Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Doslova žampionové království se nachází v západočeském Kaznějově na severním Plzeňsku. Sídlí zde totiž společnost Agaricus, která je největším producentem žampionů v České republice. Na talíře Západočechů díky tomu míří čerstvé houby ihned po sklizni.

vahovnaJe to až neuvěřitelné, ale jeden z největších českých producentů zvládne za pouhý rok vyprodukovat 1150 tun žampionů a 80 tun hlívy ústřičné. Padesát procent z roční produkce si odeberou obchodní partneři v Česku, druhá polovina míří hlavně na německý trh.

Pokud holdujete žampionům, ať už třeba na pizze, v pravé anglické snídani nebo příloze k masu či v různých omáčkách, je velká šance, že právě žampiony na vašem talíři pochází z Kaznějova. To samé platí pro hlívu, která se stává stále oblíbenější náhradou masa.

Čerstvé žampiony koupíte
na internetu i v kamenném obchodu

Pokud chcete mít jistotu, že máte na talíři čerstvé žampiony nebo hlívu vyprodukované firmou Agaricus, nakoupíte je v síti prodejen řetězce Billa pod značkou Clever.

Firma navíc na trh uvedla novinku v podobě žampionů obohacených o přírodní zdroj vitaminu D. Oproti běžným žampionům obsahují přibližně desetinásobek vitaminu, který podporuje imunitu a pomáhá v boji s viry a koronaviry.

Produkt můžete zakoupit v několika kamenných obchodech v Plzni – v prodejnách Farmářský obchod, v Pekařství Malinová nebo rybárnách Špilar. Žampiony s vitaminem D nabízí také internetové e-shopy rohlík.cz, košík.cz a scuk.cz.

balirna1Nejpřísnější hygienické požadavky

Společnost Agaricus v zemědělství podniká již od roku 1993. Tehdy vypěstovala 200 tun žampionů za rok původním pytlovým způsobem. Již v roce 2002 firma přešla na policový způsob výroby a celkovou kapacitu produkce navýšila na 900 tun za rok.

O pouhé dva roky později dokázala vybudovat vlastní logistické centrum pro denní zásobování centrálních skladů obchodních řetězců v Česku a Bavorsku.

Dnes Agaricus disponuje nejvyspělejšími technologiemi výroby, má propracovaný systém kontroly a řízení jakosti produkce a splňuje nejpřísnější hygienické požadavky Evropské unie. Díky tomu má zákazník jistotu, že na stůl dostává čerstvou potravinu v nejvyšší kvalitě.

Aktualizováno 9:55 Anonym nahlásil ve středu ráno uložení bomby v budově okresního soudu Plzeň - sever a jih v ulici Edvarda Beneše v Plzni. Policisté museli objekt evakuovat, po hodině a půl informovali, že se žádný výbušný systém nenašel.

"Dnešního dne v ranních hodinách jsme přijali anonymní oznámení o uložení nástražného výbušného systému v budově okresního soudu Plzeň - sever, Plzeň - jih. Na místě probíhá evakuace osob z budovy a jsou uzavřené přilehlé komunikace," potvrdila před 7. hodinou policejní mluvčí Michaela Raindlová. Na místo vyjel okamžitě pyrotechnik a policista z oddělení služebni kynologie se psem na vyhledávání výbušnin. Kolem půl 10 pak policisté informovali o tom, že během prohlídky celého objektu nebyl nalezen žádný předmět nesoucí znaky nástražného výbušného systému.

Pokud budete projíždět jedním z uvedených míst, měli byste si dát velký pozor na to, jak rychle jedete. Plzeňští strážníci budou až do konce července od 7 do 17 hodin na vybraných silnicích hlídkovat s radarem.

