Kulturní tipy: co přinese pátý březnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 28. březen 2024 18:00

Média

Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem po celém světě a je s nimi spojeno velké množství tradic a symboliky. Čekají nás celkem čtyři dny volna, takže pokud už máte dost pletení pomlázek, pečení mazance nebo barvení vajíček, vyberte si něco z kulturní nabídky našeho města na velikonoční víkend.

29. březen 2024 - Velký pátek
Máte rádi historky o ukrytých pokladech a chtěli byste někde zakopnout o truhlu plnou zlata? Počkejte si na Velký pátek, kdy se podle dávných legend otvírají poklady, skály a některé kopce. Kromě potřebného náčiní a baterek budete potřebovat dobré oči: ukryté skvosty prý prozrazují mihotavé plamínky a světýlka, zlaté kapradí anebo záře, probleskující skalními štěrbinami. Na Velký pátek si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista. V ten den se konal soud, Ježíšovo ukřižování i pohřeb. V kostelích se nekonají mše, pouze se čtou evangelia ze Starého zákona a zpívají se (bez doprovodu varhan) pašije svatého Jana – a právě tehdy se ukazují ony skryté poklady.

Velikonoce na statku Lüftnerka
Zoologická a botanická zahrada zve na čtyřdenní oslavu Velikonoc na statku Lüftnerka od pátku 29. 3. do pondělí 1.4. Program je plný ukázek velikonočních tradic, těšit se můžete na pletení pomlázek, malování vajíček, či na každodenní folklorní vystoupení. Začíná se každý den v 10:00 a program trvá až do 17:00. Dětský folklorní soubor Pšeničky z Nepomuku vystoupí 1. dubna ve 14:00.

Velikonoce U Matoušů
Nalaďte se na tradiční velikonoční atmosféru na statku U Matoušů od pátku 29. 3. do pondělí 1.4.. Dozvíte se o tradicích našich předků, vyrobíte si velikonoční dekorace, nebo si prostě jen dáte něco dobrého. Můžete si užít i prohlídky velikonočně vyzdobeného selského stavení a speciální prohlídky bolevecké návsi. Připravena je také řada zajímavých workshopů a besed. Na Velký pátek je to od 12:30 workshop výroby voskovaných ubrousků, na Bílou sobotu od 10:00 workshop závěsných drhaných velikonočních dekorací a na Boží hod velikonoční je připravena ve 13:30 beseda s Terezou Olbrichtovou z pořadu Peče celá země. Velikonoční jarmark je připraven na Bílou sobotu od 10:00 do 16:00. Ten nabídne dílničky pro děti, stánky s rukodělnými výrobky, pletení pomlázky, vystoupení Folklorního souboru Úsměv z Horní Břízy, domácí klobásy z udírny, výborné pivo a mošty lokálních výrobců, sladké dobroty a mnoho dalšího.

Velikonoční bohoslužby v Plzni
Jste srdečně zváni na velikonoční bohoslužby Církve československé husitské v Plzni:
* na Velký pátek 29. 3. od 18:00 ve sboru Kristova kříže (Mikulášské náměstí 487/11, rozhlasový přenos)
* na Hod Boží velikonoční 31. 3. od 10:00 v kostele Krista dobrého Pastýře (Husova 1, slavnost vzkříšení)
Bohoslužby slouží biskup Lukáš Bujna a farář Dalibor Vik.

Na slavné severské drama v podání Divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu vás zve Měšťanská beseda v pátek a v sobotu 29. 3. a 30. 3. vždy od 19:00.

Komentovaná prohlídka Bolevecké návsi
Přijďte se na Velký pátek od 12:00 projít po Bolevecké návsi. Dozvíte se, kam se chodilo na pivo, jak vypadala vesnice ve středověku a proč má každý statek své pojmenování a jak to souvisí s jeho skutečnými majiteli.

