Linda Piknerová: Zkáza (euro)afrického ráje aneb cyklon na zapomenutém ostrově Mayotte

Zveřejněno v Názory a komentáře
Od - pátek, 27. prosinec 2024 15:13
Linda Piknerová: Zkáza (euro)afrického ráje aneb cyklon na zapomenutém ostrově Mayotte Foto: se souhlasem L. Piknerové

Těsně před Vánocemi se oblastí Mosambické úžiny prohnal děsivý cyklon Chido, který po sobě zanechal tisíce zmařených životů, a tak zdevastovanou krajinu, že její obnova bude trvat desítky let. Nejhorší bouře v této části světa za posledních sto let však nezasáhla jen domněle exotická místa jako Mosambik či Komory, ale také ostrov Mayotte, o kterém většina ani netuší, že je integrální součástí Evropské unie.

 

2 DJI 0901Hrůzné záběry zničené krajiny a tisíce obětí zaplavily sociální sítě těsně před Vánocemi, přičemž však jen omezeně zaznívalo, že katastrofa zasáhla území, které navzdory své odlehlosti není pro obyvatele EU vzdálenou exotikou, nýbrž plnohodnotnou součástí Francie, která mu v roce 2011 udělila status jednoho ze svých departamentů. Ostrov ležící mezi Mosambikem a Madagaskarem je sice geograficky součástí Komorského souostroví, nicméně jeho obyvatelé se v 70. let 20. století rozhodli dvakrát v referendu pro setrvání ve svazku s Francií, zatímco další ostrovy vyhlásily nezávislost coby Komorský svaz či zkráceně Komory. Na malém prostoru tak vedle sebe existují samostatné Komory a ostrov Mayotte patřící k Francii, jehož obyvatelé dávají otevřeně najevo svou nechuť připojit se k nezávislému sousedovi. Maličký ostrov obývá něco přes 300 tisíc obyvatel a stojí trochu stranou zájmu nejen Francie, ale také celé Evropské unie zvláště proto, že leží daleko.

Důvody lze spatřovat jednak v jeho převážně muslimském obyvatelstvu a také v relativní chudobě, která je zvláště patrná při srovnání s nedalekým „dvojčetem“, a sice ostrovem Réunion, o jehož oblibě mezi evropskými cestovali není pochyb. Zatímco však „ostrov vanilky“ a slavného rodáka Rolanda Garosse vyniká fantastickými vodopády a horskými treky, za kterými směřují cestovatelé přímou linkou z Paříže a při nákupech v místním Carrefouru mají oprávněný pocit, že jsou v o něco hezčí Francii, sousední Mayotte je na okraji zájmu. Snad jen Francouzi důchodového věku hledající klid na penzi sem jezdí trávit volný čas. I proto je ostrov poměrně chudý (ve srovnání se zbytkem Francie) a jedná se tedy nejen o geografickou, ale také ekonomickou periferii Evropy. Na území se sice platí eurem, ale v důsledku izolovanosti a problémům se zásobováním jsou ceny poměrně vysoké. K islámu se hlásí přes 95 % obyvatel, přičemž těch zbývajících 5 % jsou právě převážně starobní důchodci z kontinentu, případně několik málo mladých, jež se tady ukrývají před světem.

4 DJI 0819Právě proto jsou následky řádění cyklonu tolik devastující a ani po více jak týdnu od neštěstí není jasný přesný rozměr katastrofy. To je dáno mj. i tím, že na ostrově pobývají nelegální migranti, kteří sem směřují na loďkách z nedalekých Komor a po dosažení břehů mohou prohlásit, že překročili hranice EU. Odhady hovoří až o 100 tisících mrtvých a totálně zničené infrastruktuře, na jejíž obnově sice již Francouzi pracují, ale i tak bude trval mnoho let, než se situace vrátí k původnímu stavu. Ačkoliv Mayotte patří v rámci EU ke znevýhodněným regionům, převyšuje jeho HDP na hlavu okolní země (Komory, Madagaskar, Tanzanii) násobně, což z něj činí zajímavou imigrační lokalitu. Ačkoliv není kam dál pokračovat, protože do letadla se nelegálně příchozí nedostanou, i tak je ostrov vytouženým místem, kam se dostat.

V českých médiích informace o katastrofě sice proběhla, ale měla spíše parametry okrajového neštěstí, které se odehrálo kdesi v Africe. Jen málokomu však došlo, že se ničivá zkáza týká ostrova, který oficiálně spadá do kategorie „nejvzdálenějších regionů Evropské unie“ a jehož ekosystém patří k nejunikátnějším na světě. Fantastičtí lemurové, mangrovové lesy či obrovští kaloňové však teď půjdou stranou, protože pozornost se bude soustředit na obnovu ochromené základní infrastruktury. Přesto by nám tragédie neměla být lhostejná, protože se nás dotýká více, než si možná na první pohled myslíme. Stačí totiž, aby kdokoliv z nás pracoval na některém ministerstvu či úřadě, jež kooperují s jinými členskými státy EU a docela snadno se může stát, že na společné jednání vyšle Francie jako svého zástupce někoho z ostrova Mayotte. Je totiž zcela běžné, že úředníci v rámci Francie kolují mezi kontinentem a zámořím prostě proto, že se jedná o jeden stát. Měli bychom si proto uvědomit, že i to, co se odehrává na první pohled kdesi daleko, může být nakonec za našimi humny.

Do nového roku proto čtenářům webu plzen.cz přeji, aby jejich představa o světě nekončila za hranicemi České republiky a měli chuť své obzory posouvat stále dál.

Linda Piknerová, Ph. D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., analytička mezinárodních vztahů, komentátorka a členka projektu Expedice Z101.