V obvodu Plzeň 1 – Lochotín: 28. Října, Gerská, Kotíkovská, Na Chmelnicích, Na Roudné
V obvodu Plzeň 2 – Slovany: K Hrádku, Koterovská, Koterovská náves, Malostranská, Nepomucká, Na Hradčanech, Sušická, Štefánikova
V obvodu Plzeň 3 – Bory, Radobyčice, Skvrňany, Valcha: Edvarda Beneše, Dobřanská, Domažlická, Heyrovského, Křimická, Za Rybárnou, Klatovská ulice, Klatovská třída, Prosincová, Říjnová, Schwarzova, U Borského parku, Vejprnická, Zborovská
V obvodu Plzeň 4 – Doubravka: Červenohrádecká, Dlouhá, Hrádecká, Hřbitovní, Zábělská, Mohylova
V obvodu Plzeň 5 – Křimice: - Chebská, Prvomájová, Zámecká
V obvodu Plzeň 6 – Litice: Klatovská ulice, K Valše, Řepná
V obvodu Plzeň 7 – Radčice: V Radčicích,
V obvodu Plzeň 8 – Černice: Štefánikova
V obvodu Plzeň 9 – Malesice: Chotíkovská, Ke Kostelu, Mlýnská, Malesická náves
V obvodu Plzeň 10 – Lhota: K Sinoru

Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD ČR) dokončilo další etapu výstavby projektu I/20 a II/231 v Plzni, Plaská – Na Roudné – Chrástecká, 2.etapa. Konkrétně šlo o čtyřproudou komunikaci mezi křižovatkami s ulicemi Plaská a Pod Stráží včetně odbočovacího pruhu a s ní související protihlukové zdi u servisu Ford na Plaské ulici. Dokončeny jsou chodníky i cyklostezka podél nové komunikace.

„Pro Plzeň se jedná o zcela zásadní stavbu, která propojí severní předměstí města s částí Doubravka a přispěje ke zklidnění dopravy na Karlovarské, odvede tranzitní dopravu z vnitřního města a vyhneme se též oblíbené rekreační oblasti kolem Boleveckých rybníků. Výstavbě této stěžejní dopravní komunikace ovšem předcházela dlouhá majetková příprava. S prvními výkupy pozemků se začalo již před více než 20 lety,“ připomněl důležitost stavby pro Plzeň technický náměstek Pavel Šindelář.

„Stavební práce na nyní zprovozněné části komunikace jsme zahájili ihned po spuštění provozu v režimu předčasného užívání v noci z pátku 21. na sobotu 22. května 2021, neboť zajištění provozu na předmětné části hlavní trasy po celou dobu výstavby neumožňovalo budovat čtyřpruhovou komunikaci v plném profilu,“ vysvětlil Zdeněk Kuťák, ředitel Správy Plzeň ŘSD ČR.

Nyní z celé stavby chybí dokončit propojení mezi původním kruhovým objezdem pod Bílou Horou, novou okružní křižovatkou pod železniční estakádou ve směru na Žatec a propojení železniční vlečky a s ní související nově budované opěrné zdi. „Celá trasa pak bude kompletně dokončena a slavnostně uvedena do provozu v předpokládaném termínu 3. září 2021,“ doplnil Zdeněk Kuťák.

Výstavba druhé části východního okruhu trvala dva roky. Celý východní okruh v budoucnu bude měřit sedm kilometrů a propojí Severní Předměstí přes Jateční k Rokycanské ulici a poté údolím Úslavy až k Jasmínové ulici na Slovanech. Východní okruh tedy spojí dálnici D5 a silnici I/20 na Karlovy Vary. Stavbu společně financuje stát, město Plzeň a Plzeňský kraj.

Kvůli stopovému množství pesticidu musí společnost Lactalis CZ, pod niž spadají mlékárny Kunín a Klatovy, stáhnout 385 tisíc mléčných dezertů Kunín Pohár. V produktu byl objeven pesticid etylenoxid, který není v EU povolen. Do trží sítě bylo distribuováno 385 tisíc kusů, produkt prodávají různí prodejci. V současné době probíhá stahování výrobku, které zahájil výrobce z vlastního rozhodnutí a SVS dohlíží na jeho řádné provedení. Spotřebitelé, kteří doma produkt mají, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě, kde jej zakoupili.

"V současné době probíhá stahování produktu, které se týká pouze výrobků s uvedenými daty spotřeby, ostatní výrobky nejsou tímto opatřením dotčeny. Doporučujeme výrobky s uvedeným datem spotřeby nekonzumovat a vrátit v místě prodeje. Zde bude vrácena kupní cena i bez předložení pokladního dokladu," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Etylenoxid se v některých třetích zemích používá pro regulaci zrání, a to je pravděpodobně důvodem, že se jeho malé množství objevilo v přídatné látce (Flanogen), která se dostala na unijní trh a byla následně použita pří výrobě dotčeného mléčného výrobku.