Veřejné čtení Bible o Velikonocích opět U Branky
Během letošních velikonočních svátků bude opět plzeňská ekumena (společenství církví a náboženských skupin působících v Plzni a okolí) pořádat u vědecké knihovny v Plzni veřejné čtení Bible. Zahájí ho biskup Tomáš Holub ve 13:00 na Velký pátek 29. 3. a potrvá až do 20:00.
V Plzni jsme veřejné čtení poprvé zorganizovali na Velikonoce před patnácti lety. Byl to čtyřiadvacetihodinový maraton. Četlo se tehdy z čerstvě vydaného překladu Bible 21," uvedl za organizátory předseda plzeňské ekumeny Karel Řežábek. V dalších ročnících už program trval už jen půlden. Za dobu, kdy je akce pořádána, vystřídali organizátoři několik překladů Písma, například Bible 21 nebo Slovo na cestu, což je parafrázovaný překlad. K tomu se organizátoři rozhodli vrátit i letos. „Jde o velmi čtivou verzi. Navíc známé pasáže mnohdy zazní úplně nově," vysvětluje Řežábek. Do akce se může zapojit kdokoliv. Každé čtení trvá deset minut. Přihlásit se a vybrat si konkrétní čas lze na https://is.gd/cteniBible2024. „Je ale možné se zapojit i bez rezervace. Pokud si tímto způsobem, ať už čtením, nebo poslechem, chcete obohatit velkopáteční den, jste srdečně zváni," uvádí předseda plzeňské ekumeny.

Jesus Christ Superstar
Slavný muzikál o posledních dnech Ježíše Krista uvádí ve 14:00 a v 19:00 Nová scéna DJKT.

Na operu Kocour v botách zve v 15:00 a v 17:00 Malá scéna DJKT.

ArtMoment
Kurz malby začíná v 17:00 v Ústředně DEPO2015.

30. březen 2024 Bílá sobota
Bílá sobota je pro věřící dnem ticha a očekávání, ale je i časem na pečení velikonočních beránků, mazanců a věnců. Jako hlavní chod se v sobotu podává nádivka. Důležité jsou do ní mladé kopřivy.

Plzeňské farmářské trhy 2024 začínají v sobotu 30. 3. v 8:00 na náměstí Republiky. Můžete zde ochutnat a zakoupit velmi kvalitní, autentické, místní (tuzemské) potraviny pěstované a zpracovávané s láskou a respektem k zákazníkům, kterým jsou určeny. 

To nejlepší z Plzně
Komentovaná prohlídka začíná v 11:00 a v 15:00. Seznámí vás s historií památek, poznáte hlavní dominanty města a jejich zajímavé příběhy.
Průvodce vám ukáže náměstí Republiky s katedrálou sv. Bartoloměje, renesanční radnicí a historickými domy, sadový okruh se zajímavými budovami i zbytky středověkých hradeb, františkánský klášter, Velkou synagogu a další památky. Další prohlídka se koná v neděli 31. 3. v 15:00.

Na představení JAK SI MÍŠA HLEDAL KAMARÁDA zve děti i rodiče či prarodiče ve 14:00 a v 15:30 Divadlo Alfa.
Medvídek Míša bydlí s maminkou a tatínkem v útulném čistém domečku a je mu moc dobře. Tedy – ne tak docela. Míša občas zlobí, protože mu chybí kamarád, kterého by mohl mít rád a s nímž by si do sytosti vyhrál. Kde může malý medvídek hledat kamaráda? Cože, u kontejnerů? No ovšem! Právě tam se totiž objeví světem protřelý a dobrodružstvím i špínou čpící medvěd, který Míšu okouzlí a kdo ví, třeba se z nich stanou opravdoví kamarádi… Podívejte se na příběh o tom, že každý potřebuje kamaráda a pro skutečné přátelství je třeba něco obětovat! Inscenaci režíruje dlouholetý režisér a umělecký šéf souboru Tomáš Dvořák, který si potrpí na čarování s loutkami. A protože v příběhu vystupuje protřelý cirkusový medvěd Alfons, a protože si vybral stejně naladěného ostravského scénografa Tomáše Volkmera, dostali možnost se vyřádit!

Gutta
Koncert v podání středověké kapely si nenechte ujít v přednáškovém sále Galerie 13 od 15:00.

Prohlídky katedrály sv. Bartoloměje
Sobotní program můžete obohatit o prohlídky naší krásné katedrály od 16:00 a od 17:30. V prvním prohlídkovém čase se vydáte do prostor samotného chrámu a v pozdějším termínu nahlédnete do podkroví.

Carmen
Slavná Bizetova Carmen se v sobotu v 19:00 loučí s Novou scénou. Strhující hudba inspirovaná španělskými lidovými rytmy, energie, emoce, známé árie i strhující sborové scény. Za tím vším padne poslední opona. Po celkem 27 reprízách a loňském úspěšném uvedení v lochotínském amfiteátru na Noci s operou mají diváci poslední příležitost zhlédnout nastudování Carmen plzeňskou operou. Derniéra bude navíc výjimečná i tím, že se za dirigentským pultíkem během jednoho večera vystřídá hned několik dirigentů.

