Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

V novém prostředí Škoda sport parku v městské části Plzeň 2-Slovany odstartuje v sobotu 20. srpna největší sportovní akce města, Sportmanie Plzeň. Až do neděle 28. srpna si děti, mládež i dospělí si budou moci na vlastní kůži a pod odborným dohledem trenérů a členů klubů z Plzně a Plzeňského kraje vyzkoušet nejrůznější druhy sportů. Každý ze tří třídenních bloků nabídne 44 většinou sportovních, ale i zábavných stanovišť – např. tradiční autodráhu, tanec, virtuální realitu, obří Člověče, nezlob se, mega skluzavku a také dětský koutek. Naprostou novinkou letošní Sportmanie bude tvorba soch z písku a následná možnost se s vlastnoručně vytvořenou sochou vyfotit. Děti do 15 let budou opět sbírat QR kódy do speciální aplikace a následně je měnit za bronzové, stříbrné a zlaté medaile. Aplikace je možné si stáhnout zdarma již nyní.

Když hokejisté Plzně vyjeli před dvěma týdny poprvé na led, hovořil kouč Miloš Říha o tom, že ještě vyhlíží vytouženou posilu do útočných řad. Nakonec se jí stal devětadvacetiletý Nicolai Meyer, dánský reprezentant a hráč, který by měl táhnout produktivitu týmu.

Stromy mají ve městech významnou klimatickou funkci. Zajišťují pozitivní účinek na kvalitu vzduchu, poskytují stín, zadržují a vypařují vodu, svými listy zachycují prach, chrání před hlukem a zkrášlují své okolí. Hrají také důležitou roli při zvyšování biodiverzity, neboť poskytují jedinečný domov a místo k životu celé řadě živočichů.

Kompletně zničených 22 domů a objektů a škody za 562 milionů způsobily nejhorší povodně v novodobé historii Plzně, které západočeskou metropoli zasáhly přesně před 20 lety. Město si je připomene výstavou nazvanou Povodně 2002 zahájí ve čtvrtek 11. srpna v 16 hodin, její součástí bude i prezentace hasičské techniky, projekce filmu a beseda s aktéry tehdejších událostí. Je složena z fotografií i textů, které popisují atmosféru těžkých a vypjatých okamžiků, jež Plzeňané prožívali přesně před 20 lety. Venkovní část expozice bude k vidění v prostoru před radnicí u Morového sloupu do 30. srpna 2022, vnitřní část v mázhauzu radnice do 15. září.

Třetí úspěšný odchov rysů červených ohlásila plzeňská zoo.  Sameček a samička se narodili 14. května. Mláďata dostala jména začínající písmenem D, Daisy a Dale.

Několik dosavadních teplotních rekordů překonalo ve čtvrtek počasí na západě Čech. Nejtepleji bylo v Plzni na stanici Bolevec.

Ještě v pátek si užijeme tropických teplot, které vyvrcholí bouřkami a přívalovými srážkami. V sobotu pak spadnou teploty o 10 stupňů.

Osm dobrovolných hasičů z plzeňské Bílé Hory, kteří spolu s kolegy z Plzeňského kraje pomáhali v boji s požárem v národním parku České Švýcarsko, pociťovalo jako největší problémy stálý vítr, ale také kůrovcem napadené smrky a obrovské horko. "Od nohou od požářiště tam mohlo být 200 až 300 stupňů," řekl Jan Domin, velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů Bílá Hora, kterou zřizuje první plzeňský obvod. Spolu s nimi tam byli z kraje dobrovolníci z Nýřan, Sušice a Horšovského Týna a veleli jim krajští profesionálové. Nejhorší podle nich bylo dívat se na tu apokalypsu.

Celkem 27 nelegálních migrantů odhalili policisté z plzeňské cizinecké policie při výkonu společné hlídky s německými kolegy na bývalém dálničním přechodu Rozvadov.

Silnice mezi Hojsovou Stráží a Špičákem bude mít brzy nový povrch. Od poloviny července zde silničáři pracují na kompletní pokládce asfaltových vrstev. V místě tak byla nezbytná úplná uzavírka. Jedná zhruba o sedmikilometrový úsek vozovky, která byla ve velmi špatném stavu.