Etylenoxid je velmi reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, a tudíž není ani hodnotitelná s ohledem na rizika pro zdraví a žádná hladina není pro člověka bezpečná. Používá se jako pesticid k ošetření některých rostlinných komodit.

Sezóna na Šumavě je v plném proudu. Také kvůli koronavirovým opatřením tráví Češi v tuzemsku více času, než bývalo obvyklé. A tak ubytovací zařízení nouzi o hosty nemají.

"Jsme velmi rádi, že zájem stoupá. Je vidět, že lidé sice hojně navštěvují zahraničí, ale že si vzpomněli, že i v Čechách je spousta krásných míst a Šumava je jedno z těch nejkrásnějších. Jsme trochu postarší zařízení, ale snažíme se nabídnout našim zákazníkům to základní. Tedy čisté ubytování, dobrou stravu. Naší největší výhodou je krásné místo na Šumavě," uvedla majitelka železnorudské Chaty Ořovský Iva Chládková.

Podle ní bylo těžké hledat kvalitní personál, v průběhu koronavirové přestávky totiž spousta lidí odešla mimo obor a už se k němu nevrátila. "My jsme měli štěstí, podařilo se nám sestavit dobrý tým," dodala Chládková.

Aktualizováno 11:39 Výbuch munice těžce zranil dnes dopoledne dva vojáky, kteří čistili prostor dopadové plochy Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru Brdy. Jeden z nich přišel o končetinu, druhý utrpěl popáleniny.

Záchranáři původně přijali oznámení o výbuchu a sedmi zasažených lidech, nakonec ale šetřovali jen dva zraněné muže. "Z místa události jsme transportovali letecky a pozemní cestou dva muže s těžkým zraněními na urgentní příjem FN Plzeň," potvrdila Andrea Divišová ze Záchranné služby Plzeňského kraje.  Podle záchranářů jeden muž přijde o končetinu, druhý je popálený na horní části těla.

Na místo vyjížděly také hasiči, lokalitu brzy opustili. "Nebylo potreba požárního zásahu," dodal mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. K případu vyjeli rokycanští policisté a vojenská policie.

Článek bude aktualizován.

Záchranáři pracují v prostředí s vysokou frekvencí slovních i fyzických útoků. Bohužel, nejčastěji právě ze strany samotných pacientů. Pro zvýšení bezpečnosti personálu Zdravotnické záchranné služby (ZZS) jsou doporučeny výcviky v sebeobraně. Tato výuka probíhá například v akreditovaných studijních programech středních a vysokých škol.

2Publikace s názvem Innovation and Injury Prevention in Teaching Professional Self‑Defensefor IRS Specialized Professions autora Václava Beránka z Fakulty zdravotnických studií je anglicky psaným odborným textem z prostředí biomechaniky ve výuce profesní sebeobrany pro personál ZZS. Výuka je tvořena pohybovými akcemi, kde klíčovým komponentem je úder horní končetinou.

Jaký je cíl publikace a komu je určena? ,,Hlavním cílem mé publikace je prevence rizik zranění ve výuce/kurzu profesní sebeobrany u studentů středních a vysokých škol. Publikace je určena jak vyučujícím studijních předmětů na vysokých školách a taktickým koučům, tak také studentům středního a vysokého školství,“ říká autor publikace Václav Beránek.

Upravené, aktualizované informace mohou využít zejména vyučující, kteří chtějí rozšířit své vědomosti v oblasti teorie sebeobrany a vzdělávat tak své studenty. “Publikace by měla svým čtenářům poskytnout vhled do širších pedagogických souvislostí v prevenci zranění u kurzů profesní sebeobrany a srozumitelnou formou představit biomechanické principy frekventovaných pohybových akcí a výsledky měření realizovaných studií s orientací na hodnocení impaktních sil v bojových systémech,“ upřesňuje Václav Beránek. Vybrané informace z nejrůznějších oblastí bojových systémů mohou snáze umožnit chápání širších aspektů výcviku i sportovní přípravy.

FZS zcÌŒu obaÌ lka verzePublikace také představuje výsledek šetření úrazovosti ve výuce speciální tělesné výchovy v rámci vybrané střední školy se zaměřením na výuku profesní sebeobrany, didaktické nástroje pro zvýšení bezpečnosti studentů během výuky/kurzu profesní sebeobrany včetně doporučeních k první pomoci. V poslední kapitole je navržena inovace výcviku formou metodické řady, kde autor představuje snížení rizik zranění a respektuje výkonnostní možnosti účastníků kurzů sebeobrany pro zdravotnický sektor.