Premiéru komedie Být nebo nebýt uvádí v 19:00 Velké divadlo
Komedie, ve které se nehraje „jako o život“, ale o život. Inscenace je scénickou verzí stejnojmenného filmu Ernsta Lubitsche, jedné z nejlepších válečných filmových komedií všech dob. V hlavních rolích se představí Martin Stránský a Andrea Mohylová. Lektorský úvod začne půl hodiny před představením ve foyer.

Inscenaci V šatně uvádí jako host Divadlo 221 od 19:00 v Divadle Dialog.
Když něco hledáme, nemusíme chodit daleko. A není třeba hledat to, co máme. A taky, že není malých rolí. Nebo? Dan a Marek jsou kamarádi a velcí divadelní nadšenci, oba to ale zatím dotáhli jen do oblastního divadla v Mladé Boleslavi, kde působí jako statisté. Zatímco Markovi v dalších úspěších brání smůla při konkurzech, tak Daniel musí brát ohledy na svojí partnerku Simonu. Vše ale nabere nečekaný spád, když se ve městě nečekaně objeví Markova tajná láska Tereza, pro kterou má Marek slabost a klidně by pro ní hrál hlavní roli...

Rammstein Tribute Show + PUMPKINS CZECH (HELLOWEEN TRIBUTE)
Koncert hard rock / heavy metal začne ve 20:00 v KD Šeříková.

Volejbalový ples
Také volejbalisté sbalí vysokou síť a oblečou se do gala, aby si užili plesovou atmosféru od 20:00 v Saloonu Roudná. Tu jim skvěle navodí Taneční orchestr Miroslava Novotného.

31. březen 2024 Boží hod velikonoční
Na Boží hod velikonoční v neděli 31. března 2024 se opět rozezní zvony a zvonky, které se vrací z Říma. Podle křesťanské tradice v noci ze soboty na neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých, a proto je pro věřící nejvýznamnějším dnem celých svátků právě neděle. V neděli se také začala jíst tradiční velikonoční jídla – vejce, mazanec, beránek, víno a chleba.

Tradiční Velikonoce
Tradiční Velikonoce se uskuteční 31. března na náměstí Karla Panušky v Plzni - Újezdě. V centru vesnické památkové zóny budou připraveny dílny na pletení pomlázek a zdobení vajíček a perníčků. Pro děti je opět přichystána speciální soutěžní disciplína, a to hledání čokoládových vajíček. Probíhat bude také soutěž o nejhezčí malované vejce. Soutěžit mohou i dospělí, porota bude vybírat nejlepší velikonoční nádivku. Chybět nebude divadelní představení pro nejmenší ani folklor. Velikonoční atmosféru obstará folklorní soubor Jiskra.
Program:
10:00 zahájení akce – otevření dílniček na výrobu pomlázek a barvení vajíček
11:00 vystoupení folklórního souboru Jiskra
12:00 Mikešovo SKOROBÁSNIČKY pro skoro všechny lidičky (a hlavně dětičky)
13:00 vystoupení folklórního souboru Jiskra
14:00 vyhlášení nejhezčího vajíčka a nejlepší nádivky
14:15 hledání čokoládových velikonočních vajíček
14:30 koncert skupiny Decode
16:00 ukončení akce
Tradiční Velikonoce pořádá městský obvod Plzeň 4.

Muzikálové matiné Natálie Dvořákové začne ve foyer Nové scény DJKT v 10:30.

Velikonoční neděle na Ranči Šídlovák začíná ve 14:00.
Na co se můžete těšit? Pro děti bude připravena různá stanoviště, rukodílná dílna, malování na obličej, jízda na koni, jízda vláčkem a divadelní představení. A co určitě nebude chybět je Velikonoční speciál zelené pivo 13°, domácí buchty, špekáčky na oheň a také Velikonoční nádivka. K poslechu Vám zahraje kapela MHS.

V neděli vás srdečně zve Retro muzeum Lobzy na mimořádné velikonoční prohlídky od 14:00 a 15:30. Z kapacitních důvodů je vhodné nahlásit počet osob e-mailem nebo SMS předem. e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., telefon: 728 17 22 12, 777 09 75 57, popřípadě 603 86 93 10.

Operu La clemenza di Tito má na programu v 19:00 Velké divadlo.

Malý princ přitančí v 19:00 na Novou scénu DJKT.

Kulturní tipy: co přinese pátý březnový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová