuto událost připravuje speciální playlist. Její zakladatel, frontman a zpěvák kapely, Jorge Concepcion, původem z Kuby, se mimo jiné věnuje výuce salsy a vystoupením jako stepař, moderátor a bavič. Kromě kapely vám budeme hrát kizombu, zouk a bachatu, takže každý si přijde na své. Přijďte si s námi zatančit, potkat, popovídat, oslavit těch krásných 10 let, kdy děláme v Plzni radost tancem a budujeme zde taneční rodinu," srdečně zvou Tanec v Plzni a Buena Vista Club.
Je dobré si koupit vstupenky v předprodeji kvůli omezené kapacitě sálu a možnému vyprodání akce, která vypukne v úterý 11. 6. od 19:00.

Na operu Julietta aneb Snář vás zve 11. 6. od 19:00 Nová scéna DJKT.

Derniéru inscenace Lidé, místa, věci má na programu 11. 6. od 19:00 Malá scéna DJKT.

Pavel Čadek
Brněnský písničkář hrající na violoncello a samozvaný zakladatel nového hudebního žánru „cellofolk“, což je něco mezi Nohavicou (folk) a Apocalypticou (cellorock) – tak zní v jedné větě popis tvorby Pavla Čadka, který se v úterý 11. 6. od 20:00 představí v plzeňském Zach´s Pubu. Pavel vystudoval klasickou hru na violoncello na brněnské konzervatoři, kde založil instrumentální cello–rockovou kapelu The Eclipse hrající vlastní autorskou tvorbu. Postupem času se ovšem rozhodl stát písničkářem, byť hodně netradičním. Začátky nebyly lehké, ale Pavel si šel za svým a první úspěch zaznamenal s písní „Nelajkla mi status“, se kterou zvítězil v soutěži Notování 2018. Dnes má za sebou předskakování takovým jménům jako Pokáč, Petr Bende, Bára Poláková, Bratři Ebeni, David Koller nebo Mig 21 a tři studiová alba. Zatím poslední s názvem „Stepní vlk“ získalo nominaci na cenu Anděl v kategorii „folk“.

Jak začne Plzeň druhý červnový týden? Ilustrační foto: Peggy Kýrová