Autor má zkušenosti z řadou odborných publikací na příbuzná témata profesní sebeobrany a bojových umění. ,,Klíčová je edukace zdravotnického personálu v profesní sebeobraně v kontextu rizik zranění. S pomocí mé předchozí studie jsou čtenáři seznámeni s pohybovou akcí úderu horní končetinou, který vykazuje nejvyšší frekvenci v bojových soutěžích a je nejčastější příčinou zranění pro oblast hlavy. Hodnocení pravděpodobnosti dosažení prahové hodnoty síly úderu pro kostní tkáň obličeje přináší další zajímavé informace pro lektory a taktické kouče s aplikací do výcviku budoucích absolventů studijního programu Zdravotnický záchranář,” dodává Vedoucí Katedry rehabilitačních oborů Fakulty zdravotnických studií. Václav Beránek působil jako zástupce vedoucího katedry Záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví a předseda Akademického senátu FZS. Od roku 2021 je vedoucím Katedry rehabilitačních oborů Fakulty zdravotnických studií. Je studentem doktorského programu Kin antropologie při FTVS / UK. Ve výzkumné a publikační činnosti se specializuje na oblast Kinantropologie a sportovní biomechaniky a je držitelem 3. Danu v Jiu-jitsu, 2. Danu v Aikido.

Autor: M. Hallová

Nejen tradiční sporty, ale i ty méně známé jako sjezd na sněhu, bungee running či bodyboard si budou moci vyzkoušet návštěvníci Sportmanie Plzeň. Největší sportovní akce se uskuteční v areálu za Plazou od 21. do 29. srpna, vstup je jako každý rok zcela zdarma.

Areál bude rozdělený do dvou sektorů, jež bude dělit řeka Mže. Každý sektor bude mít oddělené vstupy se SMART kamerami, díky tomu bude ohlídán počet návštěvníků. „Jako každý rok se můžete těšit na pestrý program, který se bude každé tři dny měnit, na zajímavé medaile pro děti do 15 let, možnost vyhrát upomínkové sportovní předměty. A jako každý rok pro návštěvníky chystáme řadu překvapení,“ přiblížil Přemysl Švarc, vedoucí pořádajícího odboru. Významnou novinkou je vznik aplikace, která nahradí hrací karty. „Místo razítek se budou sbírat QR kódy a v mobilním telefonu naleznete nejen informaci, zda již máte nárok na medaili, ale i informace o samotné akci, mapu areálu nebo informace k jednotlivým klubům, které jsou do akce zapojeny,“ doplnil Přemysl Švarc.

Součástí doprovodného programu budou ranní rozcvičky pro seniory, přednášky i autogramiády tak, jak jsou návštěvníci zvyklí.

S koronavirovým obdobím se pojí také jedna novinka. „Vzhledem k předpokládané povinnosti prokázat se dokladem o očkování, prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech nebo negativním testem, bude zajištěno testovací místo přímo v prostoru Sportmanie Plzeň,“ doplnil první náměstek primátora Roman Zarzycký, do jehož gesce odbor sportu, Smart Cities a podpory podnikání spadá.

Ve všední dny bude areál otevřený od 14 do 20 hodin, o víkendech od 10 do 20 hodin. Slavnostní zahájení se uskuteční 21. srpna od 18 hodin. Brány letošní Sportmanie Plzeň se uzavřou 29. srpna v 16 hodin.

tents white v2

Kdo se těší na pořádné tropy, bude muset pravděpodobně zamířit k moři. Podle meteorologů budou následující čtyři týdny teplotně podprůměrné.

Po teplejším minulém týdnu přichází pozvolné ochlazování. Ze všech čtyř předpovědních týdnů bude pravděpodobně nejteplejším právě začínající 29. týden roku (od 19.7.), následně by průměrné týdenní teploty měly postupně klesat a ve druhé polovině předpovědního období budou pravděpodobně už pod hodnotami, které jsou obvyklé pro danou roční dobu. "Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období 19.7. - 15.8.2021 bude na území ČR jako celek průměrné. První předpovědní týden bude poměrně suchý, ale už od následujícího týdne by mělo srážek přibývat až ke hranici srážkově nadprůměrných hodnot," uvedli meteorologové.